Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund bliver ofte sammenlignet med den norske angriber Erling Haaland af åbenlyse grunde. De er begge blonde gutter med en vis højde, og så er de begge venstrebenede.
Interessen lader da også til at være stigende for danskeren, og nu har det store data-analyse-firma Opta kigget nærmere på en sammenligning af de to nordiske angriberes tal og evner.
Her bliver der peget på, at der er nogle forskelle, der blandt andet handler om fysik og stil, ligesom deres roller på banne kan være forskellige. Derudover er der nogle tal, som underbygger forskellene.
Blandt andet er Højlund ikke det, som de kalder for et ‘volumenmonster’, da det er blevet til 2,4 skud pr 90 minutter for ham i tiden i Sturm Graz og Atalanta, mens det for Haaland er blevet til 3,8 skud pr 90 minutter i tiden i Salzburg, Dortmund og Manchester City i gennemsnit. Her bliver tallet i øvrigt højere og højere år for år.
Derudover er Haalands gennemsnit for xG på 0,90 pr kamp, mens den er på 0,47 for Højlund. Det skal dog med, at der kun er 10 andre spillere i Serie A, der kan prale med et højere tal end danskeren.
Mens det taler til Haalands fordel, så er der også nogle ting i Højlunds stil, som er en fordel for danskeren. Det viser sig nemlig, at Højlund er villig til at tage sine skud 24 procent af gangene med sin svagere højrefod, mens Haaland kun gør det 15 procent af gangene.
– Uforudsigelighed i straffesparksfeltet er en nyttig egenskab at have, især som målscorer, og Hojlund har det, skriver de i analysen af Rasmus Højlund.
Blandt andet derfor bliver det også slået fast, at interessen for den danske landsholdsspiller er forståelig, selvom han stadig er uforløst på områder som samspillet – men det er noget, som regelmæssig spilletid vil løse for ham, forudser de.
– Han kunne snart følge Haaland til Premier League, og hvis han bliver brugt i det rette system, kan den venstrebenede målscorer have en lignende impact på den bedste engelske række, fortæller Opta.
I sidste runde af Serie A i denne sæson kom danskeren igen på måltavlen, som betyder, at han ender på ni liga-scoringer. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Her kan man se La Liga fremover
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter monsterkøb
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
OPTAKT