Paolo Maldini er en levende legende i AC Milan, men alligevel fik den tidligere forsvarsspiller mandag sparket af Milano-klubben.
Det var angiveligt transferstrategiske uenigheder med klubejer Gerry Cardinale, der resulterede i Maldinis exit, og legendens farvel har resulteret i udbredt vrede blandt fansene.
Også den tidligere AC Milan-spiller og -træner Leonardo er rystet over fyringen af Paolo Maldini, der var ansat som teknisk direktør.
– Det er ikke kun mig, der er chokeret. Hele fodboldverdenen er chokeret over processen og baggrunden for exittet. I løbet af de seneste to sæsoner har Milan vundet en Scudetto og man har nået en semifinale i Champions League, lyder det, ifølge Corriere della Sera, fra Leonardo, der senest har været sportsdirektør i Paris Saint-Germain.
Stjernespilleren Rafael Leao, der for nyligt underskrev en ny stor kontrakt med AC Milan, har på Twitter indikeret forbløffelse over Maldinis exit, og ifølge Leonardo burde spillertruppen være blevet informeret, inden beslutningen blev meldt ud.
– Vi undervurderer, hvor vigtigt det daglige og personlige forhold er for en spillers udvkling, fx når vi ser på Leao eller Tonali. Det er deres reaktioner på sociale medier et eksempel på, siger Leonardo.
Fyringen af Paolo Maldini bunder angiveligt i uenighed om indkøbsstrategien, hvor RedBird, AC Milans amerikanske ejer, ønsker at købe unge spillere, der kan blive solgt videre, mens Maldini har haft en forkærlighed for at hente mere erfarne folk.
– I mine øjne virker det til, at alle i klubben er enige om, at Ibrahimovic, Kjær og Giroud har været afgørende for klubbens succes, lyder det fra Leonardo.
AC Milan sluttede i denne sæson på fjerdepladsen i Serie A.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Magiske Messi slår til igen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
NYHEDER