• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Serie A Oliver Okstrøm

Inter tjekker: Kan Eriksen spille uden pacemaker?

Foto: Getty Images

Måske er Eriksens muligheder for at fortsætte i Inter stadig til stede.

Af Oliver Okstrøm

Den danske Inter-spiller Christian Eriksen skal efter planen være tilbage på klubbens træningsanlæg i midten af næste uge, hvor hele Milano-klubbens trup vil være samlet for første gang efter sommerferien.

Det skriver den italienske sportsavis La Gazzetta dello Sport.

Her bliver der peget på, at det også vil være første gang, at Eriksen kommer til at møde den nye cheftræner Simone Inzaghi, ligesom danskeren får mulighed for at hilse på sine holdkammerater efter den dramatiske EM-slutrunde, hvor han fik et hjertestop i den første kamp.

Det betyder også, at Eriksen nu kan se frem til at skulle gennemgå en række medicinske tests, hvor man vil finde ud af, hvordan kroppen har det efter den uheldige oplevelse på banen mod Finland.

I Italien må man ikke spille med en pacemaker, som Christian Eriksen har fået indopereret. Derfor vil man nu finde ud af, hvorvidt han kan være i stand til at spille uden en, så han igen kan komme i kamp for mestrene.

Reglerne for en pacemaker er ganske klare i Italien. Læs mere om dem her. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020