Mens AC Milan og Inter Milan har trukket sig ud af den stærkt kritiserede europæiske Super League, så holder Juventus fast.
Ifølge flere medier blandt andet Washington Post og nyhedsbureauet AP, så kan de komme til at koste dem deres plads i Serie A.
Således fortæller de, at præsidenten for det italienske fodboldforbund, Gabriele Gravina, mandag var ganske klar i mælet.
– Reglerne er klare. Hvis Juventus stadig er en del af Super League, når næste sæson begynder, så kan de ikke være med i Serie A. Jeg vil være kede af det på fansenes vegne, men regler er regler, og de gælder alle, sagde Gravina til den napoli-baserede radiostation “Kiss Kiss”.
Real Madrid og FC Barcelona er sammen med Juventus de eneste tre klubber, der stadig forsøger at holde liv i drømmen om den europæiske Super League, selvom de også risikerer udelukkelse fra Champions League.
– Jeg håber, det slutter snart, lyder det fra Gabriele Gravina.
Super League-projektet imploderede for tre uger siden, da seks af den involverede engelske klubber bakkede ud inden for bare 48 timer efter offentliggørelsen. Både klubbernes fans og den britiske regeringer reagerede kraftigt på nyheden.
De har siden måttet gå bodsgang hos UEFA, og har sammen med Atletico Madrid og de to Milan-klubber underskrevet et forlig, hvor de forpligter sig til kun at spille i eksisterende europæiske turneringer.
I aftalen har UEFA også fået indskrevet, at fem procent af klubbernes indtægter fra de europæiske turneringer tilbageholdes i næste sæson.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Marokko – Haiti
OPTAKT
Skotland – Brasilien
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
