Jon Dahl om Pirlo som træner: Jeg er spændt, hvordan han klarer arbejdstiderne

Jon Dahl Tomasson spillede sammen med Andrea Pirlo i tre år i AC Milan. Han har selv erfaret, hvor meget mere man arbejder som træner, og det skal den nyudnævnte Juventus-chef være klar på.



Det var ikke overraskende, at Juventus fyrede Maurzio Sarri. Det var til gengæld overraskende, at klubben valgte Andrea Pirlo til at tage over. Den tidligere storspiller har ingen trænererfaring og var kun forinden blev sat i spidsen for klubbens U23-hold i Serie C.

I Malmø sidder en af Pirlos tidligere holdkammerater og har selv prøvet at tage skridtet fra spiller til træner. Jon Dahl Tomasson har kun godt ting at sige om Pirlo, men gør det også klart, at man skal lægge nogle flere timer i jobbet som træner.

Læs også:Napoli-manager advarer Pirlo: Du får ikke meget søvn

– Jeg er glad på hans vegne, det er en rigtig fin fyr. Jeg er også spændt på, hvordan han klarer arbejdstimerne. Der er flere som trænere end som spiller, siger Tomasson med et grin til Fotbollskanalen.

– Han har sociale egenskaber og fodboldintelligens. Men det kræver også hårdt arbejde og lange dage. Det skal man kunne lide. Man går fra et liv som spiller, hvor man kunne drikke vin, spise hele dagen og rejse, til at få en arbejdsdag fra syv om morgenen til ni om aftenen.

Læs også:Dansk Serie A-assistent om Pirlo-ansættelse: Noget af en udfordring

Jon Dahl Tomasson stoppede sin aktive karriere i 2011 og blev straks derefter assistenttræner for Excelsior i Holland. Han har også været cheftræner i klubben, cheftræner i Roda og assistent i Vitesse. I fire år var han desuden assistenttræner for Åge Hareide på det danske landshold. I januar overtog han Malmö FF.

Andrea Pirlo gik på fodboldpension i 2017 og har blandt andet taget sin træneruddannelse siden. Jobbet på Juventus’ U23-hold var hans første, men han nåede kun at have det i ni dage, før klubben forfremmede ham til førsteholdet.

Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Juve-boss om Pirlo-ansættelse: En naturlig beslutning
Læs også:Jon Dahl Tomasson henter forstærkning til forsvaret




– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’




LIVE

TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’

OB – Sønderjyske

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Dansker scorer mod Barcelona

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

AGF i kontakt om norsk angriber 

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!