Simon Kjær fik sit helt store internationale gennembrud, dengang han spillede i Palermo, og nu jubler de i klubben over en ny dansk Simon.
For i januar købte man Simon Graves i Randers FC, og i weekenden fik han så sin første startplads og sine første 90 minutter i 1-1-kampen mod Frosinone. Det slap han rigtig godt fra. Så godt, at han tirsdag pryder forsiden af sportssektionen i den store avis La Reppublica.
Her hylder mediet den 23-årige forsvarsspiller, som nu sammenlignes med landsmanden Kjær.
Graves overbeviser alle. Palermo har opdaget sin nye Kjær, hedder overskriften, der dedikerer et stort billede af den danske stopper.
– Efter kampen mod Frosinone opdagede Palermo, at de havde købt en joker, som kunne blive en stor gevinst.
– Han minder på en eller anden måde om sin landsmand Simon Kjær, som han ikke kun deler navn og position med, men også i forhold til hans umiddelbare parathed, hvormed han markerer sig i italiensk fodbold, skriver avisen om Simon Graves mere end godkendte første ligastart.
Simon Graves fik chancen fra start, da Ales Mateju afsonede karantæne, og det slap han rigtig godt fra allerede fra første minut. Graves imponerede både i forsvarsspillet, men også i spillet med bolden fra sin position som den højre stopper i et tremandsforsvar.
Efter kampen roste Palermo-træner Eugenior Corini også den danske stopper.
– I forhold til Graves vil jeg gerne sige tillykke til vores scouts og direktør Leandro Rinaudo. Efter fire træningssessioner kom han på banen mod Reggina. I dag var han udfordret mod Caso, og han kom også igennem træthed i musklerne. Så for mig var det helt perfekt, siger Corini ifølge LiveSicilia.it.
Simon Graves har fået trøjenummer to i Palermo, og det bliver spændende at se, om han bevarer sin plads i startopstillingen til næste kamp.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
Brøler sender Mexico videre
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Sønderjyske køber ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Vil klage over VM-forhold
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED