Inter sikrede sig lørdag aften sølvmedaljerne i Serie A.
Forud for lørdagens kampe var sølvræset ellers stadig helt åben og både Inter, Atalanta og Lazio kunne snuppe andenpladsen. Inter kunne dog selv sikre det med en sejr over Atalanta, og det gjorde de.
Milano-klubben startede med Christian Eriksen på bænken, og herfra kunne danskeren se sine holdkammerater få en sand drømmestart på kampen.
Læs også:Arsenal-træner tror på forlængelse med Aubameyang
I kampens allerførste minut sendte Ashley Young et indlæg ind i feltet, hvor Danilo D’Ambrosio headede føringsmålet i kassen. Og efter knap tyve minutter var Ashley Young selv i målscorerrollen, da han flot krøllede bolden i mål fra kanten af feltet.
Mere skulle der ikke til, og der blev ikke scoret yderligere i kampen. Det sluttede med en 2-0-sejr til Inter, der gav Christian Eriksen de sidste minutter af opgøret på banen.
Inter slutter dermed som nummer to i Serie A, mens Atalanta tager sig af tredjepladsen. Lazio, der tabte til Napoli lørdag aften, slutter som nummer fire.
Ciro Immobile tangerede rekord
Selvom Lazio tabte i Napoli, kunne hovedstadsklubben dog glæde sig over en ting: Ciro Immobile kom på måltavlen i nederlaget.
Det var hans 36. mål i denne sæsons Serie A. Det er en tangering af Gonzalo Higuains målrekord i rækken, og dermed skrev den italienske angriber sig ind i de italienske historiebøger.
Juve tabte, og AC Milan vandt
AC Milan og Juventus var også i aktion mod henholdsvis Cagliari og Roma lørdag aften, men der var ikke meget på spil for de fire klubber.
Juventus havde derfor også sat et reservespækket mandskab mod Roma i et opgør, som mestrene endte med at tabe med 3-1 på hjemmebane. Det ændrer dog ikke noget i tabellen, da Juventus på forhånd havde sikret sig mesterskabet, mens Roma var sikre på femtepladsen.
AC Milan sikrede sig samtidig en 3-0 over Cagliari, men det var heller ikke nok til at ændre noget i tabellen, hvor Milano-klubben slutter som nummer seks.
Læs også:Før Champions League: Barca-stjerner træner med igen
Læs også:Fik Dolberg til Ajax: Forstår ikke, hvorfor det ikke blev en succes
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
UEFA med vild ændring
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
