Det kørte ikke for Magnus Kofod Andersen i starten, da han skiftede FC Nordsjælland ud med den bilfrie by Venedig.
Den 25-årige midtbanespiller har i sin tid i den smukke by været inde og ude af holdet, som i den seneste sæson sikrede sig oprykning til Serie A. Men nu ser det ud til, at det er vendt for Magnus Kofod, der i denne sæson har fået et mindre gennembrud i den bedste italienske række for oprykkerne.
Det var allerede i første spillerunde, at danskeren markerede sin ankomst til Serie A ved at score i kampen mod Lazio.
– Da jeg så bolden gå ind, føltes det som at leve i en drøm. Det er kun dem, der kender mig bedst, der ved, hvor meget jeg har knoklet for at spille i Serie A, siger Magnus Kofod til Corriere del Veneto.
Tiden hos Venezia har, som nævnt, ikke været en dans på roser for Magnus Kofod. Derfor var der i sommer også meget naturlige rygter om, at der var et nært forestående klubskifte under opsejling. Men danskeren ville hellere give det en chance mere i de lokale gondoler.
– I sommer var der nogle rygter om mig, men der var aldrig noget konkret på bordet. Jeg har altid håbet på at blive i klubben, hvor jeg dagligt arbejder for at gøre træneren tilfreds. Der er meget konkurrence i truppen, men jeg giver ikke op så let.
Mødet med de store stjerner
I sin tid i Superligaen spillede Magnus Kofod over for en del glimrende fodboldspillere som Evander og Jonas Wind, men i Serie A har de store navne lige taget et nyk op. Her har især fodboldens 'Captain America' gjort indtryk på den tidligere U21-landsholdsspiller.
– Christian Pulisic er en formidabel angriber. I kampen mod os var AC Milan virkelig imponerende, og det kan man forstå, når de har spillere som ham.
Efter landsholdspausen venter der en stor opgave for Venezia, når de på hjemmebane tager imod Atalanta.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED