Jon Dahl om Pirlo som træner: Jeg er spændt, hvordan han klarer arbejdstiderne

Jon Dahl Tomasson spillede sammen med Andrea Pirlo i tre år i AC Milan. Han har selv erfaret, hvor meget mere man arbejder som træner, og det skal den nyudnævnte Juventus-chef være klar på.



Det var ikke overraskende, at Juventus fyrede Maurzio Sarri. Det var til gengæld overraskende, at klubben valgte Andrea Pirlo til at tage over. Den tidligere storspiller har ingen trænererfaring og var kun forinden blev sat i spidsen for klubbens U23-hold i Serie C.

I Malmø sidder en af Pirlos tidligere holdkammerater og har selv prøvet at tage skridtet fra spiller til træner. Jon Dahl Tomasson har kun godt ting at sige om Pirlo, men gør det også klart, at man skal lægge nogle flere timer i jobbet som træner.

Læs også:Napoli-manager advarer Pirlo: Du får ikke meget søvn

– Jeg er glad på hans vegne, det er en rigtig fin fyr. Jeg er også spændt på, hvordan han klarer arbejdstimerne. Der er flere som trænere end som spiller, siger Tomasson med et grin til Fotbollskanalen.

– Han har sociale egenskaber og fodboldintelligens. Men det kræver også hårdt arbejde og lange dage. Det skal man kunne lide. Man går fra et liv som spiller, hvor man kunne drikke vin, spise hele dagen og rejse, til at få en arbejdsdag fra syv om morgenen til ni om aftenen.

Læs også:Dansk Serie A-assistent om Pirlo-ansættelse: Noget af en udfordring

Jon Dahl Tomasson stoppede sin aktive karriere i 2011 og blev straks derefter assistenttræner for Excelsior i Holland. Han har også været cheftræner i klubben, cheftræner i Roda og assistent i Vitesse. I fire år var han desuden assistenttræner for Åge Hareide på det danske landshold. I januar overtog han Malmö FF.

Andrea Pirlo gik på fodboldpension i 2017 og har blandt andet taget sin træneruddannelse siden. Jobbet på Juventus’ U23-hold var hans første, men han nåede kun at have det i ni dage, før klubben forfremmede ham til førsteholdet.

Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Juve-boss om Pirlo-ansættelse: En naturlig beslutning
Læs også:Jon Dahl Tomasson henter forstærkning til forsvaret






LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Spanien på sejrskurs!

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Jagter stor Liverpool-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Her kan man se La Liga fremover



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Spanien – Østrig