– Simon Kjær kan ikke spille i en firebackkæde

Paolo Di Canio mener, at AC Milan ændrede taktikken mod Hellas Verona for at tilgodese Simon Kjærs begrænsninger.



Simon Kjær måtte se hele kampen fra bænken, da AC Milan i sidste uge fik besøg af Newcastle i Champions League. Et opgør, der i øvrigt endte 0-0.

Fire dage senere havde AC Milan-cheftræner Stefano Pioli dog ændret formation fra et firemandsforsvar til et tremandsforsvar. Det gav plads til den danske midtstopper.

Hvis man skal tro Paolo Di Canio, der er italiensk fodboldkommentator og tidligere Serie A-angriber, var det en beslutning, der var truffet netop for at tilgodese danskerens begrænsninger. 

– Jeg tror ikke, at han skiftede formation på grund af fraværet af forsvarsspillere. Det er Simon Kjær, der ikke kan spille centralt i et firemandsforsvar. 

Den tidligere AC Milan, Lazio og Juventus-angriber mener nemlig, at Simon Kjær kun får lov at spille, hvis AC Milan stiller op med et tremandsforsvar. 

– Han har brug for to forsvarsspillere ved siden af sig til at hjælpe ham, ellers kommer han i vanskelligheder. Min overbevisning er, at hvis Kjær skal spille, skal Milan spille med tre midtstoppere, siger Di Canio til Sky Sports. 

AC Milan vandt opgøret mod Hellas Verona med 1-0, så der er gode chancer for at Simon Kjær får lov at gentage succesen, når de onsdag aften møder Cagliari. 

I denne sæson har den danske landsholdsanfører spillet fire ud af fem mulige kampe i Serie A. De seneste to dog som indskifter i de døende minutter. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Få scoringer i Stockholm

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: FC København jagter Michael Parker

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Uventet skifte?

Fatter intet af Brøndby-bombe

Henrik Dalsgaard stopper karrieren



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir