Inter sejrer over Milan i intens derbyafslutning

Inter vandt søndag aften et medrivende derby med 3-2 over Milan.



Der var lagt op til en stor duel, da ærkerivalerne Inter og Milan i dag stod over for hinanden. Flere mål i slutningen af kampen sørgede for stor spænding, men det endte med hjemmebanesejr. 

Opgøret startede meget intenst med knald på lægterne, og spillet gik hurtigt fra boks til boks. Flere gange kom de to hold frem til afslutninger, men ikke noget der for alvor blev farligt.

Efter 27 minutter kom der til gengæld mål, da Inter fik en omstilling. Et indlæg endte for fødderne af Mauro Icardi, der resolut sendte den over i sidenettet.

Dermed var stillingen 1-0 til Inter ved pausen. Bare fire minutter inde i anden halvleg så det ud til, at AC Milan udlignede, da de fik bolden i kassen, men i stedet blev der dømt offside.

Udligningen kom ti minutter senere, da Suso tog et træk ind i banen og med sit langskud krøllede bolden over i det fjerneste hjørne.

Lige bagefter fik Icardi igangsat en kontra og lagde bolden ud til Perisic. Kantspilleren lagde den indover til Icardi, der skorpionsparkede Inter foran.

Med ti minutter tilbage fik Giacomo Bonaventura afsluttet på et indlæg, men Samir Handanovic så ud til at få reddet den. Desværre for målmanden viste mållinjeteknologien, at bolden var inde over stregen, og dermed kom Milan op på uafgjort.

Sådan så det ud til at ende, men et minut før tid blev Inter tildelt et straffespark. Det udnyttede Mauro Icardi til fulde, og så endte Inter med at vinde 3-2 i en hektisk kamp.





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Barcelona – Real Madrid

Yuito Suzuki deler gode nyheder



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Viborg FF – Sønderjyske

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Wolfsburg – Bayern

Manchester City – Brentford



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner