– Simon Kjær kan ikke spille i en firebackkæde

Paolo Di Canio mener, at AC Milan ændrede taktikken mod Hellas Verona for at tilgodese Simon Kjærs begrænsninger.



Simon Kjær måtte se hele kampen fra bænken, da AC Milan i sidste uge fik besøg af Newcastle i Champions League. Et opgør, der i øvrigt endte 0-0.

Fire dage senere havde AC Milan-cheftræner Stefano Pioli dog ændret formation fra et firemandsforsvar til et tremandsforsvar. Det gav plads til den danske midtstopper.

Hvis man skal tro Paolo Di Canio, der er italiensk fodboldkommentator og tidligere Serie A-angriber, var det en beslutning, der var truffet netop for at tilgodese danskerens begrænsninger. 

– Jeg tror ikke, at han skiftede formation på grund af fraværet af forsvarsspillere. Det er Simon Kjær, der ikke kan spille centralt i et firemandsforsvar. 

Den tidligere AC Milan, Lazio og Juventus-angriber mener nemlig, at Simon Kjær kun får lov at spille, hvis AC Milan stiller op med et tremandsforsvar. 

– Han har brug for to forsvarsspillere ved siden af sig til at hjælpe ham, ellers kommer han i vanskelligheder. Min overbevisning er, at hvis Kjær skal spille, skal Milan spille med tre midtstoppere, siger Di Canio til Sky Sports. 

AC Milan vandt opgøret mod Hellas Verona med 1-0, så der er gode chancer for at Simon Kjær får lov at gentage succesen, når de onsdag aften møder Cagliari. 

I denne sæson har den danske landsholdsanfører spillet fire ud af fem mulige kampe i Serie A. De seneste to dog som indskifter i de døende minutter. 





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FC Barcelona køber VM-angriber

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Lufter vild Ronaldo-teori

Til lægetjek i Superliga-klub

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Åbner op for sommertransfer

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Colombia – DR Congo

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Panama – Kroatien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

England – Ghana