Simon Kjær har i løbet af sin karriere hoppet fra det ene land til det andet, hvor det hidtil har været Italien, Tyskland, Frankrig, Tyrkiet og Spanien, som landsholdsanføreren har betalt sin skat i.
I Italien har det været i klubber som Palermo, Roma, Atalanta og nu AC Milan, og da han tilbage i sommeren 2019 fik muligheden for at komme fra spanske Sevilla til Atalanta, så var han klar. Det fortæller han om i et interview på Discovery+, hvor han også kommer ind på, hvordan hans børn har været med i overvejelserne.
– Mine to drenge var heldigvis ikke så gamle på det tidspunkt, så det gav en mulighed om. Den lille ville ikke have den store effekt, men den store ville stadigvæk blive lidt ramt af det. De var seks og fire, siger han og fortsætter:
– De var ikke nok settle. De ville blive kede af det, men ikke nok til, at det ville have det store… Hvis vi har blevet i Spanien i et år mere – og efter vi havde været der i to. De begyndte begge to så småt at tale spansk – så ville den være sværere der. Og jeg havde et ønske om at komme tilbage til Italien, fortæller forsvarsstyrmanden.
Opholdet i Atalanta, hvor Kjær kom på en lejeaftale, blev dog ikke til den store succes, når det kommer til spilletid, men han peger selv på, at det var en fed klub at være i – og at han ikke føler, at han spillede en eneste dårlig kamp for dem.
– Den eneste grund til, at det ikke fungerede, det var, at vores træner lavede en taktisk beslutning, der valgte at sige, at det ikke kunne fungere mellem ham og jeg. Og det var så det. Men var jeg kommet til Milan uden, lyder det spørgende fra Simon Kjær.
Senest har landsholdsanføreren oplevet at blive hyldet i Parken. Det forstod han dog ikke meningen med. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
LIVE
Superliga-LIVE: Spottet i Parken
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER