Hårde anklager: Juventus-stjerne brød FIFA-regler

Den italienske forsvarsspiller Leonardo Bonucci og hans agent undersøges for deres rolle i forbindelse med svenske Dejan Kulusevskis agentskifte.



Der er agent-ballade i den italienske storklub Juventus, hvor Dejan Kulusevskis tidligere agent, Stefano Sem, anklager Leonardo Bonucci for at værge den svenske landsholdsspiller til en anden agent.

Den anden agent er tilfældigvis Bonuccis egen, og anklagerne er allerede under efterforskning hos det italienske fodboldforbund, skriver Football-Italia.

Det er disciplinærkomiteen, der behandler sagen, og til det italienske medie Rai 3 fortæller Stefano Sem sin version af sagen.

– I mit tilfælde gik Bonucci til spilleren (Dejan Kulusevski, red.) og sagde til ham; hvorfor kommer du ikke over og møder mig agent i stedet? Jeg er 100 procent sikker på, at det var Bonucci, fortæller han i programmet “Report” på den italienske tv kanal og uddyber:

– Kusulevski har fortalt mig, hvad der skete, og det har hans familie bekræftet. Det er Alessandro Luccis modus operandi (måde at arbejde på, red.), lyder det fra Stefano Sem.

Ifølge Rai 3 programmet “Report”, så eksisterer der også en lydoptagelse af Bonuccis samtale med Kulusevski.

Programmet interwievede også Bonuccis agent, Alessandro Lucci, der ikke overraskende er uenig i Stefano Sems udlægning af sagen.

– Alle spillere har ret til at tale med andre spillere, især hvis de allerede overvejer at skifte agent. Man bør fokusere på dem, der rent faktisk betaler spillere for at skifte over til deres agentur, insisterer Lucci. 

Ifølge FIFA’s reglement er det ikke tilladt for agenter at “fiske” andre spillere, der allerede er på kontrakt hos en anden agent. I værste fald kan det koste en agent sin licens, hvis han bliver taget i at hverve en spiller fra en anden agent, mens denne er under kontrakt.

Hvorvidt Leonardo Bonuccis rolle i sagen vil få betydning for ham, melder historien ikke noget om.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Supercomputer: De vinder VM

Frankrig – Marokko

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Stor profil ude af Frankrig-brag

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’