– I øjeblikket er det ikke et dansk eventyr

Jesper Lindstrøm har ikke fået en drømmestart i Italien, hvor Napolis cheftræner ikke rigtig har set danskerens vej endnu.



For et par uger siden fortalte Jesper Lindstrøm i landsholdslejren, at han valgte Napoli på grund af udsigten til spilletid, selvom Liverpool også havde vist interesse for den tidligere Brøndby-profil. 

Indtil videre har det dog været småt med chancer til Jesper Lindstrøm, der i Napolis seneste to kampe har varmet bænken fra første til sidste fløjt. I onsdagens Champions League-opgør mod Braga stod Lindstrøm endda klar til at blive indskiftet, inden Napoli-cheftræner Rudi Garcia ændrede mening. 

Dermed har den danske landsholdsstjerne blot fået de 15 minutter i Napoli-trøjen, som han fik i 2-1-nederlaget mod Lazio inden landskampspausen. 

Den italienske avis Corriere dello Sport konstaterer, at Jesper Lindstrøms skifte til Napoli 'i øjeblikket ikke er et dansk eventyr'. Corriere dello Sport skriver endvidere, at danskeren med et prisskilt på over 200 millioner kroner indtil videre har vist sig som en dyr bænkevarmer.

Ifølge avisen skal en del af forklaringen findes i, at den netop overståede landskampspause har betydet, at Rudi Garcia ikke har haft den store tid til forme Jesper Lindstrøm på træningsbanen i Napoli. 

– Måske er han ikke i god form. Måske passer han ikke til de taktiske planer. Hvem ved? Det er endnu ikke til at forklare præcist, hvorfor han har siddet på bænken i to kampe i streg. Men i morgen venter endnu en dag. Eller rettere, på søndag venter der en ny kamp, hvor Napoli møder Bologna på Dall'Ara i ligaen. Måske får Lindstrøm chancen her, som Natan fik det mod Braga, skriver Corriere dello Sport. 

Napoli har fået en blandet start i Serie A, hvor de forsvarende mestre ligger nummer fem efter fire spillerunder. 







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Chelsea – Manchester City

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’