Hårde anklager: Juventus-stjerne brød FIFA-regler

Den italienske forsvarsspiller Leonardo Bonucci og hans agent undersøges for deres rolle i forbindelse med svenske Dejan Kulusevskis agentskifte.



Der er agent-ballade i den italienske storklub Juventus, hvor Dejan Kulusevskis tidligere agent, Stefano Sem, anklager Leonardo Bonucci for at værge den svenske landsholdsspiller til en anden agent.

Den anden agent er tilfældigvis Bonuccis egen, og anklagerne er allerede under efterforskning hos det italienske fodboldforbund, skriver Football-Italia.

Det er disciplinærkomiteen, der behandler sagen, og til det italienske medie Rai 3 fortæller Stefano Sem sin version af sagen.

– I mit tilfælde gik Bonucci til spilleren (Dejan Kulusevski, red.) og sagde til ham; hvorfor kommer du ikke over og møder mig agent i stedet? Jeg er 100 procent sikker på, at det var Bonucci, fortæller han i programmet “Report” på den italienske tv kanal og uddyber:

– Kusulevski har fortalt mig, hvad der skete, og det har hans familie bekræftet. Det er Alessandro Luccis modus operandi (måde at arbejde på, red.), lyder det fra Stefano Sem.

Ifølge Rai 3 programmet “Report”, så eksisterer der også en lydoptagelse af Bonuccis samtale med Kulusevski.

Programmet interwievede også Bonuccis agent, Alessandro Lucci, der ikke overraskende er uenig i Stefano Sems udlægning af sagen.

– Alle spillere har ret til at tale med andre spillere, især hvis de allerede overvejer at skifte agent. Man bør fokusere på dem, der rent faktisk betaler spillere for at skifte over til deres agentur, insisterer Lucci. 

Ifølge FIFA’s reglement er det ikke tilladt for agenter at “fiske” andre spillere, der allerede er på kontrakt hos en anden agent. I værste fald kan det koste en agent sin licens, hvis han bliver taget i at hverve en spiller fra en anden agent, mens denne er under kontrakt.

Hvorvidt Leonardo Bonuccis rolle i sagen vil få betydning for ham, melder historien ikke noget om.





LIVE

TransferLIVE: FC København præsenterer ny spiller

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby tæt på ny forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tuchel forsvarer sin taktik

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skamroses af Thomas Nørgaard

Voldsom kritik

Messi sætter ord på vildt drama

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

‘Det var verdens undergang’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afslører Dario Dumic-plan