Arkadiusz Milik har formentlig spillet sin sidste kamp for Napoli.
Den italienske klub har således indgivet sine truplister til både Serie A og Europa League, og polakken er ikke med i nogen af trupperne. Det var der imidlertid ikke nogen, der fortalte hovedpersonen om, inden han kunne læse om det i medierne.
Og det er Arkadiusz Milik ikke tilfreds med, fortæller han selv til mediet SportoweFakty.
– Jeg hørte det fra pressen. Jeg forventede denne beslutning, men den manglende kommunikation fra klubben er ikke professionel. Jeg synes ikke, jeg er blevet behandlet ordentligt, siger han.
I sidste sæson scorede Milik ellers 14 mål på 31 kampe for Napoli, men da han har ønsket et skifte, har Napoli altså ingen intentioner om at bruge ham, selvom de ikke kunne blive enige om et salg i løbet af sommeren. Sådan forklarer han i hvert fald selv situationen.
– Napoli ønskede at forlænge min kontrakt med fem år og gav mig to valg: at forlænge eller smutte,. Jeg besluttede, at jeg gerne ville prøve noget andet.
– Jeg synes, det er det rigtige tidspunkt at prøve en ny udfordring. Der har aldrig været
fjendtlighed fra min side mod Napoli. Jeg ville gerne løse alt professionelt. Jeg har stor respekt for klubben, jeg tilbragte fire vidunderlige år i Napoli. Jeg respekterer Napoli og fansene. Det var det, jeg besluttede. Ret eller forkert, men det er min beslutning.
– Jeg vil ikke navngive de hold, der har kontaktet mig, men sandheden er, at jeg havde accepteret nogle af tilbudene. Men de pågældende hold nåede aldrig til en aftale med Napoli, og jeg måtte blive, siger han.
Arkadiusz Milik, 26 år, var især rygtet til Roma i Serie A samt Tottenham og Everton i Premier League. Efter den indeværende sæson har han kontraktudløb i Napoli, hvorfor han snart kan skifte kvit og frit.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Chokskifte på vej?
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
MEDIE
