Rasmus Højlund har taget Serie A med storm i 2023, og i Atalanta gnider man sig utvivlsomt i hænderne over, at man i sommer hentede den unge dansker i østrigsk fodbold.
Højlund terroriserede Lazio-forsvaret i Atalantas 2-0-sejr lørdag aften, og i Italien er man efterhånden svært begejstrede for den 20-årige dansker, som FC København valgte at afskibe for et år siden.
Rasmus Højlund er på forsiden af mandagens forside af La Gazzetta dello Sport, hvor den store Milano-avis skriver, at den 20-årige dansker nu har en markedsværdi på 40 millioner euro, svarende til omtrent 300 millioner kroner. Højlund vil blive historiens dyreste danske spiller, hvis han ender med at blive solgt til den pris.
Atalanta betalte 125 millioner kroner for Rasmus Højlund, da Bergamo-klubben i sommer hentede danskeren i Sturm Graz. Den danske angriber scorede lørdag sæsonens femte mål i Serie A, da han kom på tavlen mod Lazio.
La Gazzetta dello Sport skriver endvidere, at 'halvdelen af Europa nu drømmer om' Rasmus Højlund, der blot har spillet to landskampe for Danmark.
Den italienske udgave af Eurosport skriver også om Rasmus Højlund, og mediet peger på, at danskeren på nuværende tidspunkt må have modbevist selv sine mest stædige kritikere.
– Atalanta ønsker fortsat at nyde godt af hans kvaliteter, men det er klart, at et skifte til en storklub lurer rundt om hjørnet. AC Milan siges at være inde i billedet, da de er en af de store klubber i Italien, der er på udkig efter en angriber, skriver Eurosport.
Rasmus Højlund, der fyldte 20 år i begyndelsen af februar, har indtil videre scoret seks mål i 20 kampe for Atalanta.
#GazzettadelloSport
— Pasquale Guarro (@GuarroPas) February 13, 2023
Sulla valutazione di #Hojlund avrei qualche dubbio. Non si muoverà da Bergamo per meno di 60-70 mln. pic.twitter.com/NUEF6yEXbO
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADET SPECIAL