HELSINGØR (Tipsbladet):
– Vi fandt ikke hinanden 100 procent.
Gustav Isaksen var ikke helt tilfreds under Igor Tudor i Lazio, og det kom også til udtryk i manglende spilletid i slutningen af den seneste sæson.
Danskeren spillede nærmest ikke, og billetten til EM glippede.
Nu er den danske offensivspiller igen med i landsholdssamlingen, og her satte han ord på tiden under Igor Tudor.
– Det føles mere roligt, og det virker til, at der er en lang udsigt med den træner (Marco Baroni, red.), som vi har fået. Jeg havde det lidt svært med den anden træner (Igor Tudor, red.). Jeg er rigtig glad, siger Gustav Isaksen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse og tilføjer.
– Vi fandt ikke hinanden 100 procent, og jeg var ikke den spiller, som han ønskede. Han ønskede nogle andre typer, men jeg synes, at jeg gjorde det godt under ham, så det var lidt frustrerende. Når jeg spillede, gjorde jeg det godt.
– De sidste fem-seks kampe op til EM spillede jeg ikke. Det var lidt en hård tid. I sommerferien blev han enten fyret eller smuttede selv. Jeg er glad for, at vi har fået en ny, god træner.
– Jeg regnede med, at jeg ikke kom med til EM, fordi jeg havde ikke spillet de sidste kampe. Det var dog mit mål at komme med til EM.
I løbet af sommeren har Isaksen været sat i forbindelse med forskellige klubber, men den 23-årige dansker har aldrig været interesseret i at komme væk.
– Det var primært med den anden træner, at der startede rygter, at det godt kunne være, at jeg skulle finde et andet sted eller lejes ud. Jeg har hele tiden sagt, at jeg ville blive i Lazio, og jeg ville kæmpe for min plads, fordi jeg følte ikke, at jeg var færdig.
– Det havde været træls, at man skulle lære det hele på et år, og så komme hen til et nyt sted og lære det. Jeg sagde til mine agenter, at selvom der kom noget spændende, så ville jeg med 99 procents chance blive.
Artiklen fortsætter under billedet.
Glad for ny træner
Nu har klaveret fået en helt anden lyd under Marco Baroni, der blev ansat i sommer, og han håber, at denne sæson kan ende i stort gennembrud for danskeren, da Tipsbladet spørger ham ind til det.
– Jeg synes, at det går godt. Jeg havde en rigtig pre-season, og vi spillede så den allersidste pre-season kamp, hvor jeg blev skiftet ud i pausen. Ham, der kom i stedet for mig, scorede, så han har spillet fra start i de første par kampe.
– Jeg er dog kommet ind og gjort det rigtig godt. Nu håber jeg, at jeg kan blæse endnu mere igennem. Det er fedt og sjovt at starte på sit andet år, så man kender det.
– Jeg føler, at jeg har potentialet til at blive en vigtig mand, så jeg kan sætte mig på højrekanten, og eg kan spille hver eneste gang.
Isaksen skiftede fra FC Midtjylland til Lazio i sommeren 2023, og i den seneste sæson blev det til 28 kampe i Serie A. Han var dog på bænken i de sidste fem ud af seks kampe i den bedste italienske række.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fyrer landstræner to måneder før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER