Højlund-data: Vil få Haaland-impact i England

Der er stadig klare forskelle på Højlund og Haaland, men det ser godt ud for danskeren, er konklusionen.



Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund bliver ofte sammenlignet med den norske angriber Erling Haaland af åbenlyse grunde. De er begge blonde gutter med en vis højde, og så er de begge venstrebenede.

Interessen lader da også til at være stigende for danskeren, og nu har det store data-analyse-firma Opta kigget nærmere på en sammenligning af de to nordiske angriberes tal og evner. 

Her bliver der peget på, at der er nogle forskelle, der blandt andet handler om fysik og stil, ligesom deres roller på banne kan være forskellige. Derudover er der nogle tal, som underbygger forskellene.

Blandt andet er Højlund ikke det, som de kalder for et ‘volumenmonster’, da det er blevet til 2,4 skud pr 90 minutter for ham i tiden i Sturm Graz og Atalanta, mens det for Haaland er blevet til 3,8 skud pr 90 minutter i tiden i Salzburg, Dortmund og Manchester City i gennemsnit. Her bliver tallet i øvrigt højere og højere år for år.

Derudover er Haalands gennemsnit for xG på 0,90 pr kamp, mens den er på 0,47 for Højlund. Det skal dog med, at der kun er 10 andre spillere i Serie A, der kan prale med et højere tal end danskeren.

Mens det taler til Haalands fordel, så er der også nogle ting i Højlunds stil, som er en fordel for danskeren. Det viser sig nemlig, at Højlund er villig til at tage sine skud 24 procent af gangene med sin svagere højrefod, mens Haaland kun gør det 15 procent af gangene.

– Uforudsigelighed i straffesparksfeltet er en nyttig egenskab at have, især som målscorer, og Hojlund har det, skriver de i analysen af Rasmus Højlund.

Blandt andet derfor bliver det også slået fast, at interessen for den danske landsholdsspiller er forståelig, selvom han stadig er uforløst på områder som samspillet – men det er noget, som regelmæssig spilletid vil løse for ham, forudser de.

– Han kunne snart følge Haaland til Premier League, og hvis han bliver brugt i det rette system, kan den venstrebenede målscorer have en lignende impact på den bedste engelske række, fortæller Opta.

I sidste runde af Serie A i denne sæson kom danskeren igen på måltavlen, som betyder, at han ender på ni liga-scoringer. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Reagerer på vildt rygte

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

I chok over Tottenham

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Storklub lurer på Jonas Wind



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Arbejder på angriber-exit

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Danskerklub meldes interesseret

Legender med dyster melding

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Dansk landsholdsspiller imponerer

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Michael Carrick storhylder

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig