Jubler over afvist bud på dansk Serie A-profil

Lecces tidligere anfører jubler over, at oprykkerklubben angiveligt har afvist et bud på Morten Hjulmand fra Southampton.



Med danske Morten Hjulmand som kaptajn har Lecce vist gode takter efter oprykningen til Serie A, hvor den syditalienske klub har otte point ned til nedrykningsstregen. 

Og den succesfulde retur til landets bedste række glæder den tidligere Lecce-kaptajn Romeo Papini, der fremhæver Morten Hjulmand som den Lecce-spiller, der har gjort størst indtryk på ham i denne sæson. 

– Morten Hjulmand er den spiller, der har overrasket mig mest af alle. Han er også den, jeg har fulgt tættest. Også fordi han spiller på den samme position, som jeg gjorde. Han er en spiller, der har et virkeligt stort potentiale, og jeg mener, at han i fremtiden vil kunne gøre det rigtig godt på den helt store internationale scene. På grund af hans kvaliteter kan jeg godt se ham gøre det godt i engelsk fodbold, siger Romeo Papini til avisen La Gazzetta del Mezzogiorno

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano har Premier League-klubben Southampton på det seneste vist interesse for Morten Hjulmand. Lecce skal dog angiveligt have afvist et bud på 93 millioner kroner, idet klubben fra Apulien kræver i omegnen af 150 millioner kroner for deres danske kaptajn. 

Lecces afvisning af Southampton glæder i den grad Romeo Papini. 

– Det er forudsigeligt, at der tikker store tilbud ind på spillere, som gør det rigtig godt. Det faktum, at Lecce vil beholde Hjulmand i resten af sæsonen, siger meget om klubbens soliditet og det projekt, der er blevet bygget op i de senere år, siger Papini.

– Vi må rose den sportslige ledelse for at finde en så talentfuld spiller til en så lav pris. Jeg er sikker på, at der til sommer vil komme bud ind, der er endnu højere end dem, vi har set her til vinter. 

Lecces sportsdirektør afslørede for nogle uger siden, at man blot betalte lidt over én million kroner for Morten Hjulmand, da man for to år siden hentede danskeren i østrigsk fodbold. 





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Ikke set i 30 år

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Silkeborg IF – Viborg FF

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

AGF – OB

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Han er på vej væk fra AGF

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Tottenham boykotter Viaplay



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Brøndby afviser to danske klubber

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Per Frimann hylder Brøndby

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afviser kæmpebud

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub