Paolo Maldini er en levende legende i AC Milan, men alligevel fik den tidligere forsvarsspiller mandag sparket af Milano-klubben.
Det var angiveligt transferstrategiske uenigheder med klubejer Gerry Cardinale, der resulterede i Maldinis exit, og legendens farvel har resulteret i udbredt vrede blandt fansene.
Også den tidligere AC Milan-spiller og -træner Leonardo er rystet over fyringen af Paolo Maldini, der var ansat som teknisk direktør.
– Det er ikke kun mig, der er chokeret. Hele fodboldverdenen er chokeret over processen og baggrunden for exittet. I løbet af de seneste to sæsoner har Milan vundet en Scudetto og man har nået en semifinale i Champions League, lyder det, ifølge Corriere della Sera, fra Leonardo, der senest har været sportsdirektør i Paris Saint-Germain.
Stjernespilleren Rafael Leao, der for nyligt underskrev en ny stor kontrakt med AC Milan, har på Twitter indikeret forbløffelse over Maldinis exit, og ifølge Leonardo burde spillertruppen være blevet informeret, inden beslutningen blev meldt ud.
– Vi undervurderer, hvor vigtigt det daglige og personlige forhold er for en spillers udvkling, fx når vi ser på Leao eller Tonali. Det er deres reaktioner på sociale medier et eksempel på, siger Leonardo.
Fyringen af Paolo Maldini bunder angiveligt i uenighed om indkøbsstrategien, hvor RedBird, AC Milans amerikanske ejer, ønsker at købe unge spillere, der kan blive solgt videre, mens Maldini har haft en forkærlighed for at hente mere erfarne folk.
– I mine øjne virker det til, at alle i klubben er enige om, at Ibrahimovic, Kjær og Giroud har været afgørende for klubbens succes, lyder det fra Leonardo.
AC Milan sluttede i denne sæson på fjerdepladsen i Serie A.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
AVIS
AC Milan kigger på dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Har aldrig set lignende
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
OPTAKT