Højlund-data: Vil få Haaland-impact i England

Der er stadig klare forskelle på Højlund og Haaland, men det ser godt ud for danskeren, er konklusionen.



Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund bliver ofte sammenlignet med den norske angriber Erling Haaland af åbenlyse grunde. De er begge blonde gutter med en vis højde, og så er de begge venstrebenede.

Interessen lader da også til at være stigende for danskeren, og nu har det store data-analyse-firma Opta kigget nærmere på en sammenligning af de to nordiske angriberes tal og evner. 

Her bliver der peget på, at der er nogle forskelle, der blandt andet handler om fysik og stil, ligesom deres roller på banne kan være forskellige. Derudover er der nogle tal, som underbygger forskellene.

Blandt andet er Højlund ikke det, som de kalder for et ‘volumenmonster’, da det er blevet til 2,4 skud pr 90 minutter for ham i tiden i Sturm Graz og Atalanta, mens det for Haaland er blevet til 3,8 skud pr 90 minutter i tiden i Salzburg, Dortmund og Manchester City i gennemsnit. Her bliver tallet i øvrigt højere og højere år for år.

Derudover er Haalands gennemsnit for xG på 0,90 pr kamp, mens den er på 0,47 for Højlund. Det skal dog med, at der kun er 10 andre spillere i Serie A, der kan prale med et højere tal end danskeren.

Mens det taler til Haalands fordel, så er der også nogle ting i Højlunds stil, som er en fordel for danskeren. Det viser sig nemlig, at Højlund er villig til at tage sine skud 24 procent af gangene med sin svagere højrefod, mens Haaland kun gør det 15 procent af gangene.

– Uforudsigelighed i straffesparksfeltet er en nyttig egenskab at have, især som målscorer, og Hojlund har det, skriver de i analysen af Rasmus Højlund.

Blandt andet derfor bliver det også slået fast, at interessen for den danske landsholdsspiller er forståelig, selvom han stadig er uforløst på områder som samspillet – men det er noget, som regelmæssig spilletid vil løse for ham, forudser de.

– Han kunne snart følge Haaland til Premier League, og hvis han bliver brugt i det rette system, kan den venstrebenede målscorer have en lignende impact på den bedste engelske række, fortæller Opta.

I sidste runde af Serie A i denne sæson kom danskeren igen på måltavlen, som betyder, at han ender på ni liga-scoringer. Læs mere om det her.





Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kevin Diks skriver historie

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Han stiller ultimative krav

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

United overvejer disse fem managers

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

De må have mareridt om ham i nat!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– En gigantisk nedtur!

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Markant transfermelding om Højlund

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF