Jon Dahl om Pirlo som træner: Jeg er spændt, hvordan han klarer arbejdstiderne

Jon Dahl Tomasson spillede sammen med Andrea Pirlo i tre år i AC Milan. Han har selv erfaret, hvor meget mere man arbejder som træner, og det skal den nyudnævnte Juventus-chef være klar på.



Det var ikke overraskende, at Juventus fyrede Maurzio Sarri. Det var til gengæld overraskende, at klubben valgte Andrea Pirlo til at tage over. Den tidligere storspiller har ingen trænererfaring og var kun forinden blev sat i spidsen for klubbens U23-hold i Serie C.

I Malmø sidder en af Pirlos tidligere holdkammerater og har selv prøvet at tage skridtet fra spiller til træner. Jon Dahl Tomasson har kun godt ting at sige om Pirlo, men gør det også klart, at man skal lægge nogle flere timer i jobbet som træner.

Læs også:Napoli-manager advarer Pirlo: Du får ikke meget søvn

– Jeg er glad på hans vegne, det er en rigtig fin fyr. Jeg er også spændt på, hvordan han klarer arbejdstimerne. Der er flere som trænere end som spiller, siger Tomasson med et grin til Fotbollskanalen.

– Han har sociale egenskaber og fodboldintelligens. Men det kræver også hårdt arbejde og lange dage. Det skal man kunne lide. Man går fra et liv som spiller, hvor man kunne drikke vin, spise hele dagen og rejse, til at få en arbejdsdag fra syv om morgenen til ni om aftenen.

Læs også:Dansk Serie A-assistent om Pirlo-ansættelse: Noget af en udfordring

Jon Dahl Tomasson stoppede sin aktive karriere i 2011 og blev straks derefter assistenttræner for Excelsior i Holland. Han har også været cheftræner i klubben, cheftræner i Roda og assistent i Vitesse. I fire år var han desuden assistenttræner for Åge Hareide på det danske landshold. I januar overtog han Malmö FF.

Andrea Pirlo gik på fodboldpension i 2017 og har blandt andet taget sin træneruddannelse siden. Jobbet på Juventus’ U23-hold var hans første, men han nåede kun at have det i ni dage, før klubben forfremmede ham til førsteholdet.

Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Juve-boss om Pirlo-ansættelse: En naturlig beslutning
Læs også:Jon Dahl Tomasson henter forstærkning til forsvaret






LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Overraskende skifte lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Næste sæson skal vi i Europa

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen