Højlund i storform: Banker Atalanta-sejr hjem

Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund kom ind fra bænken og afgjorde kampen med et mål for Atalanta.



Når Rasmus Højlund mandag slutter sig det danske A-landshold, er det med masser af selvtillid og en frisk scoring i bagagen.

Angriberen kom ind fra bænken for Atalanta fredag aften og scorede til 2-1 i hjemmekampen mod Empoli i Serie A.

Højlund blev skiftet ind efter 79 minutter, og der gik ikke lang tid, før den 20-årige dansker fik netmaskerne til at blafre.

Bare syv minutter efter sit indhop stod Højlund godt placeret i feltet og sparkede en løs bold i mål.

I tillægstiden var Højlund ved at score endnu en gang, men Empolis keeper Samuele Perisan stod i vejen med en parade.

Inden kampen blev afgjort af Højlund, lignede det overraskende point til Empoli, der var kommet foran 1-0 kort før pausen på et mål af Tyronne Ebuehi.

Efter 58 minutter udlignede Atalantas midtbanespiller Marten de Roon til 1-1. Det var dog ikke nok for Bergamo-holdet, der kæmper for at komme op i top-4 og dermed Champions League-pladserne i næste sæson.

Indskiftninger af de offensive Atalanta-profiler Ademola Lookman, Jérémie Boga og danske Højlund hjalp på spillet i det sidste kvarters tid.

Også Joakim Mæhle nåede at komme på banen for Atalanta og spille de sidste minutter. Den danske landsholdsback kom ind efter 89 minutter.

Atalanta har trods sejren et stykke op til top-4. Lige nu har Atalanta 45 point efter 27 kampe på sjettepladsen.

AC Milan indtager fjerdepladsen med 48 point for en kamp færre.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Har slettet alt om Brøndby

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

FC Midtjylland – AC Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Ordet “bestikkelse” blev brugt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi