Det kørte ikke for Magnus Kofod Andersen i starten, da han skiftede FC Nordsjælland ud med den bilfrie by Venedig.
Den 25-årige midtbanespiller har i sin tid i den smukke by været inde og ude af holdet, som i den seneste sæson sikrede sig oprykning til Serie A. Men nu ser det ud til, at det er vendt for Magnus Kofod, der i denne sæson har fået et mindre gennembrud i den bedste italienske række for oprykkerne.
Det var allerede i første spillerunde, at danskeren markerede sin ankomst til Serie A ved at score i kampen mod Lazio.
– Da jeg så bolden gå ind, føltes det som at leve i en drøm. Det er kun dem, der kender mig bedst, der ved, hvor meget jeg har knoklet for at spille i Serie A, siger Magnus Kofod til Corriere del Veneto.
Tiden hos Venezia har, som nævnt, ikke været en dans på roser for Magnus Kofod. Derfor var der i sommer også meget naturlige rygter om, at der var et nært forestående klubskifte under opsejling. Men danskeren ville hellere give det en chance mere i de lokale gondoler.
– I sommer var der nogle rygter om mig, men der var aldrig noget konkret på bordet. Jeg har altid håbet på at blive i klubben, hvor jeg dagligt arbejder for at gøre træneren tilfreds. Der er meget konkurrence i truppen, men jeg giver ikke op så let.
Mødet med de store stjerner
I sin tid i Superligaen spillede Magnus Kofod over for en del glimrende fodboldspillere som Evander og Jonas Wind, men i Serie A har de store navne lige taget et nyk op. Her har især fodboldens 'Captain America' gjort indtryk på den tidligere U21-landsholdsspiller.
– Christian Pulisic er en formidabel angriber. I kampen mod os var AC Milan virkelig imponerende, og det kan man forstå, når de har spillere som ham.
Efter landsholdspausen venter der en stor opgave for Venezia, når de på hjemmebane tager imod Atalanta.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
HELT VILDT