Dansker har knoklet for at spille Serie A

Det har ikke været let for Magnus Kofod Andersen at komme til at spille i Serie A.



Det kørte ikke for Magnus Kofod Andersen i starten, da han skiftede FC Nordsjælland ud med den bilfrie by Venedig.

Den 25-årige midtbanespiller har i sin tid i den smukke by været inde og ude af holdet, som i den seneste sæson sikrede sig oprykning til Serie A. Men nu ser det ud til, at det er vendt for Magnus Kofod, der i denne sæson har fået et mindre gennembrud i den bedste italienske række for oprykkerne.

Det var allerede i første spillerunde, at danskeren markerede sin ankomst til Serie A ved at score i kampen mod Lazio.

– Da jeg så bolden gå ind, føltes det som at leve i en drøm. Det er kun dem, der kender mig bedst, der ved, hvor meget jeg har knoklet for at spille i Serie A, siger Magnus Kofod til Corriere del Veneto.

Tiden hos Venezia har, som nævnt, ikke været en dans på roser for Magnus Kofod. Derfor var der i sommer også meget naturlige rygter om, at der var et nært forestående klubskifte under opsejling. Men danskeren ville hellere give det en chance mere i de lokale gondoler.

– I sommer var der nogle rygter om mig, men der var aldrig noget konkret på bordet. Jeg har altid håbet på at blive i klubben, hvor jeg dagligt arbejder for at gøre træneren tilfreds. Der er meget konkurrence i truppen, men jeg giver ikke op så let. 

Mødet med de store stjerner 
I sin tid i Superligaen spillede Magnus Kofod over for en del glimrende fodboldspillere som Evander og Jonas Wind, men i Serie A har de store navne lige taget et nyk op. Her har især fodboldens 'Captain America' gjort indtryk på den tidligere U21-landsholdsspiller.

– Christian Pulisic er en formidabel angriber. I kampen mod os var AC Milan virkelig imponerende, og det kan man forstå, når de har spillere som ham.

Efter landsholdspausen venter der en stor opgave for Venezia, når de på hjemmebane tager imod Atalanta.





Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle




LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her lander Superliga-kampprogrammet

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Storklub jagter to danskere

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark