– Simon Kjær kan ikke spille i en firebackkæde

Paolo Di Canio mener, at AC Milan ændrede taktikken mod Hellas Verona for at tilgodese Simon Kjærs begrænsninger.



Simon Kjær måtte se hele kampen fra bænken, da AC Milan i sidste uge fik besøg af Newcastle i Champions League. Et opgør, der i øvrigt endte 0-0.

Fire dage senere havde AC Milan-cheftræner Stefano Pioli dog ændret formation fra et firemandsforsvar til et tremandsforsvar. Det gav plads til den danske midtstopper.

Hvis man skal tro Paolo Di Canio, der er italiensk fodboldkommentator og tidligere Serie A-angriber, var det en beslutning, der var truffet netop for at tilgodese danskerens begrænsninger. 

– Jeg tror ikke, at han skiftede formation på grund af fraværet af forsvarsspillere. Det er Simon Kjær, der ikke kan spille centralt i et firemandsforsvar. 

Den tidligere AC Milan, Lazio og Juventus-angriber mener nemlig, at Simon Kjær kun får lov at spille, hvis AC Milan stiller op med et tremandsforsvar. 

– Han har brug for to forsvarsspillere ved siden af sig til at hjælpe ham, ellers kommer han i vanskelligheder. Min overbevisning er, at hvis Kjær skal spille, skal Milan spille med tre midtstoppere, siger Di Canio til Sky Sports. 

AC Milan vandt opgøret mod Hellas Verona med 1-0, så der er gode chancer for at Simon Kjær får lov at gentage succesen, når de onsdag aften møder Cagliari. 

I denne sæson har den danske landsholdsanfører spillet fire ud af fem mulige kampe i Serie A. De seneste to dog som indskifter i de døende minutter. 







LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Stjerne på plads i Chelsea

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nærmer sig vild FCK-præstation

Tottenham-flop i stor transfer

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Kulturministeren vil til kamp mod FIFA



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny FC København-stjerne imponerer

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Færdig i dansk klub efter 55 dage



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni