Arkadiusz Milik har formentlig spillet sin sidste kamp for Napoli.
Den italienske klub har således indgivet sine truplister til både Serie A og Europa League, og polakken er ikke med i nogen af trupperne. Det var der imidlertid ikke nogen, der fortalte hovedpersonen om, inden han kunne læse om det i medierne.
Og det er Arkadiusz Milik ikke tilfreds med, fortæller han selv til mediet SportoweFakty.
– Jeg hørte det fra pressen. Jeg forventede denne beslutning, men den manglende kommunikation fra klubben er ikke professionel. Jeg synes ikke, jeg er blevet behandlet ordentligt, siger han.
I sidste sæson scorede Milik ellers 14 mål på 31 kampe for Napoli, men da han har ønsket et skifte, har Napoli altså ingen intentioner om at bruge ham, selvom de ikke kunne blive enige om et salg i løbet af sommeren. Sådan forklarer han i hvert fald selv situationen.
– Napoli ønskede at forlænge min kontrakt med fem år og gav mig to valg: at forlænge eller smutte,. Jeg besluttede, at jeg gerne ville prøve noget andet.
– Jeg synes, det er det rigtige tidspunkt at prøve en ny udfordring. Der har aldrig været
fjendtlighed fra min side mod Napoli. Jeg ville gerne løse alt professionelt. Jeg har stor respekt for klubben, jeg tilbragte fire vidunderlige år i Napoli. Jeg respekterer Napoli og fansene. Det var det, jeg besluttede. Ret eller forkert, men det er min beslutning.
– Jeg vil ikke navngive de hold, der har kontaktet mig, men sandheden er, at jeg havde accepteret nogle af tilbudene. Men de pågældende hold nåede aldrig til en aftale med Napoli, og jeg måtte blive, siger han.
Arkadiusz Milik, 26 år, var især rygtet til Roma i Serie A samt Tottenham og Everton i Premier League. Efter den indeværende sæson har han kontraktudløb i Napoli, hvorfor han snart kan skifte kvit og frit.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
HELT VILDT
En voldsom ulighed
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
