Jubler over afvist bud på dansk Serie A-profil

Lecces tidligere anfører jubler over, at oprykkerklubben angiveligt har afvist et bud på Morten Hjulmand fra Southampton.



Med danske Morten Hjulmand som kaptajn har Lecce vist gode takter efter oprykningen til Serie A, hvor den syditalienske klub har otte point ned til nedrykningsstregen. 

Og den succesfulde retur til landets bedste række glæder den tidligere Lecce-kaptajn Romeo Papini, der fremhæver Morten Hjulmand som den Lecce-spiller, der har gjort størst indtryk på ham i denne sæson. 

– Morten Hjulmand er den spiller, der har overrasket mig mest af alle. Han er også den, jeg har fulgt tættest. Også fordi han spiller på den samme position, som jeg gjorde. Han er en spiller, der har et virkeligt stort potentiale, og jeg mener, at han i fremtiden vil kunne gøre det rigtig godt på den helt store internationale scene. På grund af hans kvaliteter kan jeg godt se ham gøre det godt i engelsk fodbold, siger Romeo Papini til avisen La Gazzetta del Mezzogiorno

Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano har Premier League-klubben Southampton på det seneste vist interesse for Morten Hjulmand. Lecce skal dog angiveligt have afvist et bud på 93 millioner kroner, idet klubben fra Apulien kræver i omegnen af 150 millioner kroner for deres danske kaptajn. 

Lecces afvisning af Southampton glæder i den grad Romeo Papini. 

– Det er forudsigeligt, at der tikker store tilbud ind på spillere, som gør det rigtig godt. Det faktum, at Lecce vil beholde Hjulmand i resten af sæsonen, siger meget om klubbens soliditet og det projekt, der er blevet bygget op i de senere år, siger Papini.

– Vi må rose den sportslige ledelse for at finde en så talentfuld spiller til en så lav pris. Jeg er sikker på, at der til sommer vil komme bud ind, der er endnu højere end dem, vi har set her til vinter. 

Lecces sportsdirektør afslørede for nogle uger siden, at man blot betalte lidt over én million kroner for Morten Hjulmand, da man for to år siden hentede danskeren i østrigsk fodbold. 





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Fremhæver Bodø/Glimt

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Jagter FC Barcelona-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard