En større bombe sprang lørdag aften, da Juventus kunne annoncere, at Andrea Pirlo bliver klubbens nye cheftræner.
Det skete ovenpå fyringen af Maurizio Sarri tidligere lørdag.
Store navne som Mauricio Pochettino, Zinedine Zidane og Simone Inzaghi var også kædet sammen med det ledige trænersæde, men for sportsdirektør Fabio Paratici var det oplagt, at Pirlo skulle være ny mand i spidsen for førsteholdet, selv om han for blot ti dage siden blev præsenteret som cheftræner for klubbens U23-hold.
Læs også:Efter Sarri-fyring: Juventus freder sportsdirektøren
– Vi har allerede sagt, at en kamp ikke afgør trænerens fremtid. Vores evalueringer var baseret på hele sæsonen og ikke bare en enkelt kamp, siger Paratici til Sky Sports Italia og fortsætter:
– Beslutningen om Pirlo var meget naturlig for Juventus-stilen, fordi han, som vi også sagde for lidt over en uge siden (hvor han blev præsenteret som U23-træner, red.), har spillet hos os og været i kontakt med alle her. Det føltes naturligt.
Paratici afviser, at man allerede undervejs i sæsonen besluttede sig for, at Maurizio Sarri skulle fyres.
Læs også:Barca-chef før Napoli: Har aldrig overvejet, at det kan blive sidste kamp
– En sæson er lang, og der er mange øjeblikke og situationer, der lægges sammen. Det var ikke en enkelt ting. Vi kom ganske enkelt til konklusionen efter en lang sæson, selv om vi vandt Scudettoen.
Andrea Pirlo var som spiller kendetegnet ved sin imponerede teknik og omgang med bolden, og Paratici forventer, at man også kommer til at få flot fodbold med Pirlo som træner.
– Andrea har samme tilgang til træning, som han havde, da han spillede, og det er fodbold med stor kvalitet og hårdt arbejde. Han vil spille en bestemt type fodbold, den slags som europæiske hold normalt spiller, og han var meget overbevisende i sine forklaringer til os.
– Personen er ofte vigtigere end professionaliteten, så vi havde ingen tvivl om Pirlo som person, slutter Paratici.
Læs også:Avis: Tottenham præsenterer Højbjerg i næste uge – her er prisen
Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Napoli-rekordindkøb: Wolfsburg troede ikke på mig
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
