Simon Kjær fik sit helt store internationale gennembrud, dengang han spillede i Palermo, og nu jubler de i klubben over en ny dansk Simon.
For i januar købte man Simon Graves i Randers FC, og i weekenden fik han så sin første startplads og sine første 90 minutter i 1-1-kampen mod Frosinone. Det slap han rigtig godt fra. Så godt, at han tirsdag pryder forsiden af sportssektionen i den store avis La Reppublica.
Her hylder mediet den 23-årige forsvarsspiller, som nu sammenlignes med landsmanden Kjær.
Graves overbeviser alle. Palermo har opdaget sin nye Kjær, hedder overskriften, der dedikerer et stort billede af den danske stopper.
– Efter kampen mod Frosinone opdagede Palermo, at de havde købt en joker, som kunne blive en stor gevinst.
– Han minder på en eller anden måde om sin landsmand Simon Kjær, som han ikke kun deler navn og position med, men også i forhold til hans umiddelbare parathed, hvormed han markerer sig i italiensk fodbold, skriver avisen om Simon Graves mere end godkendte første ligastart.
Simon Graves fik chancen fra start, da Ales Mateju afsonede karantæne, og det slap han rigtig godt fra allerede fra første minut. Graves imponerede både i forsvarsspillet, men også i spillet med bolden fra sin position som den højre stopper i et tremandsforsvar.
Efter kampen roste Palermo-træner Eugenior Corini også den danske stopper.
– I forhold til Graves vil jeg gerne sige tillykke til vores scouts og direktør Leandro Rinaudo. Efter fire træningssessioner kom han på banen mod Reggina. I dag var han udfordret mod Caso, og han kom også igennem træthed i musklerne. Så for mig var det helt perfekt, siger Corini ifølge LiveSicilia.it.
Simon Graves har fået trøjenummer to i Palermo, og det bliver spændende at se, om han bevarer sin plads i startopstillingen til næste kamp.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
Messi sætter ord på vildt drama
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE