Inter er italienske mestre for 20. gang

Selv om AC Milan pressede på til sidst, vandt Inter og tog det italienske mesterskab for 20. gang i historien.



Inter er tilbage på tronen af italiensk fodbold.

Mandag aften vandt klubben fra Milano med 2-1 over lokalrivalen AC Milan, som i dagens anledning havde hjemmebanefordel på de to holds fælles stadion.

AC Milan kæmpede hårdt for en udligning i slutminutterne, som blev præget af skærmydsler og flere røde kort. Men Inter holdt føringen og skød dermed festen i gang.

Sejren betyder, at Inter med fem kampe tilbage af sæsonen er 17 point foran netop AC Milan i toppen af Serie A, og derfor kan klubben ikke hentes.

Inter vandt senest det italienske mesterskab i 2021 og kan nu prale af i alt 20 mesterskaber, hvilket betyder, at klubbens spilletrøjer fremover prydes af to stjerner over logoet.

AC Milan spillede for at holde sig i live i mesterskabsjagten, og værterne var tændte. De kom bedst ud af starthullerne, og allerede inden der var gået ti minutter, farede spillerne fra de to ærkerivaler i flæsket på hinanden.

Det var således en ganske hæsblæsende første halvleg, men selv om AC Milan kom bedst i gang, var det Inter, der efter 18 minutter bragte sig på mesterskabskurs.

Benjamin Pavard forlængede et hjørnespark, og inde foran mål kom den 36-årige forsvarsspiller Francesco Acerbi stormende og headede bolden over stregen.

Lautaro Martínez fik kort tid derefter en kæmpe chance for at bringe Inter på 2-0, men den ellers så scoringsvante angriber ramte helt forkert, da bolden havnede hos ham i en helt fri position foran mål.

AC Milan var ikke helt tæmmet. Både Rafael Leao og Davide Calabria sendte Yann Sommer på overarbejde i Inter-målet, men ind ville bolden ikke.

I stedet bragte Inter sig tættere på mesterskabet kort inde i anden halvleg. Med en maskeret afslutning fra kanten af feltet scorede Marcus Thuram ved foden af den ene stolpe til 2-0.

Franskmanden har været en af de bærende kræfter for Inter i denne sæson, og scoringen mandag var nummer 12 i Serie A-sæsonen.

Længe så det ud til, at Inter skulle køre sejren komfortabelt i hus, men det blev lige en anelse for komfortabelt.

Med ti minutter igen af den ordinære spilletid reducerede AC Milan. Fikayo Tomori kom først frem til en ripost lige foran mål og scorede i det tomme net.

AC Milan pressede derefter meget hårdt på, og Pavard måtte blandt andet sparke væk på stregen, men Inter holdt føringen hele vejen.

/ritzau/





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Impotens på Emirates

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Manchester United – Aston Villa



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

FCK-boss melder klar målsætning ud

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Farzam: En gave for FC København

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Brøndby i transfer-kovending?

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Fem bud på David Nielsens afløser

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!