– I øjeblikket er det ikke et dansk eventyr

Jesper Lindstrøm har ikke fået en drømmestart i Italien, hvor Napolis cheftræner ikke rigtig har set danskerens vej endnu.



For et par uger siden fortalte Jesper Lindstrøm i landsholdslejren, at han valgte Napoli på grund af udsigten til spilletid, selvom Liverpool også havde vist interesse for den tidligere Brøndby-profil. 

Indtil videre har det dog været småt med chancer til Jesper Lindstrøm, der i Napolis seneste to kampe har varmet bænken fra første til sidste fløjt. I onsdagens Champions League-opgør mod Braga stod Lindstrøm endda klar til at blive indskiftet, inden Napoli-cheftræner Rudi Garcia ændrede mening. 

Dermed har den danske landsholdsstjerne blot fået de 15 minutter i Napoli-trøjen, som han fik i 2-1-nederlaget mod Lazio inden landskampspausen. 

Den italienske avis Corriere dello Sport konstaterer, at Jesper Lindstrøms skifte til Napoli 'i øjeblikket ikke er et dansk eventyr'. Corriere dello Sport skriver endvidere, at danskeren med et prisskilt på over 200 millioner kroner indtil videre har vist sig som en dyr bænkevarmer.

Ifølge avisen skal en del af forklaringen findes i, at den netop overståede landskampspause har betydet, at Rudi Garcia ikke har haft den store tid til forme Jesper Lindstrøm på træningsbanen i Napoli. 

– Måske er han ikke i god form. Måske passer han ikke til de taktiske planer. Hvem ved? Det er endnu ikke til at forklare præcist, hvorfor han har siddet på bænken i to kampe i streg. Men i morgen venter endnu en dag. Eller rettere, på søndag venter der en ny kamp, hvor Napoli møder Bologna på Dall'Ara i ligaen. Måske får Lindstrøm chancen her, som Natan fik det mod Braga, skriver Corriere dello Sport. 

Napoli har fået en blandet start i Serie A, hvor de forsvarende mestre ligger nummer fem efter fire spillerunder. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Kæmpe røgslør af Brøndby

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Harry Maguire i chok

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Cooper og Svensson overrasker begge



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Snart sker det

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk toptræner lander stort job

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding