Inter-stjerne mødes med anklager i mafiasag

Hakan Çalhanoğlu skal hjælpe anklagerne i efterforskningen af en alvorlig sag med forbindelser til den italienske mafia.



Normalt er han kendt for et tordendrøn, der kan få selv Robert Skov til at blive misundelig, men nu er Hakan Çalhanoğlu blevet rodet ind i efterforskningen af en alvorlig sag, der kædes sammen med Italiens mafiaproblem.

I september blev flere ultras fra AC Milan og Inter anholdt i en sag med forbindelser til forskellige italienske mafiafamilier. Sagen omhandler angivelig afpresning og andre "alvorlige" forbrydelser. Afpresningen vedrører blandt andet salg af billetter og drikkevarer omkring stadion.

Efterforskningen af sagen startede i begyndelsen af september, hvor et ledende medlem af Inters Curva Nord, Antonio Bellocco, blev dræbt af Andrea Beretta, der også er en del af ultramiljøet omkring Inter.

En af de anholdte i sagen er Marco Ferdico, der er en ledende skikkelse blandt Inters ultras. I den forbindelse mødtes han i 2023 med Hakan Çalhanoğlu, hvor de over en middag skulle have diskuteret tildelingen af ekstra billetter til den kommende Champions League-finale mod Manchester City.

Derfor har de italienske myndigheder indkaldt den tyrkiske stjernespiller til et møde i den kommende uge, hvor han skal give sin beskrivelse af, hvad der er sket omkring klubben de senere år. Hakan Çalhanoğlu er ikke selv anklaget i sagen, men skal assistere myndighedernes efterforskning.

Udover Hakan Çalhanoğlu har Inters cheftræner, Simone Inzaghi, og klubbens vicepræsident, Javier Zanetti, også udtalt sig til anklagerne i den alvorlige sag.





Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp