Jon Dahl om Pirlo som træner: Jeg er spændt, hvordan han klarer arbejdstiderne

Jon Dahl Tomasson spillede sammen med Andrea Pirlo i tre år i AC Milan. Han har selv erfaret, hvor meget mere man arbejder som træner, og det skal den nyudnævnte Juventus-chef være klar på.



Det var ikke overraskende, at Juventus fyrede Maurzio Sarri. Det var til gengæld overraskende, at klubben valgte Andrea Pirlo til at tage over. Den tidligere storspiller har ingen trænererfaring og var kun forinden blev sat i spidsen for klubbens U23-hold i Serie C.

I Malmø sidder en af Pirlos tidligere holdkammerater og har selv prøvet at tage skridtet fra spiller til træner. Jon Dahl Tomasson har kun godt ting at sige om Pirlo, men gør det også klart, at man skal lægge nogle flere timer i jobbet som træner.

Læs også:Napoli-manager advarer Pirlo: Du får ikke meget søvn

– Jeg er glad på hans vegne, det er en rigtig fin fyr. Jeg er også spændt på, hvordan han klarer arbejdstimerne. Der er flere som trænere end som spiller, siger Tomasson med et grin til Fotbollskanalen.

– Han har sociale egenskaber og fodboldintelligens. Men det kræver også hårdt arbejde og lange dage. Det skal man kunne lide. Man går fra et liv som spiller, hvor man kunne drikke vin, spise hele dagen og rejse, til at få en arbejdsdag fra syv om morgenen til ni om aftenen.

Læs også:Dansk Serie A-assistent om Pirlo-ansættelse: Noget af en udfordring

Jon Dahl Tomasson stoppede sin aktive karriere i 2011 og blev straks derefter assistenttræner for Excelsior i Holland. Han har også været cheftræner i klubben, cheftræner i Roda og assistent i Vitesse. I fire år var han desuden assistenttræner for Åge Hareide på det danske landshold. I januar overtog han Malmö FF.

Andrea Pirlo gik på fodboldpension i 2017 og har blandt andet taget sin træneruddannelse siden. Jobbet på Juventus’ U23-hold var hans første, men han nåede kun at have det i ni dage, før klubben forfremmede ham til førsteholdet.

Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Juve-boss om Pirlo-ansættelse: En naturlig beslutning
Læs også:Jon Dahl Tomasson henter forstærkning til forsvaret




LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Wayne Rooney vild med dansk angriber

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bo Svensson med hård kritik

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback