Hårde anklager: Juventus-stjerne brød FIFA-regler

Den italienske forsvarsspiller Leonardo Bonucci og hans agent undersøges for deres rolle i forbindelse med svenske Dejan Kulusevskis agentskifte.



Der er agent-ballade i den italienske storklub Juventus, hvor Dejan Kulusevskis tidligere agent, Stefano Sem, anklager Leonardo Bonucci for at værge den svenske landsholdsspiller til en anden agent.

Den anden agent er tilfældigvis Bonuccis egen, og anklagerne er allerede under efterforskning hos det italienske fodboldforbund, skriver Football-Italia.

Det er disciplinærkomiteen, der behandler sagen, og til det italienske medie Rai 3 fortæller Stefano Sem sin version af sagen.

– I mit tilfælde gik Bonucci til spilleren (Dejan Kulusevski, red.) og sagde til ham; hvorfor kommer du ikke over og møder mig agent i stedet? Jeg er 100 procent sikker på, at det var Bonucci, fortæller han i programmet “Report” på den italienske tv kanal og uddyber:

– Kusulevski har fortalt mig, hvad der skete, og det har hans familie bekræftet. Det er Alessandro Luccis modus operandi (måde at arbejde på, red.), lyder det fra Stefano Sem.

Ifølge Rai 3 programmet “Report”, så eksisterer der også en lydoptagelse af Bonuccis samtale med Kulusevski.

Programmet interwievede også Bonuccis agent, Alessandro Lucci, der ikke overraskende er uenig i Stefano Sems udlægning af sagen.

– Alle spillere har ret til at tale med andre spillere, især hvis de allerede overvejer at skifte agent. Man bør fokusere på dem, der rent faktisk betaler spillere for at skifte over til deres agentur, insisterer Lucci. 

Ifølge FIFA’s reglement er det ikke tilladt for agenter at “fiske” andre spillere, der allerede er på kontrakt hos en anden agent. I værste fald kan det koste en agent sin licens, hvis han bliver taget i at hverve en spiller fra en anden agent, mens denne er under kontrakt.

Hvorvidt Leonardo Bonuccis rolle i sagen vil få betydning for ham, melder historien ikke noget om.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Eriksen spottet – nu er der nyt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Ingen klausul i FC København-aftale

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Silkeborg IF – FC København



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde