Juventus-legende opfordrer til Mæhle-indkøb

Ifølge Juventus-legenden Antonio Cabrini vil det give god mening for Torino-klubben at hente en spiller som Joakim Mæhle.



Joakim Mæhle har i den seneste tid været rygtet til Juventus, og ifølge en af Torino-klubbens tidligere profiler vil det ikke være en dårlig idé at hente den danske landsholdsspiller. 

– Jeg ville satse på en spiller, der allerede har høj erfaring med at spille i toppen af den italienske liga. Derfor bør man vælge enten Karsdorp eller Mæhle, lyder det således, ifølge Tuttomercatoweb, fra Juventus-legenden Antonio Cabrini. 

Juventus overvintrer på tredjepladsen i Serie A, hvor Massimiliano Allegris mandskab har 10 point op til topholdet Napoli, og ifølge Cabrini bør Juventus i første omgang sørge for at sikre Champions League-kvalifikation, selvom man får to store navne tilbage efter skadespauser. 

– Pogba og Chiesa bliver vigtige forstærkninger, men de bør ikke bebyrdes med for stort et pres, da de har været ude længe, lyder det fra Cabrini, der blev italiensk mester fem gange med Juventus mellem 1976 og 1986. 

Den Torino-baserede avis Tuttosport skrev lørdag, at Joakim Mæhle 'slet ikke er forsvundet fra Juventus' radar', idet storklubben ser danskeren som en spiller, der kan aflaste colombianeren Juan Cuadrado.

Ifølge Tuttosport kan et indkøb af Mæhle dog meget vel afhænge af, om Juventus kan komme af med midtbanespilleren Weston McKennie, der har været sat i forbindelse med Tottenham. 





Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Uventet skifte?

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

De vil have Rashford

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jagter tidligere AGF’er

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?