Højlund hyldes: Han er 300 millioner værd nu

Ifølge La Gazzetta dello Sport er Rasmus Højlund nu i hvert fald 300 millioner kroner værd.



Rasmus Højlund har taget Serie A med storm i 2023, og i Atalanta gnider man sig utvivlsomt i hænderne over, at man i sommer hentede den unge dansker i østrigsk fodbold. 

Højlund terroriserede Lazio-forsvaret i Atalantas 2-0-sejr lørdag aften, og i Italien er man efterhånden svært begejstrede for den 20-årige dansker, som FC København valgte at afskibe for et år siden. 

Rasmus Højlund er på forsiden af mandagens forside af La Gazzetta dello Sport, hvor den store Milano-avis skriver, at den 20-årige dansker nu har en markedsværdi på 40 millioner euro, svarende til omtrent 300 millioner kroner. Højlund vil blive historiens dyreste danske spiller, hvis han ender med at blive solgt til den pris. 

Atalanta betalte 125 millioner kroner for Rasmus Højlund, da Bergamo-klubben i sommer hentede danskeren i Sturm Graz. Den danske angriber scorede lørdag sæsonens femte mål i Serie A, da han kom på tavlen mod Lazio. 

La Gazzetta dello Sport skriver endvidere, at 'halvdelen af Europa nu drømmer om' Rasmus Højlund, der blot har spillet to landskampe for Danmark. 

Den italienske udgave af Eurosport skriver også om Rasmus Højlund, og mediet peger på, at danskeren på nuværende tidspunkt må have modbevist selv sine mest stædige kritikere. 

– Atalanta ønsker fortsat at nyde godt af hans kvaliteter, men det er klart, at et skifte til en storklub lurer rundt om hjørnet. AC Milan siges at være inde i billedet, da de er en af de store klubber i Italien, der er på udkig efter en angriber, skriver Eurosport. 

Rasmus Højlund, der fyldte 20 år i begyndelsen af februar, har indtil videre scoret seks mål i 20 kampe for Atalanta. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK henter svensk talent

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Jonas Wind til danskerklub?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Klar melding fra Thomas Gravesen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM