Højlund-data: Vil få Haaland-impact i England

Der er stadig klare forskelle på Højlund og Haaland, men det ser godt ud for danskeren, er konklusionen.



Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund bliver ofte sammenlignet med den norske angriber Erling Haaland af åbenlyse grunde. De er begge blonde gutter med en vis højde, og så er de begge venstrebenede.

Interessen lader da også til at være stigende for danskeren, og nu har det store data-analyse-firma Opta kigget nærmere på en sammenligning af de to nordiske angriberes tal og evner. 

Her bliver der peget på, at der er nogle forskelle, der blandt andet handler om fysik og stil, ligesom deres roller på banne kan være forskellige. Derudover er der nogle tal, som underbygger forskellene.

Blandt andet er Højlund ikke det, som de kalder for et ‘volumenmonster’, da det er blevet til 2,4 skud pr 90 minutter for ham i tiden i Sturm Graz og Atalanta, mens det for Haaland er blevet til 3,8 skud pr 90 minutter i tiden i Salzburg, Dortmund og Manchester City i gennemsnit. Her bliver tallet i øvrigt højere og højere år for år.

Derudover er Haalands gennemsnit for xG på 0,90 pr kamp, mens den er på 0,47 for Højlund. Det skal dog med, at der kun er 10 andre spillere i Serie A, der kan prale med et højere tal end danskeren.

Mens det taler til Haalands fordel, så er der også nogle ting i Højlunds stil, som er en fordel for danskeren. Det viser sig nemlig, at Højlund er villig til at tage sine skud 24 procent af gangene med sin svagere højrefod, mens Haaland kun gør det 15 procent af gangene.

– Uforudsigelighed i straffesparksfeltet er en nyttig egenskab at have, især som målscorer, og Hojlund har det, skriver de i analysen af Rasmus Højlund.

Blandt andet derfor bliver det også slået fast, at interessen for den danske landsholdsspiller er forståelig, selvom han stadig er uforløst på områder som samspillet – men det er noget, som regelmæssig spilletid vil løse for ham, forudser de.

– Han kunne snart følge Haaland til Premier League, og hvis han bliver brugt i det rette system, kan den venstrebenede målscorer have en lignende impact på den bedste engelske række, fortæller Opta.

I sidste runde af Serie A i denne sæson kom danskeren igen på måltavlen, som betyder, at han ender på ni liga-scoringer. Læs mere om det her.



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Peter Schmeichel taget på sengen

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Dansk bomber med vildt mål i England

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mareridt for FC Augsburg

Mohamed Daramy vender tilbage

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Gigantisk nedslagtning

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Bach Bak i svime over Uhre

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Går langt ned i løn

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte