– I øjeblikket er det ikke et dansk eventyr

Jesper Lindstrøm har ikke fået en drømmestart i Italien, hvor Napolis cheftræner ikke rigtig har set danskerens vej endnu.



For et par uger siden fortalte Jesper Lindstrøm i landsholdslejren, at han valgte Napoli på grund af udsigten til spilletid, selvom Liverpool også havde vist interesse for den tidligere Brøndby-profil. 

Indtil videre har det dog været småt med chancer til Jesper Lindstrøm, der i Napolis seneste to kampe har varmet bænken fra første til sidste fløjt. I onsdagens Champions League-opgør mod Braga stod Lindstrøm endda klar til at blive indskiftet, inden Napoli-cheftræner Rudi Garcia ændrede mening. 

Dermed har den danske landsholdsstjerne blot fået de 15 minutter i Napoli-trøjen, som han fik i 2-1-nederlaget mod Lazio inden landskampspausen. 

Den italienske avis Corriere dello Sport konstaterer, at Jesper Lindstrøms skifte til Napoli 'i øjeblikket ikke er et dansk eventyr'. Corriere dello Sport skriver endvidere, at danskeren med et prisskilt på over 200 millioner kroner indtil videre har vist sig som en dyr bænkevarmer.

Ifølge avisen skal en del af forklaringen findes i, at den netop overståede landskampspause har betydet, at Rudi Garcia ikke har haft den store tid til forme Jesper Lindstrøm på træningsbanen i Napoli. 

– Måske er han ikke i god form. Måske passer han ikke til de taktiske planer. Hvem ved? Det er endnu ikke til at forklare præcist, hvorfor han har siddet på bænken i to kampe i streg. Men i morgen venter endnu en dag. Eller rettere, på søndag venter der en ny kamp, hvor Napoli møder Bologna på Dall'Ara i ligaen. Måske får Lindstrøm chancen her, som Natan fik det mod Braga, skriver Corriere dello Sport. 

Napoli har fået en blandet start i Serie A, hvor de forsvarende mestre ligger nummer fem efter fire spillerunder. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Dansk træner vinder stor pris

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Bayern – PSG

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Afsløring: DBU-boss stopper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’