Højlund-data: Vil få Haaland-impact i England

Der er stadig klare forskelle på Højlund og Haaland, men det ser godt ud for danskeren, er konklusionen.



Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund bliver ofte sammenlignet med den norske angriber Erling Haaland af åbenlyse grunde. De er begge blonde gutter med en vis højde, og så er de begge venstrebenede.

Interessen lader da også til at være stigende for danskeren, og nu har det store data-analyse-firma Opta kigget nærmere på en sammenligning af de to nordiske angriberes tal og evner. 

Her bliver der peget på, at der er nogle forskelle, der blandt andet handler om fysik og stil, ligesom deres roller på banne kan være forskellige. Derudover er der nogle tal, som underbygger forskellene.

Blandt andet er Højlund ikke det, som de kalder for et ‘volumenmonster’, da det er blevet til 2,4 skud pr 90 minutter for ham i tiden i Sturm Graz og Atalanta, mens det for Haaland er blevet til 3,8 skud pr 90 minutter i tiden i Salzburg, Dortmund og Manchester City i gennemsnit. Her bliver tallet i øvrigt højere og højere år for år.

Derudover er Haalands gennemsnit for xG på 0,90 pr kamp, mens den er på 0,47 for Højlund. Det skal dog med, at der kun er 10 andre spillere i Serie A, der kan prale med et højere tal end danskeren.

Mens det taler til Haalands fordel, så er der også nogle ting i Højlunds stil, som er en fordel for danskeren. Det viser sig nemlig, at Højlund er villig til at tage sine skud 24 procent af gangene med sin svagere højrefod, mens Haaland kun gør det 15 procent af gangene.

– Uforudsigelighed i straffesparksfeltet er en nyttig egenskab at have, især som målscorer, og Hojlund har det, skriver de i analysen af Rasmus Højlund.

Blandt andet derfor bliver det også slået fast, at interessen for den danske landsholdsspiller er forståelig, selvom han stadig er uforløst på områder som samspillet – men det er noget, som regelmæssig spilletid vil løse for ham, forudser de.

– Han kunne snart følge Haaland til Premier League, og hvis han bliver brugt i det rette system, kan den venstrebenede målscorer have en lignende impact på den bedste engelske række, fortæller Opta.

I sidste runde af Serie A i denne sæson kom danskeren igen på måltavlen, som betyder, at han ender på ni liga-scoringer. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser – henter bomber

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Brøndby-transfer glippet

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Store ord om Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Angriber meldes tæt på

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Højlund roser FC Københavns fans

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Brøndby præsenterer stor profil

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Kommer til AGF efter monstersæson

FC København byder på kantspiller

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

Dansk klub har ham på radaren