Hitter i Serie A: Det var ikke i tankerne i SL

Det var ikke ligefrem planen med skiftet til dansk fodbold, at han allerede nu skulle blive en succes i Serie A.



I sommers forlod svenske Emil Holm SønderjyskE efter halvandet år i klubben.

Det første halve år ejede SønderjyskE den svenske kantspiller, men sidste sommer købte Spezia Calcio ham, hvorefter de udlejede ham retur til Haderslev-klubben i hele sidste sæson.

Her nød den 22-årige svensker stor personlig succes, selvom SønderjyskE endte med at rykke ud af Superligaen. Nu er Emil Holm tilbage i Spezia, hvor han nyder lige så stor succes.

Men det var ikke ligefrem i hans tanker, at han skulle være fast mand for Spezia i Serie A lige nu, da han blev udlejet til SønderjyskE sidste sommer. Det fortæller han i et interview med Expressen ifølge Fotbolldirekt.

– Det er gået meget hurtigt. Det var ikke ligefrem hvad jeg og ‘Sella’ [Emil Holms agent Stefan Selakovic, red.] havde i tankerne, da vi tog til SønderjyskE. Men det er et bevis på, at jeg har gjort det godt og har kvalitet, siger Emil Holm, og fortsætter.

– Jeg er meget glad for det. Her i Italien har det overgået alle forventinger. Jeg troede ikke på, at jeg ville spille så tidligt på sæsonen.

Før landskampspausen er det blevet til fire pladser i startopstillingen for Emil Holm, der i samme periode har noteret sig for to asissts.

– Jeg er modnet som person. Jeg er større og stærkere, og mit bundniveau er blevet højere. Tilliden, som jeg også fik i Danmark, betyder rigtig meget. Jeg har rigtig mange i SønderjyskE, som jeg skylder en stor tak, siger Emil Holm.

Emil Holm, 22 år, har efter afskeden med Superligaen optrådt syv gange for Spezia. De seneste fire kampe er altså med svenskeren fra start. I seneste spillerunde leverede han to assists i 2-1-sejren over Sampdoria.





– Schwartau-handel giver ingen mening




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



LIVE

TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

Her kan man se La Liga fremover

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Rooney: Her er Englands store problem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Portugal – Kroatien

Spanien – Østrig

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

PL-træner blev fyret over E-mail

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog