Hitter i Serie A: Det var ikke i tankerne i SL

Det var ikke ligefrem planen med skiftet til dansk fodbold, at han allerede nu skulle blive en succes i Serie A.



I sommers forlod svenske Emil Holm SønderjyskE efter halvandet år i klubben.

Det første halve år ejede SønderjyskE den svenske kantspiller, men sidste sommer købte Spezia Calcio ham, hvorefter de udlejede ham retur til Haderslev-klubben i hele sidste sæson.

Her nød den 22-årige svensker stor personlig succes, selvom SønderjyskE endte med at rykke ud af Superligaen. Nu er Emil Holm tilbage i Spezia, hvor han nyder lige så stor succes.

Men det var ikke ligefrem i hans tanker, at han skulle være fast mand for Spezia i Serie A lige nu, da han blev udlejet til SønderjyskE sidste sommer. Det fortæller han i et interview med Expressen ifølge Fotbolldirekt.

– Det er gået meget hurtigt. Det var ikke ligefrem hvad jeg og ‘Sella’ [Emil Holms agent Stefan Selakovic, red.] havde i tankerne, da vi tog til SønderjyskE. Men det er et bevis på, at jeg har gjort det godt og har kvalitet, siger Emil Holm, og fortsætter.

– Jeg er meget glad for det. Her i Italien har det overgået alle forventinger. Jeg troede ikke på, at jeg ville spille så tidligt på sæsonen.

Før landskampspausen er det blevet til fire pladser i startopstillingen for Emil Holm, der i samme periode har noteret sig for to asissts.

– Jeg er modnet som person. Jeg er større og stærkere, og mit bundniveau er blevet højere. Tilliden, som jeg også fik i Danmark, betyder rigtig meget. Jeg har rigtig mange i SønderjyskE, som jeg skylder en stor tak, siger Emil Holm.

Emil Holm, 22 år, har efter afskeden med Superligaen optrådt syv gange for Spezia. De seneste fire kampe er altså med svenskeren fra start. I seneste spillerunde leverede han to assists i 2-1-sejren over Sampdoria.







Optakt til Vejle Boldklub - Silkeborg IF LIVE

TransferLIVE: Vejle sælger målmand

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Henter Mads Junker

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Mohamed Salah skriver under med denne klub



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler