Gustav Isaksens chef raser: Det er en skandale

Maurizio Sarri er ikke i godt humør forud for den nye Serie A-sæson.



En ny Serie A-sæson sparkes i gang i dag, og for Lazios vedkommende venter der en udekamp mod Lecce i første spillerunde. 

Rom-klubben har hentet spillere som Daichi Kamada og Gustav Isaksen denne sommer, men på et pressemøde lørdag kom cheftræner Maurizio Sarri med en hård kritik af transfervinduets længde. 

– Det er en skandale, at transfermarkedet stadig er åbent, når sæsonen sparkes i gang. Jeg begynder ikke at tale om transfermarkedet 24 timer før en kamp. Vi har ikke formået at lave en lov til at stoppe italiensk fodbold fra at blive styret af forretningsfolk. Jeg er allerede bitter over, at vi morgen skal spille med spillere, der stadig er på markedet, lyder det, ifølge Virgilio Sport, fra Maurizio Sarri. 

Den tidligere Chelsea-træner spår desuden en sværere sæson for Lazio i år, idet Rom-klubben skal spille Champions League. Sarri føler samtidig endnu ikke, at han for alvor kan gøre brug af de nye spillere, der er blevet hentet ind denne sommer. 

– De er næsten alle sammen bagud, i forhold til det fysiske. Rovella har haft en skade. Kamada har haft en lang periode, hvor han ikke har været aktiv. Isaksen er den eneste af dem, der i mine øjne er i god fysisk form. Men han står bag i køen lige nu.

Det må siges at være klar tale fra Maurizio Sarri, der altså ikke ser Gustav Isaksen som en spiller til startopstillingen endnu. 

Danskeren forventes dog at få en hel del spilletid i Lazio i denne sæson. Det kan du læse mere om HER.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning