Rasmus Højlund har taget Serie A med storm i 2023, og i Atalanta gnider man sig utvivlsomt i hænderne over, at man i sommer hentede den unge dansker i østrigsk fodbold.
Højlund terroriserede Lazio-forsvaret i Atalantas 2-0-sejr lørdag aften, og i Italien er man efterhånden svært begejstrede for den 20-årige dansker, som FC København valgte at afskibe for et år siden.
Rasmus Højlund er på forsiden af mandagens forside af La Gazzetta dello Sport, hvor den store Milano-avis skriver, at den 20-årige dansker nu har en markedsværdi på 40 millioner euro, svarende til omtrent 300 millioner kroner. Højlund vil blive historiens dyreste danske spiller, hvis han ender med at blive solgt til den pris.
Atalanta betalte 125 millioner kroner for Rasmus Højlund, da Bergamo-klubben i sommer hentede danskeren i Sturm Graz. Den danske angriber scorede lørdag sæsonens femte mål i Serie A, da han kom på tavlen mod Lazio.
La Gazzetta dello Sport skriver endvidere, at 'halvdelen af Europa nu drømmer om' Rasmus Højlund, der blot har spillet to landskampe for Danmark.
Den italienske udgave af Eurosport skriver også om Rasmus Højlund, og mediet peger på, at danskeren på nuværende tidspunkt må have modbevist selv sine mest stædige kritikere.
– Atalanta ønsker fortsat at nyde godt af hans kvaliteter, men det er klart, at et skifte til en storklub lurer rundt om hjørnet. AC Milan siges at være inde i billedet, da de er en af de store klubber i Italien, der er på udkig efter en angriber, skriver Eurosport.
Rasmus Højlund, der fyldte 20 år i begyndelsen af februar, har indtil videre scoret seks mål i 20 kampe for Atalanta.
#GazzettadelloSport
— Pasquale Guarro (@GuarroPas) February 13, 2023
Sulla valutazione di #Hojlund avrei qualche dubbio. Non si muoverà da Bergamo per meno di 60-70 mln. pic.twitter.com/NUEF6yEXbO
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
Canada er tæt på VM-avancement
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Zanka ville spille gratis for FC København
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
TOPNYHED