– I øjeblikket er det ikke et dansk eventyr

Jesper Lindstrøm har ikke fået en drømmestart i Italien, hvor Napolis cheftræner ikke rigtig har set danskerens vej endnu.



For et par uger siden fortalte Jesper Lindstrøm i landsholdslejren, at han valgte Napoli på grund af udsigten til spilletid, selvom Liverpool også havde vist interesse for den tidligere Brøndby-profil. 

Indtil videre har det dog været småt med chancer til Jesper Lindstrøm, der i Napolis seneste to kampe har varmet bænken fra første til sidste fløjt. I onsdagens Champions League-opgør mod Braga stod Lindstrøm endda klar til at blive indskiftet, inden Napoli-cheftræner Rudi Garcia ændrede mening. 

Dermed har den danske landsholdsstjerne blot fået de 15 minutter i Napoli-trøjen, som han fik i 2-1-nederlaget mod Lazio inden landskampspausen. 

Den italienske avis Corriere dello Sport konstaterer, at Jesper Lindstrøms skifte til Napoli 'i øjeblikket ikke er et dansk eventyr'. Corriere dello Sport skriver endvidere, at danskeren med et prisskilt på over 200 millioner kroner indtil videre har vist sig som en dyr bænkevarmer.

Ifølge avisen skal en del af forklaringen findes i, at den netop overståede landskampspause har betydet, at Rudi Garcia ikke har haft den store tid til forme Jesper Lindstrøm på træningsbanen i Napoli. 

– Måske er han ikke i god form. Måske passer han ikke til de taktiske planer. Hvem ved? Det er endnu ikke til at forklare præcist, hvorfor han har siddet på bænken i to kampe i streg. Men i morgen venter endnu en dag. Eller rettere, på søndag venter der en ny kamp, hvor Napoli møder Bologna på Dall'Ara i ligaen. Måske får Lindstrøm chancen her, som Natan fik det mod Braga, skriver Corriere dello Sport. 

Napoli har fået en blandet start i Serie A, hvor de forsvarende mestre ligger nummer fem efter fire spillerunder. 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Viborg FF – OB

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Her er VM-turneringens hold



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Svensson giver status på Huescas

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Fin lodtrækning for FCK

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

FC København kan miste endnu en stjerne

Tullberg bekræfter FCM-skifte