Olivier Giroud endte lørdagens Serie A-kamp mod Genoa i en uvant rolle, da den franske målræv i slutfasen måtte iføre sig målmandshandsker.
I tillægstiden blev AC Milan-målmand Mike Maignan nemlig udvist, hvorefter Olivier Giroud altså fik til opgave at erstatte landsmanden i målet, da gæsterne havde opbrugt alle deres udskiftninger.
Og Giroud løste opgaven, selvom Genoa havde et frispark på overliggeren og senere en stor chance, hvor Giroud kom ud og fik bokset bolden væk.
– Jeg har aldrig oplevet noget lignende. Jeg er meget stolt af holdet. Vi kæmpede til det sidste, og jeg havde en god redning. Jeg var også heldig med overliggeren. Vi kæmpede som løver, og jeg er også glad på fansenes vegne, lyder det, ifølge Football Italia, fra Olivier Giroud.
Giroud blev efter kampen spurgt, om det føltes lige så godt at lave en afgørende redning som at score et mål.
– Ja, næsten. Jeg var ikke sikker på, om jeg ville heade til den eller ej, så jeg gik bare ud til den, for det var bedre end bare at blive i målet. Jeg har ikke en målmands bevægelser, men det var sådan, jeg tænkte. Jeg slog virkelig min arm, men det er fint. Som barn kunne jeg godt lide at være målmand, så det var grunden til, at jeg blev valgt, lød svaret fra Giroud.
– Jeg beholder trøjen nu. Den skal indrammes!
AC Milan endte md at vinde opgøret 1-0 på et sent mål af Christian Pulisic. Efter Maignans røde kort blev også Genoas målmand udvist, så der var tale om en dramatisk affære.
Olivier Giroud admits he will ‘frame’ the goalkeeper’s jersey after making a desperate last-gasp save to beat Genoa 1-0 and send Milan top of the table. ‘I never experienced a moment like this!’ https://t.co/w2m2KFfWjL #GenoaMilan #ACMilan #SerieA #SerieATIM #Calcio
— Football Italia (@footballitalia) October 7, 2023
LIVE
Superliga-LIVE: ‘De har en fed hjemmebane’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED