Hitter i Serie A: Det var ikke i tankerne i SL

Det var ikke ligefrem planen med skiftet til dansk fodbold, at han allerede nu skulle blive en succes i Serie A.



I sommers forlod svenske Emil Holm SønderjyskE efter halvandet år i klubben.

Det første halve år ejede SønderjyskE den svenske kantspiller, men sidste sommer købte Spezia Calcio ham, hvorefter de udlejede ham retur til Haderslev-klubben i hele sidste sæson.

Her nød den 22-årige svensker stor personlig succes, selvom SønderjyskE endte med at rykke ud af Superligaen. Nu er Emil Holm tilbage i Spezia, hvor han nyder lige så stor succes.

Men det var ikke ligefrem i hans tanker, at han skulle være fast mand for Spezia i Serie A lige nu, da han blev udlejet til SønderjyskE sidste sommer. Det fortæller han i et interview med Expressen ifølge Fotbolldirekt.

– Det er gået meget hurtigt. Det var ikke ligefrem hvad jeg og ‘Sella’ [Emil Holms agent Stefan Selakovic, red.] havde i tankerne, da vi tog til SønderjyskE. Men det er et bevis på, at jeg har gjort det godt og har kvalitet, siger Emil Holm, og fortsætter.

– Jeg er meget glad for det. Her i Italien har det overgået alle forventinger. Jeg troede ikke på, at jeg ville spille så tidligt på sæsonen.

Før landskampspausen er det blevet til fire pladser i startopstillingen for Emil Holm, der i samme periode har noteret sig for to asissts.

– Jeg er modnet som person. Jeg er større og stærkere, og mit bundniveau er blevet højere. Tilliden, som jeg også fik i Danmark, betyder rigtig meget. Jeg har rigtig mange i SønderjyskE, som jeg skylder en stor tak, siger Emil Holm.

Emil Holm, 22 år, har efter afskeden med Superligaen optrådt syv gange for Spezia. De seneste fire kampe er altså med svenskeren fra start. I seneste spillerunde leverede han to assists i 2-1-sejren over Sampdoria.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Flere slagter dansker efter grim aktion

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – England

Klar for FC København

Snød FC København for keeper

Smadrer transferrekord

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

‘Horsens var et helvede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Dansk klub har lagt hele strategien om