Der var lagt op til en stor duel, da ærkerivalerne Inter og Milan i dag stod over for hinanden. Flere mål i slutningen af kampen sørgede for stor spænding, men det endte med hjemmebanesejr.
Opgøret startede meget intenst med knald på lægterne, og spillet gik hurtigt fra boks til boks. Flere gange kom de to hold frem til afslutninger, men ikke noget der for alvor blev farligt.
Efter 27 minutter kom der til gengæld mål, da Inter fik en omstilling. Et indlæg endte for fødderne af Mauro Icardi, der resolut sendte den over i sidenettet.
Dermed var stillingen 1-0 til Inter ved pausen. Bare fire minutter inde i anden halvleg så det ud til, at AC Milan udlignede, da de fik bolden i kassen, men i stedet blev der dømt offside.
Udligningen kom ti minutter senere, da Suso tog et træk ind i banen og med sit langskud krøllede bolden over i det fjerneste hjørne.
Lige bagefter fik Icardi igangsat en kontra og lagde bolden ud til Perisic. Kantspilleren lagde den indover til Icardi, der skorpionsparkede Inter foran.
Med ti minutter tilbage fik Giacomo Bonaventura afsluttet på et indlæg, men Samir Handanovic så ud til at få reddet den. Desværre for målmanden viste mållinjeteknologien, at bolden var inde over stregen, og dermed kom Milan op på uafgjort.
Sådan så det ud til at ende, men et minut før tid blev Inter tildelt et straffespark. Det udnyttede Mauro Icardi til fulde, og så endte Inter med at vinde 3-2 i en hektisk kamp.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Sønderjyske køber ny cheftræner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
OPTAKT
Tunesien – Japan
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
OPTAKT
USA – Australien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
