Simon Kjær måtte se hele kampen fra bænken, da AC Milan i sidste uge fik besøg af Newcastle i Champions League. Et opgør, der i øvrigt endte 0-0.
Fire dage senere havde AC Milan-cheftræner Stefano Pioli dog ændret formation fra et firemandsforsvar til et tremandsforsvar. Det gav plads til den danske midtstopper.
Hvis man skal tro Paolo Di Canio, der er italiensk fodboldkommentator og tidligere Serie A-angriber, var det en beslutning, der var truffet netop for at tilgodese danskerens begrænsninger.
– Jeg tror ikke, at han skiftede formation på grund af fraværet af forsvarsspillere. Det er Simon Kjær, der ikke kan spille centralt i et firemandsforsvar.
Den tidligere AC Milan, Lazio og Juventus-angriber mener nemlig, at Simon Kjær kun får lov at spille, hvis AC Milan stiller op med et tremandsforsvar.
– Han har brug for to forsvarsspillere ved siden af sig til at hjælpe ham, ellers kommer han i vanskelligheder. Min overbevisning er, at hvis Kjær skal spille, skal Milan spille med tre midtstoppere, siger Di Canio til Sky Sports.
AC Milan vandt opgøret mod Hellas Verona med 1-0, så der er gode chancer for at Simon Kjær får lov at gentage succesen, når de onsdag aften møder Cagliari.
I denne sæson har den danske landsholdsanfører spillet fire ud af fem mulige kampe i Serie A. De seneste to dog som indskifter i de døende minutter.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Panama – England
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
New Zealand – Belgien
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER