Højlund hyldes: Han er 300 millioner værd nu

Ifølge La Gazzetta dello Sport er Rasmus Højlund nu i hvert fald 300 millioner kroner værd.



Rasmus Højlund har taget Serie A med storm i 2023, og i Atalanta gnider man sig utvivlsomt i hænderne over, at man i sommer hentede den unge dansker i østrigsk fodbold. 

Højlund terroriserede Lazio-forsvaret i Atalantas 2-0-sejr lørdag aften, og i Italien er man efterhånden svært begejstrede for den 20-årige dansker, som FC København valgte at afskibe for et år siden. 

Rasmus Højlund er på forsiden af mandagens forside af La Gazzetta dello Sport, hvor den store Milano-avis skriver, at den 20-årige dansker nu har en markedsværdi på 40 millioner euro, svarende til omtrent 300 millioner kroner. Højlund vil blive historiens dyreste danske spiller, hvis han ender med at blive solgt til den pris. 

Atalanta betalte 125 millioner kroner for Rasmus Højlund, da Bergamo-klubben i sommer hentede danskeren i Sturm Graz. Den danske angriber scorede lørdag sæsonens femte mål i Serie A, da han kom på tavlen mod Lazio. 

La Gazzetta dello Sport skriver endvidere, at 'halvdelen af Europa nu drømmer om' Rasmus Højlund, der blot har spillet to landskampe for Danmark. 

Den italienske udgave af Eurosport skriver også om Rasmus Højlund, og mediet peger på, at danskeren på nuværende tidspunkt må have modbevist selv sine mest stædige kritikere. 

– Atalanta ønsker fortsat at nyde godt af hans kvaliteter, men det er klart, at et skifte til en storklub lurer rundt om hjørnet. AC Milan siges at være inde i billedet, da de er en af de store klubber i Italien, der er på udkig efter en angriber, skriver Eurosport. 

Rasmus Højlund, der fyldte 20 år i begyndelsen af februar, har indtil videre scoret seks mål i 20 kampe for Atalanta. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC København – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM