Med danske Morten Hjulmand som kaptajn har Lecce vist gode takter efter oprykningen til Serie A, hvor den syditalienske klub har otte point ned til nedrykningsstregen.
Og den succesfulde retur til landets bedste række glæder den tidligere Lecce-kaptajn Romeo Papini, der fremhæver Morten Hjulmand som den Lecce-spiller, der har gjort størst indtryk på ham i denne sæson.
– Morten Hjulmand er den spiller, der har overrasket mig mest af alle. Han er også den, jeg har fulgt tættest. Også fordi han spiller på den samme position, som jeg gjorde. Han er en spiller, der har et virkeligt stort potentiale, og jeg mener, at han i fremtiden vil kunne gøre det rigtig godt på den helt store internationale scene. På grund af hans kvaliteter kan jeg godt se ham gøre det godt i engelsk fodbold, siger Romeo Papini til avisen La Gazzetta del Mezzogiorno.
Ifølge transferjournalisten Fabrizio Romano har Premier League-klubben Southampton på det seneste vist interesse for Morten Hjulmand. Lecce skal dog angiveligt have afvist et bud på 93 millioner kroner, idet klubben fra Apulien kræver i omegnen af 150 millioner kroner for deres danske kaptajn.
Lecces afvisning af Southampton glæder i den grad Romeo Papini.
– Det er forudsigeligt, at der tikker store tilbud ind på spillere, som gør det rigtig godt. Det faktum, at Lecce vil beholde Hjulmand i resten af sæsonen, siger meget om klubbens soliditet og det projekt, der er blevet bygget op i de senere år, siger Papini.
– Vi må rose den sportslige ledelse for at finde en så talentfuld spiller til en så lav pris. Jeg er sikker på, at der til sommer vil komme bud ind, der er endnu højere end dem, vi har set her til vinter.
Lecces sportsdirektør afslørede for nogle uger siden, at man blot betalte lidt over én million kroner for Morten Hjulmand, da man for to år siden hentede danskeren i østrigsk fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Mexico – Ecuador
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Transferbombe på vej
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED