I svime over Palermo-dansker: Han er den nye Kjær

Den tidligere Randers-spiller får store roser efter sin første start for Palermo.



Simon Kjær fik sit helt store internationale gennembrud, dengang han spillede i Palermo, og nu jubler de i klubben over en ny dansk Simon.

For i januar købte man Simon Graves i Randers FC, og i weekenden fik han så sin første startplads og sine første 90 minutter i 1-1-kampen mod Frosinone. Det slap han rigtig godt fra. Så godt, at han tirsdag pryder forsiden af sportssektionen i den store avis La Reppublica.

Her hylder mediet den 23-årige forsvarsspiller, som nu sammenlignes med landsmanden Kjær. 

Graves overbeviser alle. Palermo har opdaget sin nye Kjær, hedder overskriften, der dedikerer et stort billede af den danske stopper.

– Efter kampen mod Frosinone opdagede Palermo, at de havde købt en joker, som kunne blive en stor gevinst. 

– Han minder på en eller anden måde om sin landsmand Simon Kjær, som han ikke kun deler navn og position med, men også i forhold til hans umiddelbare parathed, hvormed han markerer sig i italiensk fodbold, skriver avisen om Simon Graves mere end godkendte første ligastart.

Simon Graves fik chancen fra start, da Ales Mateju afsonede karantæne, og det slap han rigtig godt fra allerede fra første minut. Graves imponerede både i forsvarsspillet, men også i spillet med bolden fra sin position som den højre stopper i et tremandsforsvar.

Efter kampen roste Palermo-træner Eugenior Corini også den danske stopper. 

– I forhold til Graves vil jeg gerne sige tillykke til vores scouts og direktør Leandro Rinaudo. Efter fire træningssessioner kom han på banen mod Reggina. I dag var han udfordret mod Caso, og han kom også igennem træthed i musklerne. Så for mig var det helt perfekt, siger Corini ifølge LiveSicilia.it.

Simon Graves har fået trøjenummer to i Palermo, og det bliver spændende at se, om han bevarer sin plads i startopstillingen til næste kamp.





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

New Zealand – Belgien

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Ny bejler til dansk guldfugl

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede