Inter er tilbage på tronen af italiensk fodbold.
Mandag aften vandt klubben fra Milano med 2-1 over lokalrivalen AC Milan, som i dagens anledning havde hjemmebanefordel på de to holds fælles stadion.
AC Milan kæmpede hårdt for en udligning i slutminutterne, som blev præget af skærmydsler og flere røde kort. Men Inter holdt føringen og skød dermed festen i gang.
Sejren betyder, at Inter med fem kampe tilbage af sæsonen er 17 point foran netop AC Milan i toppen af Serie A, og derfor kan klubben ikke hentes.
Inter vandt senest det italienske mesterskab i 2021 og kan nu prale af i alt 20 mesterskaber, hvilket betyder, at klubbens spilletrøjer fremover prydes af to stjerner over logoet.
AC Milan spillede for at holde sig i live i mesterskabsjagten, og værterne var tændte. De kom bedst ud af starthullerne, og allerede inden der var gået ti minutter, farede spillerne fra de to ærkerivaler i flæsket på hinanden.
Det var således en ganske hæsblæsende første halvleg, men selv om AC Milan kom bedst i gang, var det Inter, der efter 18 minutter bragte sig på mesterskabskurs.
Benjamin Pavard forlængede et hjørnespark, og inde foran mål kom den 36-årige forsvarsspiller Francesco Acerbi stormende og headede bolden over stregen.
Lautaro Martínez fik kort tid derefter en kæmpe chance for at bringe Inter på 2-0, men den ellers så scoringsvante angriber ramte helt forkert, da bolden havnede hos ham i en helt fri position foran mål.
AC Milan var ikke helt tæmmet. Både Rafael Leao og Davide Calabria sendte Yann Sommer på overarbejde i Inter-målet, men ind ville bolden ikke.
I stedet bragte Inter sig tættere på mesterskabet kort inde i anden halvleg. Med en maskeret afslutning fra kanten af feltet scorede Marcus Thuram ved foden af den ene stolpe til 2-0.
Franskmanden har været en af de bærende kræfter for Inter i denne sæson, og scoringen mandag var nummer 12 i Serie A-sæsonen.
Længe så det ud til, at Inter skulle køre sejren komfortabelt i hus, men det blev lige en anelse for komfortabelt.
Med ti minutter igen af den ordinære spilletid reducerede AC Milan. Fikayo Tomori kom først frem til en ripost lige foran mål og scorede i det tomme net.
AC Milan pressede derefter meget hårdt på, og Pavard måtte blandt andet sparke væk på stregen, men Inter holdt føringen hele vejen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Moukoko vækker opsigt i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Superliga-ekspert i svime over FCK
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
Færdig i Manchester City
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER