I chok over fyring: Kjær og Zlatan var vigtige

Paolo Maldinis fyring i AC Milan vækker stor undren.



Paolo Maldini er en levende legende i AC Milan, men alligevel fik den tidligere forsvarsspiller mandag sparket af Milano-klubben. 

Det var angiveligt transferstrategiske uenigheder med klubejer Gerry Cardinale, der resulterede i Maldinis exit, og legendens farvel har resulteret i udbredt vrede blandt fansene. 

Også den tidligere AC Milan-spiller og -træner Leonardo er rystet over fyringen af Paolo Maldini, der var ansat som teknisk direktør.  

– Det er ikke kun mig, der er chokeret. Hele fodboldverdenen er chokeret over processen og baggrunden for exittet. I løbet af de seneste to sæsoner har Milan vundet en Scudetto og man har nået en semifinale i Champions League, lyder det, ifølge Corriere della Sera, fra Leonardo, der senest har været sportsdirektør i Paris Saint-Germain. 

Stjernespilleren Rafael Leao, der for nyligt underskrev en ny stor kontrakt med AC Milan, har på Twitter indikeret forbløffelse over Maldinis exit, og ifølge Leonardo burde spillertruppen være blevet informeret, inden beslutningen blev meldt ud. 

– Vi undervurderer, hvor vigtigt det daglige og personlige forhold er for en spillers udvkling, fx når vi ser på Leao eller Tonali. Det er deres reaktioner på sociale medier et eksempel på, siger Leonardo. 

Fyringen af Paolo Maldini bunder angiveligt i uenighed om indkøbsstrategien, hvor RedBird, AC Milans amerikanske ejer, ønsker at købe unge spillere, der kan blive solgt videre, mens Maldini har haft en forkærlighed for at hente mere erfarne folk. 

– I mine øjne virker det til, at alle i klubben er enige om, at Ibrahimovic, Kjær og Giroud har været afgørende for klubbens succes, lyder det fra Leonardo. 

AC Milan sluttede i denne sæson på fjerdepladsen i Serie A. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Smadrer transferrekord

Donald Trump bekræfter

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Skamroses af Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Messi sætter ord på vildt drama

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Supercomputer: De kommer i VM-finalen