Inter er tilbage på tronen af italiensk fodbold.
Mandag aften vandt klubben fra Milano med 2-1 over lokalrivalen AC Milan, som i dagens anledning havde hjemmebanefordel på de to holds fælles stadion.
AC Milan kæmpede hårdt for en udligning i slutminutterne, som blev præget af skærmydsler og flere røde kort. Men Inter holdt føringen og skød dermed festen i gang.
Sejren betyder, at Inter med fem kampe tilbage af sæsonen er 17 point foran netop AC Milan i toppen af Serie A, og derfor kan klubben ikke hentes.
Inter vandt senest det italienske mesterskab i 2021 og kan nu prale af i alt 20 mesterskaber, hvilket betyder, at klubbens spilletrøjer fremover prydes af to stjerner over logoet.
AC Milan spillede for at holde sig i live i mesterskabsjagten, og værterne var tændte. De kom bedst ud af starthullerne, og allerede inden der var gået ti minutter, farede spillerne fra de to ærkerivaler i flæsket på hinanden.
Det var således en ganske hæsblæsende første halvleg, men selv om AC Milan kom bedst i gang, var det Inter, der efter 18 minutter bragte sig på mesterskabskurs.
Benjamin Pavard forlængede et hjørnespark, og inde foran mål kom den 36-årige forsvarsspiller Francesco Acerbi stormende og headede bolden over stregen.
Lautaro Martínez fik kort tid derefter en kæmpe chance for at bringe Inter på 2-0, men den ellers så scoringsvante angriber ramte helt forkert, da bolden havnede hos ham i en helt fri position foran mål.
AC Milan var ikke helt tæmmet. Både Rafael Leao og Davide Calabria sendte Yann Sommer på overarbejde i Inter-målet, men ind ville bolden ikke.
I stedet bragte Inter sig tættere på mesterskabet kort inde i anden halvleg. Med en maskeret afslutning fra kanten af feltet scorede Marcus Thuram ved foden af den ene stolpe til 2-0.
Franskmanden har været en af de bærende kræfter for Inter i denne sæson, og scoringen mandag var nummer 12 i Serie A-sæsonen.
Længe så det ud til, at Inter skulle køre sejren komfortabelt i hus, men det blev lige en anelse for komfortabelt.
Med ti minutter igen af den ordinære spilletid reducerede AC Milan. Fikayo Tomori kom først frem til en ripost lige foran mål og scorede i det tomme net.
AC Milan pressede derefter meget hårdt på, og Pavard måtte blandt andet sparke væk på stregen, men Inter holdt føringen hele vejen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: To Real Madrid-transfers på plads
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Rasmus Højlund har ikke set det før
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Melder ud om Kasper Hjulmand
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Stor profil glad for Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT