I ekstase over Dorgu: Han er den absolutte stjerne

Patrick Dorgu fortsætter med at imponere i Italien, hvor han tirsdag aften igen var afgørende for, at Lecce vandt i Serie A.



Der er ikke mange danske fodboldspillere, der har haft et så vildt 2024 som Patrick Dorgu.

Venstrebacken har fået landsholdsdebut, scoret sit første mål for Danmark og har desuden spillet så godt for Lecce, at han nu rygtes til de italienske topklubber Napoli og AC Milan, som skulle være klar til at betale en stor sum til januar for det 20-årige stjerneskud.

De rygter blev kun forstærket efter weekendens kamp mod Napoli, hvor der blev taget et opsigtsvækkende billede af danskeren og Napolis cheftræner, Antonio Conte.

Tirsdag aften fortsatte opturen for Patrick Dorgu, da han endnu en gang var kampafgørende for sin klub Lecce. Danskeren scorede nemlig kampens eneste mål i sejren over danskerklubben Verona, der havde Casper Tengstedt med fra start.

Efter kampen var flere itallienske medier i svime over danskerens præstation.

– De får to mål underkendt, men scorer et enkelt. Hvad mere kan man bede om fra Patrick Dorgu? Lecce-spilleren var den absolutte stjerne i sejren, som blev sikret af Luca Gottis (Lecces cheftræner, red.) mandskab i kampen mod Verona.

– Han er en løs kanon, og det er ikke tilfældigt, at der er interesse for ham fra klubber som Napoli og Milan i den kommende sæson, skriver Gazzetta dello Sport efter kampen i går aftes.

Gazzetta dello Sport er ikke alene om at være imponeret over danskeren. Flere italienske medier gav efter kampen karakter til Patrick Dorgu, og her scorer danskeren højt hos samtlige medier.

TuttoMercatoWeb.com: 7.5
Gazzetta dello Sport: 7.5
Tuttosport: 7.5
Corriere dello Sport: 8
Corriere della Sera: 7.5

Siden Lecce rykkede op i Serie A, har Patrick Dorgu spillet 41 kampe i den bedste italienske række, hvilket har ført til fire scoringer for danskeren.





LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

VM-vækkeuret: Han kan blive et KÆMPE salg

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København

Rasende stjerne vil flå kontrakten over



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

USA får drømmestart på VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Elias Jelert færdig

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Overraskende melding om Oliver Christensen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby henter Alexander Drexel