20 minutter mod Marseille og 70 minutter mod Pergolettese.
Umiddelbart er det ikke nogen prangende mængde spilletid i en sæsonoptakt, men for AC Milan og ikke mindst Danmarks VM-hold er det glimrende nyt.
Spilletiden repræsenterer nemlig landsholdsanfører Simon Kjærs seneste skridt mod et fuldbyrdet comeback i sin italienske fodboldklub.
Han pådrog sig i december en korsbåndsskade og melder sig efter en lang genoptræning i fremgang og klar til at bidrage i officielle kampe.
– Jeg kan gå ind og spille i sæsonens første Serie A-kamp, hvis træneren vil, men omvendt vil det nok være svært allerede nu at spille 90 minutter, siger Kjær.
24-årige Fikayo Tomori og 22-årige Pierre Kalulu har gjort det godt i Milans midterforsvar i Kjærs fravær, men Milan har 21 kampe på sit program de kommende tre måneder inden VM, så der bør være muligheder nok til alle.
– Det vigtigste er ikke, om jeg starter den første kamp i sæsonen eller lige skal være tålmodig og have det hele med mig.
– Med så alvorlig en skade ved jeg jo godt, at jeg har behov for tålmodighed, selv om det er svært, siger Kjær.
33-årige Kjær var på toppen af sin karriere, da han blev ramt af sin første længerevarende skade.
Han havde lige hjulpet Danmark til en EM-semifinale, Milan til toppen af Serie A og blev i december den første dansker, som hentede point i Ballon d'Or-afstemningen siden Jon Dahl Tomasson i 2002.
Både for Milan og landsholdet har han desuden omfattende arbejdsopgaver som leder.
– Jeg er generelt et godt sted i min karriere, hvor jeg har fundet helt ud af, hvordan jeg fungerer og forbereder mig bedst muligt. Jeg hviler i mig selv i min rolle, og jeg kender mit eget niveau. Jeg ved, hvad jeg kan give mit hold både på og uden for banen.
– Lederrollen føles naturlig. Jeg blev for snart tre år siden hentet til AC Milan for at være en lederfigur på et meget, meget ungt hold i kraft af min erfaring og den person og spiller, som jeg er.
– Det har været én lang drøm lige siden – på nær det sidste halve år med skaden, men selv der har jeg følt mig som en del af holdet og holdets succes, siger Kjær.
Efter syv sæsoner i træk uden for top-4 blev Milan nummer to i 2020/21, og i sidste sæson løb holdet lidt overraskende med sit første mesterskab siden 2011.
Både bookmakere og de fleste eksperter tror i den kommende sæson dog mere på Inter og Juventus.
– Det forstår jeg godt, for dels vil alle jo slå mestrene, og dels har vores konkurrenter været meget aggressive på transfermarkedet. De køber ind, mens vi udvikler.
– Milan har som klub valgt en anden strategi, og vi skal bruge til vores fordel, at det er den samme gruppe bare med mere bredde nu, for jeg håber og tror, at de få indkøb gør holdet stærkere. Den base, der gav mesterskab, skal vi bygge videre på, siger forsvarsklippen.
Milans forholdsvis unge mandskab har plads til endnu mere udvikling og forbedring, påpeger Kjær og giver udtryk for store ambitioner.
– Da jeg kom hertil, var det min drøm at være med til at føre klubben tilbage til der, hvor den hører til – som italiensk mester. Nu skal vi gøre det samme i Europa – og så skal Milan hvert år spille med om mesterskabet.
Milan åbner lørdag klokken 18.30 sin sæson med en hjemmekamp mod Udinese.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
El Clásico kan afgøre det hele
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU