Juventus-legende opfordrer til Mæhle-indkøb

Ifølge Juventus-legenden Antonio Cabrini vil det give god mening for Torino-klubben at hente en spiller som Joakim Mæhle.



Joakim Mæhle har i den seneste tid været rygtet til Juventus, og ifølge en af Torino-klubbens tidligere profiler vil det ikke være en dårlig idé at hente den danske landsholdsspiller. 

– Jeg ville satse på en spiller, der allerede har høj erfaring med at spille i toppen af den italienske liga. Derfor bør man vælge enten Karsdorp eller Mæhle, lyder det således, ifølge Tuttomercatoweb, fra Juventus-legenden Antonio Cabrini. 

Juventus overvintrer på tredjepladsen i Serie A, hvor Massimiliano Allegris mandskab har 10 point op til topholdet Napoli, og ifølge Cabrini bør Juventus i første omgang sørge for at sikre Champions League-kvalifikation, selvom man får to store navne tilbage efter skadespauser. 

– Pogba og Chiesa bliver vigtige forstærkninger, men de bør ikke bebyrdes med for stort et pres, da de har været ude længe, lyder det fra Cabrini, der blev italiensk mester fem gange med Juventus mellem 1976 og 1986. 

Den Torino-baserede avis Tuttosport skrev lørdag, at Joakim Mæhle 'slet ikke er forsvundet fra Juventus' radar', idet storklubben ser danskeren som en spiller, der kan aflaste colombianeren Juan Cuadrado.

Ifølge Tuttosport kan et indkøb af Mæhle dog meget vel afhænge af, om Juventus kan komme af med midtbanespilleren Weston McKennie, der har været sat i forbindelse med Tottenham. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Arsenal er i Champions League-finalen

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

I dialog om Albert Grønbæk

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Tv-vært stopper på Viaplay

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

El Clásico kan afgøre det hele

Afsløring: DBU-boss stopper

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen