Hårde anklager: Juventus-stjerne brød FIFA-regler

Den italienske forsvarsspiller Leonardo Bonucci og hans agent undersøges for deres rolle i forbindelse med svenske Dejan Kulusevskis agentskifte.



Der er agent-ballade i den italienske storklub Juventus, hvor Dejan Kulusevskis tidligere agent, Stefano Sem, anklager Leonardo Bonucci for at værge den svenske landsholdsspiller til en anden agent.

Den anden agent er tilfældigvis Bonuccis egen, og anklagerne er allerede under efterforskning hos det italienske fodboldforbund, skriver Football-Italia.

Det er disciplinærkomiteen, der behandler sagen, og til det italienske medie Rai 3 fortæller Stefano Sem sin version af sagen.

– I mit tilfælde gik Bonucci til spilleren (Dejan Kulusevski, red.) og sagde til ham; hvorfor kommer du ikke over og møder mig agent i stedet? Jeg er 100 procent sikker på, at det var Bonucci, fortæller han i programmet “Report” på den italienske tv kanal og uddyber:

– Kusulevski har fortalt mig, hvad der skete, og det har hans familie bekræftet. Det er Alessandro Luccis modus operandi (måde at arbejde på, red.), lyder det fra Stefano Sem.

Ifølge Rai 3 programmet “Report”, så eksisterer der også en lydoptagelse af Bonuccis samtale med Kulusevski.

Programmet interwievede også Bonuccis agent, Alessandro Lucci, der ikke overraskende er uenig i Stefano Sems udlægning af sagen.

– Alle spillere har ret til at tale med andre spillere, især hvis de allerede overvejer at skifte agent. Man bør fokusere på dem, der rent faktisk betaler spillere for at skifte over til deres agentur, insisterer Lucci. 

Ifølge FIFA’s reglement er det ikke tilladt for agenter at “fiske” andre spillere, der allerede er på kontrakt hos en anden agent. I værste fald kan det koste en agent sin licens, hvis han bliver taget i at hverve en spiller fra en anden agent, mens denne er under kontrakt.

Hvorvidt Leonardo Bonuccis rolle i sagen vil få betydning for ham, melder historien ikke noget om.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Thomasberg vinder i sin OB-debut

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

AGF i kontakt om norsk angriber