I svime over Palermo-dansker: Han er den nye Kjær

Den tidligere Randers-spiller får store roser efter sin første start for Palermo.



Simon Kjær fik sit helt store internationale gennembrud, dengang han spillede i Palermo, og nu jubler de i klubben over en ny dansk Simon.

For i januar købte man Simon Graves i Randers FC, og i weekenden fik han så sin første startplads og sine første 90 minutter i 1-1-kampen mod Frosinone. Det slap han rigtig godt fra. Så godt, at han tirsdag pryder forsiden af sportssektionen i den store avis La Reppublica.

Her hylder mediet den 23-årige forsvarsspiller, som nu sammenlignes med landsmanden Kjær. 

Graves overbeviser alle. Palermo har opdaget sin nye Kjær, hedder overskriften, der dedikerer et stort billede af den danske stopper.

– Efter kampen mod Frosinone opdagede Palermo, at de havde købt en joker, som kunne blive en stor gevinst. 

– Han minder på en eller anden måde om sin landsmand Simon Kjær, som han ikke kun deler navn og position med, men også i forhold til hans umiddelbare parathed, hvormed han markerer sig i italiensk fodbold, skriver avisen om Simon Graves mere end godkendte første ligastart.

Simon Graves fik chancen fra start, da Ales Mateju afsonede karantæne, og det slap han rigtig godt fra allerede fra første minut. Graves imponerede både i forsvarsspillet, men også i spillet med bolden fra sin position som den højre stopper i et tremandsforsvar.

Efter kampen roste Palermo-træner Eugenior Corini også den danske stopper. 

– I forhold til Graves vil jeg gerne sige tillykke til vores scouts og direktør Leandro Rinaudo. Efter fire træningssessioner kom han på banen mod Reggina. I dag var han udfordret mod Caso, og han kom også igennem træthed i musklerne. Så for mig var det helt perfekt, siger Corini ifølge LiveSicilia.it.

Simon Graves har fået trøjenummer to i Palermo, og det bliver spændende at se, om han bevarer sin plads i startopstillingen til næste kamp.





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Klar besked om AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Lyngby BK – AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

‘En trøstepræmie af en turnering’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

AaB spiller sig på førstepladsen