Mens AC Milan og Inter Milan har trukket sig ud af den stærkt kritiserede europæiske Super League, så holder Juventus fast.
Ifølge flere medier blandt andet Washington Post og nyhedsbureauet AP, så kan de komme til at koste dem deres plads i Serie A.
Således fortæller de, at præsidenten for det italienske fodboldforbund, Gabriele Gravina, mandag var ganske klar i mælet.
– Reglerne er klare. Hvis Juventus stadig er en del af Super League, når næste sæson begynder, så kan de ikke være med i Serie A. Jeg vil være kede af det på fansenes vegne, men regler er regler, og de gælder alle, sagde Gravina til den napoli-baserede radiostation “Kiss Kiss”.
Real Madrid og FC Barcelona er sammen med Juventus de eneste tre klubber, der stadig forsøger at holde liv i drømmen om den europæiske Super League, selvom de også risikerer udelukkelse fra Champions League.
– Jeg håber, det slutter snart, lyder det fra Gabriele Gravina.
Super League-projektet imploderede for tre uger siden, da seks af den involverede engelske klubber bakkede ud inden for bare 48 timer efter offentliggørelsen. Både klubbernes fans og den britiske regeringer reagerede kraftigt på nyheden.
De har siden måttet gå bodsgang hos UEFA, og har sammen med Atletico Madrid og de to Milan-klubber underskrevet et forlig, hvor de forpligter sig til kun at spille i eksisterende europæiske turneringer.
I aftalen har UEFA også fået indskrevet, at fem procent af klubbernes indtægter fra de europæiske turneringer tilbageholdes i næste sæson.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Nu vender han tilbage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Snart sker det
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Fortryder FC Barcelona-transfer
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
