Juve-træner beskyldt for hvidvask: Afviser alt

Max Allegri bliver sat i forbindelse med hvidvask af millioner, men selv slår han fast, at han intet har med det at gøre.



Den tilbagevendte Juventus-træner Massimiliano Allegri er kommet i uvejr grundet anklager om, at han skulle være en del af hvidvaskning. Det er noget, som han selv afviser at være en del af.

Det slår han fast i en officiel udmelding efter den italienske avis La Verita har skrevet om, at træneren er i gang med at blive undersøgt af Bankitalia for ‘mistænkelige transaktioner’.

Der skulle blandt andet være blevet brugt op mod 2,6 millioner kroner på to udenlandske casinoer, lgiesom han i perioden mellem juli 2018 og august 2019 havde foretaget køb for op mod næsten 3,7 millioner kroner.

Det er dog noget, som han ikke kan se sig selv i og han slår fast, at han intet har med ulovlige aktiviteter at gøre.

– Med reference til de nyheder, som er kommet ud om mig i dag, erklærer jeg mig med absolut fasthed fuldstændig uden forbindelse til nogen som helst ulovlige eller uregelmæssig aktivitet og – endda endnu vigtigere – enhver form for overtrædelse af anti-hvidvaskning-reglerne, lyder det fra Allegri.

Allegri stoppede i Juventus som cheftræner efter perioden mellem 2014 og 2019, hvor det blev til lutter mesterskaber med Torino-klubben. Nu er han tilbage igen efter en pause på to år fra fodboldverdenen.

Han erstatter desuden fyrede Pirlo. Læs mere om udskiftningen her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Spændende melding

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Tyskland – Paraguay

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!