I ekstase over Dorgu: Han er den absolutte stjerne

Patrick Dorgu fortsætter med at imponere i Italien, hvor han tirsdag aften igen var afgørende for, at Lecce vandt i Serie A.



Der er ikke mange danske fodboldspillere, der har haft et så vildt 2024 som Patrick Dorgu.

Venstrebacken har fået landsholdsdebut, scoret sit første mål for Danmark og har desuden spillet så godt for Lecce, at han nu rygtes til de italienske topklubber Napoli og AC Milan, som skulle være klar til at betale en stor sum til januar for det 20-årige stjerneskud.

De rygter blev kun forstærket efter weekendens kamp mod Napoli, hvor der blev taget et opsigtsvækkende billede af danskeren og Napolis cheftræner, Antonio Conte.

Tirsdag aften fortsatte opturen for Patrick Dorgu, da han endnu en gang var kampafgørende for sin klub Lecce. Danskeren scorede nemlig kampens eneste mål i sejren over danskerklubben Verona, der havde Casper Tengstedt med fra start.

Efter kampen var flere itallienske medier i svime over danskerens præstation.

– De får to mål underkendt, men scorer et enkelt. Hvad mere kan man bede om fra Patrick Dorgu? Lecce-spilleren var den absolutte stjerne i sejren, som blev sikret af Luca Gottis (Lecces cheftræner, red.) mandskab i kampen mod Verona.

– Han er en løs kanon, og det er ikke tilfældigt, at der er interesse for ham fra klubber som Napoli og Milan i den kommende sæson, skriver Gazzetta dello Sport efter kampen i går aftes.

Gazzetta dello Sport er ikke alene om at være imponeret over danskeren. Flere italienske medier gav efter kampen karakter til Patrick Dorgu, og her scorer danskeren højt hos samtlige medier.

TuttoMercatoWeb.com: 7.5
Gazzetta dello Sport: 7.5
Tuttosport: 7.5
Corriere dello Sport: 8
Corriere della Sera: 7.5

Siden Lecce rykkede op i Serie A, har Patrick Dorgu spillet 41 kampe i den bedste italienske række, hvilket har ført til fire scoringer for danskeren.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Dansker på blokken i ny storklub

Klapper i om stor Superliga-transfer

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

‘Det er et angreb på FCK’

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er prisen på Aral Simsir

Paraguay – Frankrig

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FCK-direktør får job i West Ham

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK tjener millioner på ung stopper

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub