Isaksens Lazio-start: Højere niveau end forventet

Der er en del at se til for den tidligere FCM-profil efter skiftet til Lazio.



Gustav Isaksen var i sidste sæson flyvende i både Europa League og i Superligaen for FC Midtjylland. Det gav ham muligheden for at komme til udlandet, og i begyndelsen af august blev skiftet til Lazio en realitet.

Det er et skifte, som han hurtigt har kunne mærke, når han er mødt op til træning i Rom-klubben. Det fortæller han om i et interview med TV 2.

– Niveauet er bare meget højere, end jeg havde forventet. De er så vanvittigt gode til træning. Det går så stærkt, siger Gustav Isaksen.

Han fortæller endvidere, at det, som han har set til træning, det er et voldsomt og helt andet niveau, end han har været vant til. Derfor er det sådan, at han skal være 100 procent fokuseret til træningerne, hvis han ikke skal falde igennem.

Isaksen understreger desuden, at han prøver at suge til sig her i den første tid, ligesom det hurtigt har stået klart for ham, at Lazio-cheftræner Maurizio Sarri trods sine gode engelsk-kundskaber kun vil tale italiensk.

Derfor er der også dét at få styr på for danskeren, som i denne sæson skal spille i Champions League med den italienske hovedstadsklub, der i sidste sæson endte på andenpladsen i Serie A.

I sidste sæson var det desuden Napoli, der vandt det hele i overlegen stil. De to klubber skal lørdag mødes, hvor der er mulighed for, at Jesper Lindstrøm kommer på banen for syditalianerne.

Selv var Isaksen en af de største transfers i Superligaen i det netop overståede transfervindue. Se top 10 over både ind og ud her.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Afslører: Storklub missede Højlund

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Storklub har kontaktet Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø