Mens AC Milan og Inter Milan har trukket sig ud af den stærkt kritiserede europæiske Super League, så holder Juventus fast.
Ifølge flere medier blandt andet Washington Post og nyhedsbureauet AP, så kan de komme til at koste dem deres plads i Serie A.
Således fortæller de, at præsidenten for det italienske fodboldforbund, Gabriele Gravina, mandag var ganske klar i mælet.
– Reglerne er klare. Hvis Juventus stadig er en del af Super League, når næste sæson begynder, så kan de ikke være med i Serie A. Jeg vil være kede af det på fansenes vegne, men regler er regler, og de gælder alle, sagde Gravina til den napoli-baserede radiostation “Kiss Kiss”.
Real Madrid og FC Barcelona er sammen med Juventus de eneste tre klubber, der stadig forsøger at holde liv i drømmen om den europæiske Super League, selvom de også risikerer udelukkelse fra Champions League.
– Jeg håber, det slutter snart, lyder det fra Gabriele Gravina.
Super League-projektet imploderede for tre uger siden, da seks af den involverede engelske klubber bakkede ud inden for bare 48 timer efter offentliggørelsen. Både klubbernes fans og den britiske regeringer reagerede kraftigt på nyheden.
De har siden måttet gå bodsgang hos UEFA, og har sammen med Atletico Madrid og de to Milan-klubber underskrevet et forlig, hvor de forpligter sig til kun at spille i eksisterende europæiske turneringer.
I aftalen har UEFA også fået indskrevet, at fem procent af klubbernes indtægter fra de europæiske turneringer tilbageholdes i næste sæson.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
FC København – OB
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
