Inter er italienske mestre for 20. gang

Selv om AC Milan pressede på til sidst, vandt Inter og tog det italienske mesterskab for 20. gang i historien.



Inter er tilbage på tronen af italiensk fodbold.

Mandag aften vandt klubben fra Milano med 2-1 over lokalrivalen AC Milan, som i dagens anledning havde hjemmebanefordel på de to holds fælles stadion.

AC Milan kæmpede hårdt for en udligning i slutminutterne, som blev præget af skærmydsler og flere røde kort. Men Inter holdt føringen og skød dermed festen i gang.

Sejren betyder, at Inter med fem kampe tilbage af sæsonen er 17 point foran netop AC Milan i toppen af Serie A, og derfor kan klubben ikke hentes.

Inter vandt senest det italienske mesterskab i 2021 og kan nu prale af i alt 20 mesterskaber, hvilket betyder, at klubbens spilletrøjer fremover prydes af to stjerner over logoet.

AC Milan spillede for at holde sig i live i mesterskabsjagten, og værterne var tændte. De kom bedst ud af starthullerne, og allerede inden der var gået ti minutter, farede spillerne fra de to ærkerivaler i flæsket på hinanden.

Det var således en ganske hæsblæsende første halvleg, men selv om AC Milan kom bedst i gang, var det Inter, der efter 18 minutter bragte sig på mesterskabskurs.

Benjamin Pavard forlængede et hjørnespark, og inde foran mål kom den 36-årige forsvarsspiller Francesco Acerbi stormende og headede bolden over stregen.

Lautaro Martínez fik kort tid derefter en kæmpe chance for at bringe Inter på 2-0, men den ellers så scoringsvante angriber ramte helt forkert, da bolden havnede hos ham i en helt fri position foran mål.

AC Milan var ikke helt tæmmet. Både Rafael Leao og Davide Calabria sendte Yann Sommer på overarbejde i Inter-målet, men ind ville bolden ikke.

I stedet bragte Inter sig tættere på mesterskabet kort inde i anden halvleg. Med en maskeret afslutning fra kanten af feltet scorede Marcus Thuram ved foden af den ene stolpe til 2-0.

Franskmanden har været en af de bærende kræfter for Inter i denne sæson, og scoringen mandag var nummer 12 i Serie A-sæsonen.

Længe så det ud til, at Inter skulle køre sejren komfortabelt i hus, men det blev lige en anelse for komfortabelt.

Med ti minutter igen af den ordinære spilletid reducerede AC Milan. Fikayo Tomori kom først frem til en ripost lige foran mål og scorede i det tomme net.

AC Milan pressede derefter meget hårdt på, og Pavard måtte blandt andet sparke væk på stregen, men Inter holdt føringen hele vejen.

/ritzau/





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Sejr sender AGF på guldkurs

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

OB tager vigtig sejr mod Fredericia



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Færdig i Manchester City

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Superliga-ekspert i svime over FCK



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Langer ud efter Superliga-stjerne

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jakob Poulsen maner til ro

Simeone fatter det ikke

Verdensstjerne roser Højlund

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Kasper Dolberg i choktransfer?

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Blandt dette årtusindes bedste

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Juventus tager vigtig skalp

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF