Juventus-legende: Drop Lukaku

Han kan være en spiller, der ender som syndebuk.



Den belgiske angriber Romelu Lukaku er i denne sæson i spil til et skifte væk fra Chelsea. Her befinder storklubben Juventus sig som en af de klubber, der spekuleres om – men hvis det står til klubbens tidligere spiller Massimo Mauro, så skal de lade være.

Det fortæller han om i et interview med La Gazzetta dello Sport.

– Det kan godt være, at det er mig, der er gammel, men jeg ville ikke have spillere som Lukaku, der endda offentligt har sagt, at de aldrig ville bære den sort-hvide trøje, fortæller han og fortsætter med, at det dog ikke vil overraske ham, hvis det ender sådan:

– Fordi Juventus allerede har haft flere slag som dette i deres historie. Jeg tænker på Capello, Sarri og endda Higuain. De virkede som store rivaler, men de viste sig også at være succesfulde i sort-hvidt, lyder det fra Mauro.

Derudover kommer han ind på alle de spillere, som siger alt muligt og kysser klubbens logo for derefter at skifte til en anden klub.

De fleste trænere lader som om, at de ikke hører eller ser det. Jeg er derimod overbevist om, at man for at opbygge et hold og en vigtig gruppe skal starte med en følelse af tilhørsforhold og have en specifik identitet, forklarer Massimo Mauro.

Han opfatter desuden interessen i Lukaku som noget, cheftræner Allegri er mere interesseret i end den nye sportsdirektør Guintoli.

– Vi taler om en erfaren og pålidelig angriber. Hvis han forbliver fit og heldig, kan han score 35 mål om sæsonen. Ellers kan han misse enkle chancer og blive syndebukken, som det skete i Champions League-finalen, minder Mauro om.

Netop det i Champions League-finalen kan man se mere af i videoen i toppen af artiklen.

Mauro spillede for Juventus fra 1985 til 1989, hvor han i den første sæson var med til at vinde mesterskabet.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brian Riemer peger på tre årsager

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Braithwaite del af stor transferplan

Afvist – Brøndby undrer sig

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske