En større bombe sprang lørdag aften, da Juventus kunne annoncere, at Andrea Pirlo bliver klubbens nye cheftræner.
Det skete ovenpå fyringen af Maurizio Sarri tidligere lørdag.
Store navne som Mauricio Pochettino, Zinedine Zidane og Simone Inzaghi var også kædet sammen med det ledige trænersæde, men for sportsdirektør Fabio Paratici var det oplagt, at Pirlo skulle være ny mand i spidsen for førsteholdet, selv om han for blot ti dage siden blev præsenteret som cheftræner for klubbens U23-hold.
Læs også:Efter Sarri-fyring: Juventus freder sportsdirektøren
– Vi har allerede sagt, at en kamp ikke afgør trænerens fremtid. Vores evalueringer var baseret på hele sæsonen og ikke bare en enkelt kamp, siger Paratici til Sky Sports Italia og fortsætter:
– Beslutningen om Pirlo var meget naturlig for Juventus-stilen, fordi han, som vi også sagde for lidt over en uge siden (hvor han blev præsenteret som U23-træner, red.), har spillet hos os og været i kontakt med alle her. Det føltes naturligt.
Paratici afviser, at man allerede undervejs i sæsonen besluttede sig for, at Maurizio Sarri skulle fyres.
Læs også:Barca-chef før Napoli: Har aldrig overvejet, at det kan blive sidste kamp
– En sæson er lang, og der er mange øjeblikke og situationer, der lægges sammen. Det var ikke en enkelt ting. Vi kom ganske enkelt til konklusionen efter en lang sæson, selv om vi vandt Scudettoen.
Andrea Pirlo var som spiller kendetegnet ved sin imponerede teknik og omgang med bolden, og Paratici forventer, at man også kommer til at få flot fodbold med Pirlo som træner.
– Andrea har samme tilgang til træning, som han havde, da han spillede, og det er fodbold med stor kvalitet og hårdt arbejde. Han vil spille en bestemt type fodbold, den slags som europæiske hold normalt spiller, og han var meget overbevisende i sine forklaringer til os.
– Personen er ofte vigtigere end professionaliteten, så vi havde ingen tvivl om Pirlo som person, slutter Paratici.
Læs også:Avis: Tottenham præsenterer Højbjerg i næste uge – her er prisen
Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Napoli-rekordindkøb: Wolfsburg troede ikke på mig
LIVE
VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
Brøndby henter keeper – her er planen
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!
