– Simon Kjær kan ikke spille i en firebackkæde

Paolo Di Canio mener, at AC Milan ændrede taktikken mod Hellas Verona for at tilgodese Simon Kjærs begrænsninger.



Simon Kjær måtte se hele kampen fra bænken, da AC Milan i sidste uge fik besøg af Newcastle i Champions League. Et opgør, der i øvrigt endte 0-0.

Fire dage senere havde AC Milan-cheftræner Stefano Pioli dog ændret formation fra et firemandsforsvar til et tremandsforsvar. Det gav plads til den danske midtstopper.

Hvis man skal tro Paolo Di Canio, der er italiensk fodboldkommentator og tidligere Serie A-angriber, var det en beslutning, der var truffet netop for at tilgodese danskerens begrænsninger. 

– Jeg tror ikke, at han skiftede formation på grund af fraværet af forsvarsspillere. Det er Simon Kjær, der ikke kan spille centralt i et firemandsforsvar. 

Den tidligere AC Milan, Lazio og Juventus-angriber mener nemlig, at Simon Kjær kun får lov at spille, hvis AC Milan stiller op med et tremandsforsvar. 

– Han har brug for to forsvarsspillere ved siden af sig til at hjælpe ham, ellers kommer han i vanskelligheder. Min overbevisning er, at hvis Kjær skal spille, skal Milan spille med tre midtstoppere, siger Di Canio til Sky Sports. 

AC Milan vandt opgøret mod Hellas Verona med 1-0, så der er gode chancer for at Simon Kjær får lov at gentage succesen, når de onsdag aften møder Cagliari. 

I denne sæson har den danske landsholdsanfører spillet fire ud af fem mulige kampe i Serie A. De seneste to dog som indskifter i de døende minutter. 





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-spiller åben for transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Jonas Lössl stopper karrieren

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Brasilien – Haiti

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er FCK’s modstander i Conference League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

VM-powerranking: En guddommelig præstation