Hitter i Serie A: Det var ikke i tankerne i SL

Det var ikke ligefrem planen med skiftet til dansk fodbold, at han allerede nu skulle blive en succes i Serie A.



I sommers forlod svenske Emil Holm SønderjyskE efter halvandet år i klubben.

Det første halve år ejede SønderjyskE den svenske kantspiller, men sidste sommer købte Spezia Calcio ham, hvorefter de udlejede ham retur til Haderslev-klubben i hele sidste sæson.

Her nød den 22-årige svensker stor personlig succes, selvom SønderjyskE endte med at rykke ud af Superligaen. Nu er Emil Holm tilbage i Spezia, hvor han nyder lige så stor succes.

Men det var ikke ligefrem i hans tanker, at han skulle være fast mand for Spezia i Serie A lige nu, da han blev udlejet til SønderjyskE sidste sommer. Det fortæller han i et interview med Expressen ifølge Fotbolldirekt.

– Det er gået meget hurtigt. Det var ikke ligefrem hvad jeg og ‘Sella’ [Emil Holms agent Stefan Selakovic, red.] havde i tankerne, da vi tog til SønderjyskE. Men det er et bevis på, at jeg har gjort det godt og har kvalitet, siger Emil Holm, og fortsætter.

– Jeg er meget glad for det. Her i Italien har det overgået alle forventinger. Jeg troede ikke på, at jeg ville spille så tidligt på sæsonen.

Før landskampspausen er det blevet til fire pladser i startopstillingen for Emil Holm, der i samme periode har noteret sig for to asissts.

– Jeg er modnet som person. Jeg er større og stærkere, og mit bundniveau er blevet højere. Tilliden, som jeg også fik i Danmark, betyder rigtig meget. Jeg har rigtig mange i SønderjyskE, som jeg skylder en stor tak, siger Emil Holm.

Emil Holm, 22 år, har efter afskeden med Superligaen optrådt syv gange for Spezia. De seneste fire kampe er altså med svenskeren fra start. I seneste spillerunde leverede han to assists i 2-1-sejren over Sampdoria.





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

City med vildt rekordbud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Røven i klaskehøjde: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Peger på ham som ny Superliga-træner

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Tæt på vild Superliga-handel – får option