Simon Kjær har i løbet af sin karriere hoppet fra det ene land til det andet, hvor det hidtil har været Italien, Tyskland, Frankrig, Tyrkiet og Spanien, som landsholdsanføreren har betalt sin skat i.
I Italien har det været i klubber som Palermo, Roma, Atalanta og nu AC Milan, og da han tilbage i sommeren 2019 fik muligheden for at komme fra spanske Sevilla til Atalanta, så var han klar. Det fortæller han om i et interview på Discovery+, hvor han også kommer ind på, hvordan hans børn har været med i overvejelserne.
– Mine to drenge var heldigvis ikke så gamle på det tidspunkt, så det gav en mulighed om. Den lille ville ikke have den store effekt, men den store ville stadigvæk blive lidt ramt af det. De var seks og fire, siger han og fortsætter:
– De var ikke nok settle. De ville blive kede af det, men ikke nok til, at det ville have det store… Hvis vi har blevet i Spanien i et år mere – og efter vi havde været der i to. De begyndte begge to så småt at tale spansk – så ville den være sværere der. Og jeg havde et ønske om at komme tilbage til Italien, fortæller forsvarsstyrmanden.
Opholdet i Atalanta, hvor Kjær kom på en lejeaftale, blev dog ikke til den store succes, når det kommer til spilletid, men han peger selv på, at det var en fed klub at være i – og at han ikke føler, at han spillede en eneste dårlig kamp for dem.
– Den eneste grund til, at det ikke fungerede, det var, at vores træner lavede en taktisk beslutning, der valgte at sige, at det ikke kunne fungere mellem ham og jeg. Og det var så det. Men var jeg kommet til Milan uden, lyder det spørgende fra Simon Kjær.
Senest har landsholdsanføreren oplevet at blive hyldet i Parken. Det forstod han dog ikke meningen med. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby