Zlatan Ibrahimovic sidder i øjeblikket ude med en alvorlig knæskade, men den svenske stjernespiller er nu alligevel endt i overskrifterne.
Ibrahimovic har på Twitter således delt et billede, hvor han poserer sammen med den kontroversielle højrefløjspolitiker Silvio Berlusconi.
Billedet har resulteret i en del kritik på Twitter, hvor Ibrahimovic blandt andet anklages for at være hyklerisk.
Den svenske avis Aftonbladet peger på, at Zlatan Ibrahimovic er kommet i modvind efter Berlusconi-billedet, fordi angriberen sidste år kritiserede NBA-stjernen LeBron James.
– Jeg bryder mig ikke om at se, når folk med en særlig status taler om politik, lød det således dengang fra Ibrahimovic, der kaldte det en klassisk fejl, som kendte mennesker begår.
I sit opslag med Silvio Berlusconi har Zlatan Ibrahimovic skrevet en kort ledsagende tekst.
– Historien kan ikke slettes… og fremtiden er ikke skrevet endnu, lyder det således fra Ibrahimovic.
Ifølge Aftonbladet vækker det desuden ekstra harme, at Zlatan Ibrahimovic viser sin støtte til Berlusconi på nuværende tidspunjt, efter den italienske politiker tidligere på året forsvarede Vladimir Putins invasion af Ukraine, selvom han senere trak i land igen.
Den 86-årige Silvio Berlusconi, der tidligere har været italiensk premierminister i flere omgange, er en del af den højrefløjskoalition, der i sidste uge vandt valget i Italien.
That feeling when you criticise LeBron for mixing sport and politics, then do a photo shoot with Berlusconi after he’s endorsed Russia’s invasion and got elected on a far-right ticket 😏 https://t.co/L3fvJWSF5o
— Musa Okwonga (@Okwonga) October 4, 2022
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER