HELSINGØR (Tipsbladet):
– Vi fandt ikke hinanden 100 procent.
Gustav Isaksen var ikke helt tilfreds under Igor Tudor i Lazio, og det kom også til udtryk i manglende spilletid i slutningen af den seneste sæson.
Danskeren spillede nærmest ikke, og billetten til EM glippede.
Nu er den danske offensivspiller igen med i landsholdssamlingen, og her satte han ord på tiden under Igor Tudor.
– Det føles mere roligt, og det virker til, at der er en lang udsigt med den træner (Marco Baroni, red.), som vi har fået. Jeg havde det lidt svært med den anden træner (Igor Tudor, red.). Jeg er rigtig glad, siger Gustav Isaksen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse og tilføjer.
– Vi fandt ikke hinanden 100 procent, og jeg var ikke den spiller, som han ønskede. Han ønskede nogle andre typer, men jeg synes, at jeg gjorde det godt under ham, så det var lidt frustrerende. Når jeg spillede, gjorde jeg det godt.
– De sidste fem-seks kampe op til EM spillede jeg ikke. Det var lidt en hård tid. I sommerferien blev han enten fyret eller smuttede selv. Jeg er glad for, at vi har fået en ny, god træner.
– Jeg regnede med, at jeg ikke kom med til EM, fordi jeg havde ikke spillet de sidste kampe. Det var dog mit mål at komme med til EM.
I løbet af sommeren har Isaksen været sat i forbindelse med forskellige klubber, men den 23-årige dansker har aldrig været interesseret i at komme væk.
– Det var primært med den anden træner, at der startede rygter, at det godt kunne være, at jeg skulle finde et andet sted eller lejes ud. Jeg har hele tiden sagt, at jeg ville blive i Lazio, og jeg ville kæmpe for min plads, fordi jeg følte ikke, at jeg var færdig.
– Det havde været træls, at man skulle lære det hele på et år, og så komme hen til et nyt sted og lære det. Jeg sagde til mine agenter, at selvom der kom noget spændende, så ville jeg med 99 procents chance blive.
Artiklen fortsætter under billedet.
Glad for ny træner
Nu har klaveret fået en helt anden lyd under Marco Baroni, der blev ansat i sommer, og han håber, at denne sæson kan ende i stort gennembrud for danskeren, da Tipsbladet spørger ham ind til det.
– Jeg synes, at det går godt. Jeg havde en rigtig pre-season, og vi spillede så den allersidste pre-season kamp, hvor jeg blev skiftet ud i pausen. Ham, der kom i stedet for mig, scorede, så han har spillet fra start i de første par kampe.
– Jeg er dog kommet ind og gjort det rigtig godt. Nu håber jeg, at jeg kan blæse endnu mere igennem. Det er fedt og sjovt at starte på sit andet år, så man kender det.
– Jeg føler, at jeg har potentialet til at blive en vigtig mand, så jeg kan sætte mig på højrekanten, og eg kan spille hver eneste gang.
Isaksen skiftede fra FC Midtjylland til Lazio i sommeren 2023, og i den seneste sæson blev det til 28 kampe i Serie A. Han var dog på bænken i de sidste fem ud af seks kampe i den bedste italienske række.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Superliga-ekspert i svime over FCK
Færdig i Manchester City
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER