Inter er italienske mestre for 20. gang

Selv om AC Milan pressede på til sidst, vandt Inter og tog det italienske mesterskab for 20. gang i historien.



Inter er tilbage på tronen af italiensk fodbold.

Mandag aften vandt klubben fra Milano med 2-1 over lokalrivalen AC Milan, som i dagens anledning havde hjemmebanefordel på de to holds fælles stadion.

AC Milan kæmpede hårdt for en udligning i slutminutterne, som blev præget af skærmydsler og flere røde kort. Men Inter holdt føringen og skød dermed festen i gang.

Sejren betyder, at Inter med fem kampe tilbage af sæsonen er 17 point foran netop AC Milan i toppen af Serie A, og derfor kan klubben ikke hentes.

Inter vandt senest det italienske mesterskab i 2021 og kan nu prale af i alt 20 mesterskaber, hvilket betyder, at klubbens spilletrøjer fremover prydes af to stjerner over logoet.

AC Milan spillede for at holde sig i live i mesterskabsjagten, og værterne var tændte. De kom bedst ud af starthullerne, og allerede inden der var gået ti minutter, farede spillerne fra de to ærkerivaler i flæsket på hinanden.

Det var således en ganske hæsblæsende første halvleg, men selv om AC Milan kom bedst i gang, var det Inter, der efter 18 minutter bragte sig på mesterskabskurs.

Benjamin Pavard forlængede et hjørnespark, og inde foran mål kom den 36-årige forsvarsspiller Francesco Acerbi stormende og headede bolden over stregen.

Lautaro Martínez fik kort tid derefter en kæmpe chance for at bringe Inter på 2-0, men den ellers så scoringsvante angriber ramte helt forkert, da bolden havnede hos ham i en helt fri position foran mål.

AC Milan var ikke helt tæmmet. Både Rafael Leao og Davide Calabria sendte Yann Sommer på overarbejde i Inter-målet, men ind ville bolden ikke.

I stedet bragte Inter sig tættere på mesterskabet kort inde i anden halvleg. Med en maskeret afslutning fra kanten af feltet scorede Marcus Thuram ved foden af den ene stolpe til 2-0.

Franskmanden har været en af de bærende kræfter for Inter i denne sæson, og scoringen mandag var nummer 12 i Serie A-sæsonen.

Længe så det ud til, at Inter skulle køre sejren komfortabelt i hus, men det blev lige en anelse for komfortabelt.

Med ti minutter igen af den ordinære spilletid reducerede AC Milan. Fikayo Tomori kom først frem til en ripost lige foran mål og scorede i det tomme net.

AC Milan pressede derefter meget hårdt på, og Pavard måtte blandt andet sparke væk på stregen, men Inter holdt føringen hele vejen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Freiburg – Aston Villa

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

AGF jagter hollandsk talent

Fortryder FC Barcelona-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Chelsea – Tottenham

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

‘Er den største Bournemouth-fan’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Neymar er tilbage