Hårde anklager: Juventus-stjerne brød FIFA-regler

Den italienske forsvarsspiller Leonardo Bonucci og hans agent undersøges for deres rolle i forbindelse med svenske Dejan Kulusevskis agentskifte.



Der er agent-ballade i den italienske storklub Juventus, hvor Dejan Kulusevskis tidligere agent, Stefano Sem, anklager Leonardo Bonucci for at værge den svenske landsholdsspiller til en anden agent.

Den anden agent er tilfældigvis Bonuccis egen, og anklagerne er allerede under efterforskning hos det italienske fodboldforbund, skriver Football-Italia.

Det er disciplinærkomiteen, der behandler sagen, og til det italienske medie Rai 3 fortæller Stefano Sem sin version af sagen.

– I mit tilfælde gik Bonucci til spilleren (Dejan Kulusevski, red.) og sagde til ham; hvorfor kommer du ikke over og møder mig agent i stedet? Jeg er 100 procent sikker på, at det var Bonucci, fortæller han i programmet “Report” på den italienske tv kanal og uddyber:

– Kusulevski har fortalt mig, hvad der skete, og det har hans familie bekræftet. Det er Alessandro Luccis modus operandi (måde at arbejde på, red.), lyder det fra Stefano Sem.

Ifølge Rai 3 programmet “Report”, så eksisterer der også en lydoptagelse af Bonuccis samtale med Kulusevski.

Programmet interwievede også Bonuccis agent, Alessandro Lucci, der ikke overraskende er uenig i Stefano Sems udlægning af sagen.

– Alle spillere har ret til at tale med andre spillere, især hvis de allerede overvejer at skifte agent. Man bør fokusere på dem, der rent faktisk betaler spillere for at skifte over til deres agentur, insisterer Lucci. 

Ifølge FIFA’s reglement er det ikke tilladt for agenter at “fiske” andre spillere, der allerede er på kontrakt hos en anden agent. I værste fald kan det koste en agent sin licens, hvis han bliver taget i at hverve en spiller fra en anden agent, mens denne er under kontrakt.

Hvorvidt Leonardo Bonuccis rolle i sagen vil få betydning for ham, melder historien ikke noget om.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Skotland – Marokko

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brasilien – Haiti

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Køber Mads Bidstrup til spotpris