Weston McKennie er kommet godt og grundig i modvind i sit hjemland, USA, efter midtbanespilleren ikke bare én gang, men to gange under denne landskampspause brød holdets corona-regler.
Det førte til, at stjernen blev sendt hjem mandag, og det var årsagen til, at han ikke spillede VM-kvalifikationskampen mod Canada natten til mandag dansk tid. Det skriver ESPN.
Først tilbragte Juventus-spilleren en nat væk fra holdets coronaboble i Nashville, Tennessee, ligesom han en anden aften bragte et uatoriseret individ ind i boblen og ind på sit værelse. Begge episoder var imod holdets coronaregler.
Det førte også til, at den amerikanske landstræner Gregg Berhalter kaldte McKennies handlinger for en overskridelse af holdets politik. McKennie selv har også lagt en historie ud på sin private Instagram-profil, hvor han bekræfter, at han blev suspenderet for at have overtrådt holdets corona-politik.
Moral er godt, men dobbeltmoral er dobbelt så godt passer også på midtbanespilleren i dette tilfælde. ESPN melder nemlig, at McKennie selv efter kampen mod El Salvador natten til fredag i sidste uge havde fortalt sine holdkammerater, at spillerne på landsholdet var nødt til at tage mere ansvar i forhold til corona.
Landstræner Gregg Berhalter blev også spurgt til suspenderingen af McKennie på pressemødet forud for det kommende VM-kvalifikationsopgør mod Honduras, der spilles natten til torsdag dansk tid.
– Når du snakker om om holdpolitikker og holdroller, og hvad vi prøver at opnå som hold, så kommer holdet afgjort først. Vi har truffet denne beslutning ikke kun på den kortsigtede bane, men den langsigtede for vores program. Det har ikke været en nem beslutning, tro mig.
– Det er, hvad det er. Vi kommer naturligvis til at savne Weston til kampen, men det kommer ikke til at holde ham ude i fremtiden, men vi ved, at vi er uden ham til næste kamp, fortæller landstræneren.
Det er ikke første gang, at Weston McKennie har været på kant med coronareglerne. Han testede selv positiv for sygdommen tilbage i oktober sidste år, og han blev suspenderet i april af Juventus’ tidligere manager Andrea Pirlo for at holde en fest sammen med holdkammeraterne Paolo Dybala og Arthur.
Weston McKennie har spillet en enkelt kamp for Juventus i denne sæson.
LIVE
LIVE: Lyngby i dialog om stjernespiller
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
