Hitter i Serie A: Det var ikke i tankerne i SL

Det var ikke ligefrem planen med skiftet til dansk fodbold, at han allerede nu skulle blive en succes i Serie A.



I sommers forlod svenske Emil Holm SønderjyskE efter halvandet år i klubben.

Det første halve år ejede SønderjyskE den svenske kantspiller, men sidste sommer købte Spezia Calcio ham, hvorefter de udlejede ham retur til Haderslev-klubben i hele sidste sæson.

Her nød den 22-årige svensker stor personlig succes, selvom SønderjyskE endte med at rykke ud af Superligaen. Nu er Emil Holm tilbage i Spezia, hvor han nyder lige så stor succes.

Men det var ikke ligefrem i hans tanker, at han skulle være fast mand for Spezia i Serie A lige nu, da han blev udlejet til SønderjyskE sidste sommer. Det fortæller han i et interview med Expressen ifølge Fotbolldirekt.

– Det er gået meget hurtigt. Det var ikke ligefrem hvad jeg og ‘Sella’ [Emil Holms agent Stefan Selakovic, red.] havde i tankerne, da vi tog til SønderjyskE. Men det er et bevis på, at jeg har gjort det godt og har kvalitet, siger Emil Holm, og fortsætter.

– Jeg er meget glad for det. Her i Italien har det overgået alle forventinger. Jeg troede ikke på, at jeg ville spille så tidligt på sæsonen.

Før landskampspausen er det blevet til fire pladser i startopstillingen for Emil Holm, der i samme periode har noteret sig for to asissts.

– Jeg er modnet som person. Jeg er større og stærkere, og mit bundniveau er blevet højere. Tilliden, som jeg også fik i Danmark, betyder rigtig meget. Jeg har rigtig mange i SønderjyskE, som jeg skylder en stor tak, siger Emil Holm.

Emil Holm, 22 år, har efter afskeden med Superligaen optrådt syv gange for Spezia. De seneste fire kampe er altså med svenskeren fra start. I seneste spillerunde leverede han to assists i 2-1-sejren over Sampdoria.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Åbner for sommertransfer

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Medie: De lurer på FCM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Argentina – Kap Verde

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening