Video : Tipsbladet
Serie A

Juventus-legende: Drop Lukaku

Han kan være en spiller, der ender som syndebuk.

Den belgiske angriber Romelu Lukaku er i denne sæson i spil til et skifte væk fra Chelsea. Her befinder storklubben Juventus sig som en af de klubber, der spekuleres om - men hvis det står til klubbens tidligere spiller Massimo Mauro, så skal de lade være.

Det fortæller han om i et interview med La Gazzetta dello Sport.

- Det kan godt være, at det er mig, der er gammel, men jeg ville ikke have spillere som Lukaku, der endda offentligt har sagt, at de aldrig ville bære den sort-hvide trøje, fortæller han og fortsætter med, at det dog ikke vil overraske ham, hvis det ender sådan:

- Fordi Juventus allerede har haft flere slag som dette i deres historie. Jeg tænker på Capello, Sarri og endda Higuain. De virkede som store rivaler, men de viste sig også at være succesfulde i sort-hvidt, lyder det fra Mauro.

Derudover kommer han ind på alle de spillere, som siger alt muligt og kysser klubbens logo for derefter at skifte til en anden klub.

De fleste trænere lader som om, at de ikke hører eller ser det. Jeg er derimod overbevist om, at man for at opbygge et hold og en vigtig gruppe skal starte med en følelse af tilhørsforhold og have en specifik identitet, forklarer Massimo Mauro.

Han opfatter desuden interessen i Lukaku som noget, cheftræner Allegri er mere interesseret i end den nye sportsdirektør Guintoli.

- Vi taler om en erfaren og pålidelig angriber. Hvis han forbliver fit og heldig, kan han score 35 mål om sæsonen. Ellers kan han misse enkle chancer og blive syndebukken, som det skete i Champions League-finalen, minder Mauro om.

Netop det i Champions League-finalen kan man se mere af i videoen i toppen af artiklen.

Mauro spillede for Juventus fra 1985 til 1989, hvor han i den første sæson var med til at vinde mesterskabet.