Højlund-data: Vil få Haaland-impact i England

Der er stadig klare forskelle på Højlund og Haaland, men det ser godt ud for danskeren, er konklusionen.



Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund bliver ofte sammenlignet med den norske angriber Erling Haaland af åbenlyse grunde. De er begge blonde gutter med en vis højde, og så er de begge venstrebenede.

Interessen lader da også til at være stigende for danskeren, og nu har det store data-analyse-firma Opta kigget nærmere på en sammenligning af de to nordiske angriberes tal og evner. 

Her bliver der peget på, at der er nogle forskelle, der blandt andet handler om fysik og stil, ligesom deres roller på banne kan være forskellige. Derudover er der nogle tal, som underbygger forskellene.

Blandt andet er Højlund ikke det, som de kalder for et ‘volumenmonster’, da det er blevet til 2,4 skud pr 90 minutter for ham i tiden i Sturm Graz og Atalanta, mens det for Haaland er blevet til 3,8 skud pr 90 minutter i tiden i Salzburg, Dortmund og Manchester City i gennemsnit. Her bliver tallet i øvrigt højere og højere år for år.

Derudover er Haalands gennemsnit for xG på 0,90 pr kamp, mens den er på 0,47 for Højlund. Det skal dog med, at der kun er 10 andre spillere i Serie A, der kan prale med et højere tal end danskeren.

Mens det taler til Haalands fordel, så er der også nogle ting i Højlunds stil, som er en fordel for danskeren. Det viser sig nemlig, at Højlund er villig til at tage sine skud 24 procent af gangene med sin svagere højrefod, mens Haaland kun gør det 15 procent af gangene.

– Uforudsigelighed i straffesparksfeltet er en nyttig egenskab at have, især som målscorer, og Hojlund har det, skriver de i analysen af Rasmus Højlund.

Blandt andet derfor bliver det også slået fast, at interessen for den danske landsholdsspiller er forståelig, selvom han stadig er uforløst på områder som samspillet – men det er noget, som regelmæssig spilletid vil løse for ham, forudser de.

– Han kunne snart følge Haaland til Premier League, og hvis han bliver brugt i det rette system, kan den venstrebenede målscorer have en lignende impact på den bedste engelske række, fortæller Opta.

I sidste runde af Serie A i denne sæson kom danskeren igen på måltavlen, som betyder, at han ender på ni liga-scoringer. Læs mere om det her.



Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

‘Den værste transfer nogensinde’

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Her er planen for januars transfervindue

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Salah blev helten for Egypten

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Det har taget røven på Steve Cooper

Forlænger med to Superliga-talenter

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

City-ejer sælger klub

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Det er til dumpekarakter

Eriksen med kontant udmelding

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Brøndby-stjerne med stor donation