Juventus-legende: Drop Lukaku

Han kan være en spiller, der ender som syndebuk.



Den belgiske angriber Romelu Lukaku er i denne sæson i spil til et skifte væk fra Chelsea. Her befinder storklubben Juventus sig som en af de klubber, der spekuleres om – men hvis det står til klubbens tidligere spiller Massimo Mauro, så skal de lade være.

Det fortæller han om i et interview med La Gazzetta dello Sport.

– Det kan godt være, at det er mig, der er gammel, men jeg ville ikke have spillere som Lukaku, der endda offentligt har sagt, at de aldrig ville bære den sort-hvide trøje, fortæller han og fortsætter med, at det dog ikke vil overraske ham, hvis det ender sådan:

– Fordi Juventus allerede har haft flere slag som dette i deres historie. Jeg tænker på Capello, Sarri og endda Higuain. De virkede som store rivaler, men de viste sig også at være succesfulde i sort-hvidt, lyder det fra Mauro.

Derudover kommer han ind på alle de spillere, som siger alt muligt og kysser klubbens logo for derefter at skifte til en anden klub.

De fleste trænere lader som om, at de ikke hører eller ser det. Jeg er derimod overbevist om, at man for at opbygge et hold og en vigtig gruppe skal starte med en følelse af tilhørsforhold og have en specifik identitet, forklarer Massimo Mauro.

Han opfatter desuden interessen i Lukaku som noget, cheftræner Allegri er mere interesseret i end den nye sportsdirektør Guintoli.

– Vi taler om en erfaren og pålidelig angriber. Hvis han forbliver fit og heldig, kan han score 35 mål om sæsonen. Ellers kan han misse enkle chancer og blive syndebukken, som det skete i Champions League-finalen, minder Mauro om.

Netop det i Champions League-finalen kan man se mere af i videoen i toppen af artiklen.

Mauro spillede for Juventus fra 1985 til 1989, hvor han i den første sæson var med til at vinde mesterskabet.





LIVE

TransferLIVE: FC København præsenterer ny spiller

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Tuchel forsvarer sin taktik

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Messi sætter ord på vildt drama

Skamroses af Thomas Nørgaard

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Voldsom kritik

Derfor trækker FC København-transfer ud

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret