Juve-stjerne i nedtur: Brød corona-regler to gange

Der var en helt særlig årsag til, at Weston McKennie ikke spillede for det amerikanske landshold i mandagens kamp mod Canada.



Weston McKennie er kommet godt og grundig i modvind i sit hjemland, USA, efter midtbanespilleren ikke bare én gang, men to gange under denne landskampspause brød holdets corona-regler.

Det førte til, at stjernen blev sendt hjem mandag, og det var årsagen til, at han ikke spillede VM-kvalifikationskampen mod Canada natten til mandag dansk tid. Det skriver ESPN. 

Først tilbragte Juventus-spilleren en nat væk fra holdets coronaboble i Nashville, Tennessee, ligesom han en anden aften bragte et uatoriseret individ ind i boblen og ind på sit værelse. Begge episoder var imod holdets coronaregler. 

Det førte også til, at den amerikanske landstræner Gregg Berhalter kaldte McKennies handlinger for en overskridelse af holdets politik. McKennie selv har også lagt en historie ud på sin private Instagram-profil, hvor han bekræfter, at han blev suspenderet for at have overtrådt holdets corona-politik.

Moral er godt, men dobbeltmoral er dobbelt så godt passer også på midtbanespilleren i dette tilfælde. ESPN melder nemlig, at McKennie selv efter kampen mod El Salvador natten til fredag i sidste uge havde fortalt sine holdkammerater, at spillerne på landsholdet var nødt til at tage mere ansvar i forhold til corona. 

Landstræner Gregg Berhalter blev også spurgt til suspenderingen af McKennie på pressemødet forud for det kommende VM-kvalifikationsopgør mod Honduras, der spilles natten til torsdag dansk tid. 

– Når du snakker om om holdpolitikker og holdroller, og hvad vi prøver at opnå som hold, så kommer holdet afgjort først. Vi har truffet denne beslutning ikke kun på den kortsigtede bane, men den langsigtede for vores program. Det har ikke været en nem beslutning, tro mig. 

– Det er, hvad det er. Vi kommer naturligvis til at savne Weston til kampen, men det kommer ikke til at holde ham ude i fremtiden, men vi ved, at vi er uden ham til næste kamp, fortæller landstræneren.

Det er ikke første gang, at Weston McKennie har været på kant med coronareglerne. Han testede selv positiv for sygdommen tilbage i oktober sidste år, og han blev suspenderet i april af Juventus’ tidligere manager Andrea Pirlo for at holde en fest sammen med holdkammeraterne Paolo Dybala og Arthur. 

Weston McKennie har spillet en enkelt kamp for Juventus i denne sæson.





Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




LIVE

LIVE: To Real Madrid-transfers på plads

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tjekkiet – Danmark

Melder ud om Kasper Hjulmand

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC København afviser konspirationsteori

Stor profil glad for Brøndby

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Ser I med, Brøndby?

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København