Juve-boss om Pirlo-ansættelse: En naturlig beslutning

Det giver god mening, at Andrea Pirlo skal være cheftræner for Juventus, mener sportsdirektør Fabio Paratici.



En større bombe sprang lørdag aften, da Juventus kunne annoncere, at Andrea Pirlo bliver klubbens nye cheftræner.

Det skete ovenpå fyringen af Maurizio Sarri tidligere lørdag.

Store navne som Mauricio Pochettino, Zinedine Zidane og Simone Inzaghi var også kædet sammen med det ledige trænersæde, men for sportsdirektør Fabio Paratici var det oplagt, at Pirlo skulle være ny mand i spidsen for førsteholdet, selv om han for blot ti dage siden blev præsenteret som cheftræner for klubbens U23-hold.

Læs også:Efter Sarri-fyring: Juventus freder sportsdirektøren

– Vi har allerede sagt, at en kamp ikke afgør trænerens fremtid. Vores evalueringer var baseret på hele sæsonen og ikke bare en enkelt kamp, siger Paratici til Sky Sports Italia og fortsætter:

– Beslutningen om Pirlo var meget naturlig for Juventus-stilen, fordi han, som vi også sagde for lidt over en uge siden (hvor han blev præsenteret som U23-træner, red.), har spillet hos os og været i kontakt med alle her. Det føltes naturligt.

Paratici afviser, at man allerede undervejs i sæsonen besluttede sig for, at Maurizio Sarri skulle fyres.

Læs også:Barca-chef før Napoli: Har aldrig overvejet, at det kan blive sidste kamp

– En sæson er lang, og der er mange øjeblikke og situationer, der lægges sammen. Det var ikke en enkelt ting. Vi kom ganske enkelt til konklusionen efter en lang sæson, selv om vi vandt Scudettoen.

Andrea Pirlo var som spiller kendetegnet ved sin imponerede teknik og omgang med bolden, og Paratici forventer, at man også kommer til at få flot fodbold med Pirlo som træner.

– Andrea har samme tilgang til træning, som han havde, da han spillede, og det er fodbold med stor kvalitet og hårdt arbejde. Han vil spille en bestemt type fodbold, den slags som europæiske hold normalt spiller, og han var meget overbevisende i sine forklaringer til os.

– Personen er ofte vigtigere end professionaliteten, så vi havde ingen tvivl om Pirlo som person, slutter Paratici.

Læs også:Avis: Tottenham præsenterer Højbjerg i næste uge – her er prisen
Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Napoli-rekordindkøb: Wolfsburg troede ikke på mig




TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Uruguay – Spanien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Norge – Frankrig

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage