Frustreret Isaksen: Vi fandt ikke hinanden

Gustav Isaksen fortæller, at han aldrig blev gode venner med Igor Tudor, der stoppede som cheftræner i Lazio i sommer. Stemningen er dog en helt anden under den nye træner Marco Baroni.



HELSINGØR (Tipsbladet): 

– Vi fandt ikke hinanden 100 procent. 

Gustav Isaksen var ikke helt tilfreds under Igor Tudor i Lazio, og det kom også til udtryk i manglende spilletid i slutningen af den seneste sæson. 

Danskeren spillede nærmest ikke, og billetten til EM glippede. 

Nu er den danske offensivspiller igen med i landsholdssamlingen, og her satte han ord på tiden under Igor Tudor. 

– Det føles mere roligt, og det virker til, at der er en lang udsigt med den træner (Marco Baroni, red.), som vi har fået. Jeg havde det lidt svært med den anden træner (Igor Tudor, red.). Jeg er rigtig glad, siger Gustav Isaksen til Tipsbladet og resten af den skrevne presse og tilføjer.

– Vi fandt ikke hinanden 100 procent, og jeg var ikke den spiller, som han ønskede. Han ønskede nogle andre typer, men jeg synes, at jeg gjorde det godt under ham, så det var lidt frustrerende. Når jeg spillede, gjorde jeg det godt.

– De sidste fem-seks kampe op til EM spillede jeg ikke. Det var lidt en hård tid. I sommerferien blev han enten fyret eller smuttede selv. Jeg er glad for, at vi har fået en ny, god træner.

– Jeg regnede med, at jeg ikke kom med til EM, fordi jeg havde ikke spillet de sidste kampe. Det var dog mit mål at komme med til EM.

I løbet af sommeren har Isaksen været sat i forbindelse med forskellige klubber, men den 23-årige dansker har aldrig været interesseret i at komme væk.

– Det var primært med den anden træner, at der startede rygter, at det godt kunne være, at jeg skulle finde et andet sted eller lejes ud. Jeg har hele tiden sagt, at jeg ville blive i Lazio, og jeg ville kæmpe for min plads, fordi jeg følte ikke, at jeg var færdig.

– Det havde været træls, at man skulle lære det hele på et år, og så komme hen til et nyt sted og lære det. Jeg sagde til mine agenter, at selvom der kom noget spændende, så ville jeg med 99 procents chance blive.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Glad for ny træner
Nu har klaveret fået en helt anden lyd under Marco Baroni, der blev ansat i sommer, og han håber, at denne sæson kan ende i stort gennembrud for danskeren, da Tipsbladet spørger ham ind til det.

– Jeg synes, at det går godt. Jeg havde en rigtig pre-season, og vi spillede så den allersidste pre-season kamp, hvor jeg blev skiftet ud i pausen. Ham, der kom i stedet for mig, scorede, så han har spillet fra start i de første par kampe.

– Jeg er dog kommet ind og gjort det rigtig godt. Nu håber jeg, at jeg kan blæse endnu mere igennem. Det er fedt og sjovt at starte på sit andet år, så man kender det.

– Jeg føler, at jeg har potentialet til at blive en vigtig mand, så jeg kan sætte mig på højrekanten, og eg kan spille hver eneste gang. 

Isaksen skiftede fra FC Midtjylland til Lazio i sommeren 2023, og i den seneste sæson blev det til 28 kampe i Serie A. Han var dog på bænken i de sidste fem ud af seks kampe i den bedste italienske række. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Dansk målsluger skifter til topklub

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Forventer kæmpe jobtilbud

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

‘Ronaldo vinder kampen’

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

– Alt for meget kaos i Horsens

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Viaplay hæver priserne

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen