Der er blevet talt og skrevet meget om Patrick Dorgu her til lands, efter han fik en drømmedebut på det danske landshold i sidste uge.
Også i Italien, hvor venstrebacken til daglig spiller for Lecce, trækker han nu overskrifter.
Mediet Tuttomercatoweb bringer således en artikel om Patrick Dorgu mandag morgen, hvor rubrikken blandt andet melder, at Lecce har en juvel.
Heri roses den blot 19-årige dansker for, hvordan han ganske uimponeret tog skridtet fra ungdomsfodbold i Lecce til at være fast førsteholdsspiller i Serie A. Og så er der store forventninger til, hvor meget Lecce på sigt kan tjene på Patrick Dorgu.
– Lecce ville ikke høre på noget: Enhver forespørgsel denne sommer blev afvist. Dorgu skulle blive i klubben for fuldt ud at forløse sit potentiale, og sådan bliver det.
– Lecce har en juvel i klubben med et enormt potentiale. I dag er han formentlig ikke de 30 millioner (euro) værd, som transferafdelingen kræver, men i fremtiden kan han endda overstige det tal. Den største transfer i klubbens historie er Morten Hjulmands (skifte til Sporting CP) for 21 millioner (euro), men det tal skal vi nok opdatere om et år, lyder det.
Særligt Premier League har været nævnt som en mulig destination for den unge dansker.
Patrick Dorgu, der fylder 20 år om lidt over en måned, står noteret for 38 kampe og to mål for Lecce, som i sin tid hentede ham i FC Nordsjælland.
I den italienske klub har han primært været brugt som venstre back, men i denne sæson har han også spillet en hel del længere fremme på banen. I weekenden bliver det dog ikke til spilletid, da han fik rødt kort i kampen før landskampspausen.
Patrick Dorgu har desuden en lillebror, 18-årige Ifenna Dorgu, som er udlejet fra HB Køge til Genoas ungdomshold i denne sæson.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Færdig: Nu er han rejst til København
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Lewandowski forlader FC Barcelona
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
Så er det officielt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?