Kjær om skifte: Vidste børnene ville blive ramt

Ønsket om at komme tilbage til Italien vægtede dog tungere for Simon Kjær.



Simon Kjær har i løbet af sin karriere hoppet fra det ene land til det andet, hvor det hidtil har været Italien, Tyskland, Frankrig, Tyrkiet og Spanien, som landsholdsanføreren har betalt sin skat i.

I Italien har det været i klubber som Palermo, Roma, Atalanta og nu AC Milan, og da han tilbage i sommeren 2019 fik muligheden for at komme fra spanske Sevilla til Atalanta, så var han klar. Det fortæller han om i et interview på Discovery+, hvor han også kommer ind på, hvordan hans børn har været med i overvejelserne.

– Mine to drenge var heldigvis ikke så gamle på det tidspunkt, så det gav en mulighed om. Den lille ville ikke have den store effekt, men den store ville stadigvæk blive lidt ramt af det. De var seks og fire, siger han og fortsætter:

– De var ikke nok settle. De ville blive kede af det, men ikke nok til, at det ville have det store… Hvis vi har blevet i Spanien i et år mere – og efter vi havde været der i to. De begyndte begge to så småt at tale spansk – så ville den være sværere der. Og jeg havde et ønske om at komme tilbage til Italien, fortæller forsvarsstyrmanden.

Opholdet i Atalanta, hvor Kjær kom på en lejeaftale, blev dog ikke til den store succes, når det kommer til spilletid, men han peger selv på, at det var en fed klub at være i – og at han ikke føler, at han spillede en eneste dårlig kamp for dem. 

– Den eneste grund til, at det ikke fungerede, det var, at vores træner lavede en taktisk beslutning, der valgte at sige, at det ikke kunne fungere mellem ham og jeg. Og det var så det. Men var jeg kommet til Milan uden, lyder det spørgende fra Simon Kjær.

Senest har landsholdsanføreren oplevet at blive hyldet i Parken. Det forstod han dog ikke meningen med. Læs mere om det her.





Tager afsked – varsler dialog med Brøndby




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner