Juventus-legende: Drop Lukaku

Han kan være en spiller, der ender som syndebuk.



Den belgiske angriber Romelu Lukaku er i denne sæson i spil til et skifte væk fra Chelsea. Her befinder storklubben Juventus sig som en af de klubber, der spekuleres om – men hvis det står til klubbens tidligere spiller Massimo Mauro, så skal de lade være.

Det fortæller han om i et interview med La Gazzetta dello Sport.

– Det kan godt være, at det er mig, der er gammel, men jeg ville ikke have spillere som Lukaku, der endda offentligt har sagt, at de aldrig ville bære den sort-hvide trøje, fortæller han og fortsætter med, at det dog ikke vil overraske ham, hvis det ender sådan:

– Fordi Juventus allerede har haft flere slag som dette i deres historie. Jeg tænker på Capello, Sarri og endda Higuain. De virkede som store rivaler, men de viste sig også at være succesfulde i sort-hvidt, lyder det fra Mauro.

Derudover kommer han ind på alle de spillere, som siger alt muligt og kysser klubbens logo for derefter at skifte til en anden klub.

De fleste trænere lader som om, at de ikke hører eller ser det. Jeg er derimod overbevist om, at man for at opbygge et hold og en vigtig gruppe skal starte med en følelse af tilhørsforhold og have en specifik identitet, forklarer Massimo Mauro.

Han opfatter desuden interessen i Lukaku som noget, cheftræner Allegri er mere interesseret i end den nye sportsdirektør Guintoli.

– Vi taler om en erfaren og pålidelig angriber. Hvis han forbliver fit og heldig, kan han score 35 mål om sæsonen. Ellers kan han misse enkle chancer og blive syndebukken, som det skete i Champions League-finalen, minder Mauro om.

Netop det i Champions League-finalen kan man se mere af i videoen i toppen af artiklen.

Mauro spillede for Juventus fra 1985 til 1989, hvor han i den første sæson var med til at vinde mesterskabet.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Viborg FF – OB

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Sønderjyske – FC Midtjylland