Kjær er klar igen: Det har været en lang drøm

Simon Kjær er klar til at bidrage på banen igen, og landsholdsanføreren håber at fortsætte opturen i Milan.



20 minutter mod Marseille og 70 minutter mod Pergolettese.

Umiddelbart er det ikke nogen prangende mængde spilletid i en sæsonoptakt, men for AC Milan og ikke mindst Danmarks VM-hold er det glimrende nyt.

Spilletiden repræsenterer nemlig landsholdsanfører Simon Kjærs seneste skridt mod et fuldbyrdet comeback i sin italienske fodboldklub.

Han pådrog sig i december en korsbåndsskade og melder sig efter en lang genoptræning i fremgang og klar til at bidrage i officielle kampe.

– Jeg kan gå ind og spille i sæsonens første Serie A-kamp, hvis træneren vil, men omvendt vil det nok være svært allerede nu at spille 90 minutter, siger Kjær.

24-årige Fikayo Tomori og 22-årige Pierre Kalulu har gjort det godt i Milans midterforsvar i Kjærs fravær, men Milan har 21 kampe på sit program de kommende tre måneder inden VM, så der bør være muligheder nok til alle.

– Det vigtigste er ikke, om jeg starter den første kamp i sæsonen eller lige skal være tålmodig og have det hele med mig.

– Med så alvorlig en skade ved jeg jo godt, at jeg har behov for tålmodighed, selv om det er svært, siger Kjær.

33-årige Kjær var på toppen af sin karriere, da han blev ramt af sin første længerevarende skade.

Han havde lige hjulpet Danmark til en EM-semifinale, Milan til toppen af Serie A og blev i december den første dansker, som hentede point i Ballon d'Or-afstemningen siden Jon Dahl Tomasson i 2002.

Både for Milan og landsholdet har han desuden omfattende arbejdsopgaver som leder.

– Jeg er generelt et godt sted i min karriere, hvor jeg har fundet helt ud af, hvordan jeg fungerer og forbereder mig bedst muligt. Jeg hviler i mig selv i min rolle, og jeg kender mit eget niveau. Jeg ved, hvad jeg kan give mit hold både på og uden for banen.

– Lederrollen føles naturlig. Jeg blev for snart tre år siden hentet til AC Milan for at være en lederfigur på et meget, meget ungt hold i kraft af min erfaring og den person og spiller, som jeg er.

– Det har været én lang drøm lige siden – på nær det sidste halve år med skaden, men selv der har jeg følt mig som en del af holdet og holdets succes, siger Kjær.

Efter syv sæsoner i træk uden for top-4 blev Milan nummer to i 2020/21, og i sidste sæson løb holdet lidt overraskende med sit første mesterskab siden 2011.

Både bookmakere og de fleste eksperter tror i den kommende sæson dog mere på Inter og Juventus.

– Det forstår jeg godt, for dels vil alle jo slå mestrene, og dels har vores konkurrenter været meget aggressive på transfermarkedet. De køber ind, mens vi udvikler.

– Milan har som klub valgt en anden strategi, og vi skal bruge til vores fordel, at det er den samme gruppe bare med mere bredde nu, for jeg håber og tror, at de få indkøb gør holdet stærkere. Den base, der gav mesterskab, skal vi bygge videre på, siger forsvarsklippen.

Milans forholdsvis unge mandskab har plads til endnu mere udvikling og forbedring, påpeger Kjær og giver udtryk for store ambitioner.

– Da jeg kom hertil, var det min drøm at være med til at føre klubben tilbage til der, hvor den hører til – som italiensk mester. Nu skal vi gøre det samme i Europa – og så skal Milan hvert år spille med om mesterskabet.

Milan åbner lørdag klokken 18.30 sin sæson med en hjemmekamp mod Udinese.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Glem 4-4-4-4-0



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Dansker drillet af Mourinho

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Alexander Lind blæst bagover

Krisen er blevet til en katastrofe?

Topchef får nyt job i FCK

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Viser målform før vigtig landskamp

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt