I svime over Palermo-dansker: Han er den nye Kjær

Den tidligere Randers-spiller får store roser efter sin første start for Palermo.



Simon Kjær fik sit helt store internationale gennembrud, dengang han spillede i Palermo, og nu jubler de i klubben over en ny dansk Simon.

For i januar købte man Simon Graves i Randers FC, og i weekenden fik han så sin første startplads og sine første 90 minutter i 1-1-kampen mod Frosinone. Det slap han rigtig godt fra. Så godt, at han tirsdag pryder forsiden af sportssektionen i den store avis La Reppublica.

Her hylder mediet den 23-årige forsvarsspiller, som nu sammenlignes med landsmanden Kjær. 

Graves overbeviser alle. Palermo har opdaget sin nye Kjær, hedder overskriften, der dedikerer et stort billede af den danske stopper.

– Efter kampen mod Frosinone opdagede Palermo, at de havde købt en joker, som kunne blive en stor gevinst. 

– Han minder på en eller anden måde om sin landsmand Simon Kjær, som han ikke kun deler navn og position med, men også i forhold til hans umiddelbare parathed, hvormed han markerer sig i italiensk fodbold, skriver avisen om Simon Graves mere end godkendte første ligastart.

Simon Graves fik chancen fra start, da Ales Mateju afsonede karantæne, og det slap han rigtig godt fra allerede fra første minut. Graves imponerede både i forsvarsspillet, men også i spillet med bolden fra sin position som den højre stopper i et tremandsforsvar.

Efter kampen roste Palermo-træner Eugenior Corini også den danske stopper. 

– I forhold til Graves vil jeg gerne sige tillykke til vores scouts og direktør Leandro Rinaudo. Efter fire træningssessioner kom han på banen mod Reggina. I dag var han udfordret mod Caso, og han kom også igennem træthed i musklerne. Så for mig var det helt perfekt, siger Corini ifølge LiveSicilia.it.

Simon Graves har fået trøjenummer to i Palermo, og det bliver spændende at se, om han bevarer sin plads i startopstillingen til næste kamp.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Messi sætter ord på vildt drama

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

‘Det er jeg træt af’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

FC København-transfer bremses af denne årsag