Højlund i storform: Banker Atalanta-sejr hjem

Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund kom ind fra bænken og afgjorde kampen med et mål for Atalanta.



Når Rasmus Højlund mandag slutter sig det danske A-landshold, er det med masser af selvtillid og en frisk scoring i bagagen.

Angriberen kom ind fra bænken for Atalanta fredag aften og scorede til 2-1 i hjemmekampen mod Empoli i Serie A.

Højlund blev skiftet ind efter 79 minutter, og der gik ikke lang tid, før den 20-årige dansker fik netmaskerne til at blafre.

Bare syv minutter efter sit indhop stod Højlund godt placeret i feltet og sparkede en løs bold i mål.

I tillægstiden var Højlund ved at score endnu en gang, men Empolis keeper Samuele Perisan stod i vejen med en parade.

Inden kampen blev afgjort af Højlund, lignede det overraskende point til Empoli, der var kommet foran 1-0 kort før pausen på et mål af Tyronne Ebuehi.

Efter 58 minutter udlignede Atalantas midtbanespiller Marten de Roon til 1-1. Det var dog ikke nok for Bergamo-holdet, der kæmper for at komme op i top-4 og dermed Champions League-pladserne i næste sæson.

Indskiftninger af de offensive Atalanta-profiler Ademola Lookman, Jérémie Boga og danske Højlund hjalp på spillet i det sidste kvarters tid.

Også Joakim Mæhle nåede at komme på banen for Atalanta og spille de sidste minutter. Den danske landsholdsback kom ind efter 89 minutter.

Atalanta har trods sejren et stykke op til top-4. Lige nu har Atalanta 45 point efter 27 kampe på sjettepladsen.

AC Milan indtager fjerdepladsen med 48 point for en kamp færre.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Vildt transferrygte skydes ned

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

De 10 største stjerner, der misser VM

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Superligaen dropper det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp