En større bombe sprang lørdag aften, da Juventus kunne annoncere, at Andrea Pirlo bliver klubbens nye cheftræner.
Det skete ovenpå fyringen af Maurizio Sarri tidligere lørdag.
Store navne som Mauricio Pochettino, Zinedine Zidane og Simone Inzaghi var også kædet sammen med det ledige trænersæde, men for sportsdirektør Fabio Paratici var det oplagt, at Pirlo skulle være ny mand i spidsen for førsteholdet, selv om han for blot ti dage siden blev præsenteret som cheftræner for klubbens U23-hold.
Læs også:Efter Sarri-fyring: Juventus freder sportsdirektøren
– Vi har allerede sagt, at en kamp ikke afgør trænerens fremtid. Vores evalueringer var baseret på hele sæsonen og ikke bare en enkelt kamp, siger Paratici til Sky Sports Italia og fortsætter:
– Beslutningen om Pirlo var meget naturlig for Juventus-stilen, fordi han, som vi også sagde for lidt over en uge siden (hvor han blev præsenteret som U23-træner, red.), har spillet hos os og været i kontakt med alle her. Det føltes naturligt.
Paratici afviser, at man allerede undervejs i sæsonen besluttede sig for, at Maurizio Sarri skulle fyres.
Læs også:Barca-chef før Napoli: Har aldrig overvejet, at det kan blive sidste kamp
– En sæson er lang, og der er mange øjeblikke og situationer, der lægges sammen. Det var ikke en enkelt ting. Vi kom ganske enkelt til konklusionen efter en lang sæson, selv om vi vandt Scudettoen.
Andrea Pirlo var som spiller kendetegnet ved sin imponerede teknik og omgang med bolden, og Paratici forventer, at man også kommer til at få flot fodbold med Pirlo som træner.
– Andrea har samme tilgang til træning, som han havde, da han spillede, og det er fodbold med stor kvalitet og hårdt arbejde. Han vil spille en bestemt type fodbold, den slags som europæiske hold normalt spiller, og han var meget overbevisende i sine forklaringer til os.
– Personen er ofte vigtigere end professionaliteten, så vi havde ingen tvivl om Pirlo som person, slutter Paratici.
Læs også:Avis: Tottenham præsenterer Højbjerg i næste uge – her er prisen
Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus
Læs også:Napoli-rekordindkøb: Wolfsburg troede ikke på mig
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Napoli-chok på vej
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
Snart sker det
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt
