Med danske Morten Hjulmand som kaptajn har Lecce vist gode takter efter oprykningen til Serie A, hvor den syditalienske klub har otte point ned til nedrykningsstregen.
Og den succesfulde retur til landets bedste række glæder den tidligere Lecce-kaptajn Romeo Papini, der fremhæver Morten Hjulmand som den Lecce-spiller, der har gjort størst indtryk på ham i denne sæson.
– Morten Hjulmand er den spiller, der har overrasket mig mest af alle. Han er også den, jeg har fulgt tættest. Også fordi han spiller på den samme position, som jeg gjorde. Han er en spiller, der har et virkeligt stort potentiale, og jeg mener, at han i fremtiden vil kunne gøre det rigtig godt på den helt store internationale scene. På grund af hans kvaliteter kan jeg godt se ham gøre det godt i engelsk fodbold, siger Romeo Papini til avisen La Gazzetta del Mezzogiorno.
Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano har Premier League-klubben Southampton på det seneste vist interesse for Morten Hjulmand. Lecce skal dog angiveligt have afvist et bud på 93 millioner kroner, idet klubben fra Apulien kræver i omegnen af 150 millioner kroner for deres danske kaptajn.
Lecces afvisning af Southampton glæder i den grad Romeo Papini.
– Det er forudsigeligt, at der tikker store tilbud ind på spillere, som gør det rigtig godt. Det faktum, at Lecce vil beholde Hjulmand i resten af sæsonen, siger meget om klubbens soliditet og det projekt, der er blevet bygget op i de senere år, siger Papini.
– Vi må rose den sportslige ledelse for at finde en så talentfuld spiller til en så lav pris. Jeg er sikker på, at der til sommer vil komme bud ind, der er endnu højere end dem, vi har set her til vinter.
Lecces sportsdirektør afslørede for nogle uger siden, at man blot betalte lidt over én million kroner for Morten Hjulmand, da man for to år siden hentede danskeren i østrigsk fodbold.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER