Inter-stjerne mødes med anklager i mafiasag

Hakan Çalhanoğlu skal hjælpe anklagerne i efterforskningen af en alvorlig sag med forbindelser til den italienske mafia.



Normalt er han kendt for et tordendrøn, der kan få selv Robert Skov til at blive misundelig, men nu er Hakan Çalhanoğlu blevet rodet ind i efterforskningen af en alvorlig sag, der kædes sammen med Italiens mafiaproblem.

I september blev flere ultras fra AC Milan og Inter anholdt i en sag med forbindelser til forskellige italienske mafiafamilier. Sagen omhandler angivelig afpresning og andre "alvorlige" forbrydelser. Afpresningen vedrører blandt andet salg af billetter og drikkevarer omkring stadion.

Efterforskningen af sagen startede i begyndelsen af september, hvor et ledende medlem af Inters Curva Nord, Antonio Bellocco, blev dræbt af Andrea Beretta, der også er en del af ultramiljøet omkring Inter.

En af de anholdte i sagen er Marco Ferdico, der er en ledende skikkelse blandt Inters ultras. I den forbindelse mødtes han i 2023 med Hakan Çalhanoğlu, hvor de over en middag skulle have diskuteret tildelingen af ekstra billetter til den kommende Champions League-finale mod Manchester City.

Derfor har de italienske myndigheder indkaldt den tyrkiske stjernespiller til et møde i den kommende uge, hvor han skal give sin beskrivelse af, hvad der er sket omkring klubben de senere år. Hakan Çalhanoğlu er ikke selv anklaget i sagen, men skal assistere myndighedernes efterforskning.

Udover Hakan Çalhanoğlu har Inters cheftræner, Simone Inzaghi, og klubbens vicepræsident, Javier Zanetti, også udtalt sig til anklagerne i den alvorlige sag.






Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Godt nyt for Jess Thorup

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Lyon forhandler med dansk profil

Kovending? Han kan blive i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Chelsea – Tottenham

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!