20 minutter mod Marseille og 70 minutter mod Pergolettese.
Umiddelbart er det ikke nogen prangende mængde spilletid i en sæsonoptakt, men for AC Milan og ikke mindst Danmarks VM-hold er det glimrende nyt.
Spilletiden repræsenterer nemlig landsholdsanfører Simon Kjærs seneste skridt mod et fuldbyrdet comeback i sin italienske fodboldklub.
Han pådrog sig i december en korsbåndsskade og melder sig efter en lang genoptræning i fremgang og klar til at bidrage i officielle kampe.
– Jeg kan gå ind og spille i sæsonens første Serie A-kamp, hvis træneren vil, men omvendt vil det nok være svært allerede nu at spille 90 minutter, siger Kjær.
24-årige Fikayo Tomori og 22-årige Pierre Kalulu har gjort det godt i Milans midterforsvar i Kjærs fravær, men Milan har 21 kampe på sit program de kommende tre måneder inden VM, så der bør være muligheder nok til alle.
– Det vigtigste er ikke, om jeg starter den første kamp i sæsonen eller lige skal være tålmodig og have det hele med mig.
– Med så alvorlig en skade ved jeg jo godt, at jeg har behov for tålmodighed, selv om det er svært, siger Kjær.
33-årige Kjær var på toppen af sin karriere, da han blev ramt af sin første længerevarende skade.
Han havde lige hjulpet Danmark til en EM-semifinale, Milan til toppen af Serie A og blev i december den første dansker, som hentede point i Ballon d'Or-afstemningen siden Jon Dahl Tomasson i 2002.
Både for Milan og landsholdet har han desuden omfattende arbejdsopgaver som leder.
– Jeg er generelt et godt sted i min karriere, hvor jeg har fundet helt ud af, hvordan jeg fungerer og forbereder mig bedst muligt. Jeg hviler i mig selv i min rolle, og jeg kender mit eget niveau. Jeg ved, hvad jeg kan give mit hold både på og uden for banen.
– Lederrollen føles naturlig. Jeg blev for snart tre år siden hentet til AC Milan for at være en lederfigur på et meget, meget ungt hold i kraft af min erfaring og den person og spiller, som jeg er.
– Det har været én lang drøm lige siden – på nær det sidste halve år med skaden, men selv der har jeg følt mig som en del af holdet og holdets succes, siger Kjær.
Efter syv sæsoner i træk uden for top-4 blev Milan nummer to i 2020/21, og i sidste sæson løb holdet lidt overraskende med sit første mesterskab siden 2011.
Både bookmakere og de fleste eksperter tror i den kommende sæson dog mere på Inter og Juventus.
– Det forstår jeg godt, for dels vil alle jo slå mestrene, og dels har vores konkurrenter været meget aggressive på transfermarkedet. De køber ind, mens vi udvikler.
– Milan har som klub valgt en anden strategi, og vi skal bruge til vores fordel, at det er den samme gruppe bare med mere bredde nu, for jeg håber og tror, at de få indkøb gør holdet stærkere. Den base, der gav mesterskab, skal vi bygge videre på, siger forsvarsklippen.
Milans forholdsvis unge mandskab har plads til endnu mere udvikling og forbedring, påpeger Kjær og giver udtryk for store ambitioner.
– Da jeg kom hertil, var det min drøm at være med til at føre klubben tilbage til der, hvor den hører til – som italiensk mester. Nu skal vi gøre det samme i Europa – og så skal Milan hvert år spille med om mesterskabet.
Milan åbner lørdag klokken 18.30 sin sæson med en hjemmekamp mod Udinese.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Superliga-målmand færdig for sæsonen
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW