Simon Kjær har i løbet af sin karriere hoppet fra det ene land til det andet, hvor det hidtil har været Italien, Tyskland, Frankrig, Tyrkiet og Spanien, som landsholdsanføreren har betalt sin skat i.
I Italien har det været i klubber som Palermo, Roma, Atalanta og nu AC Milan, og da han tilbage i sommeren 2019 fik muligheden for at komme fra spanske Sevilla til Atalanta, så var han klar. Det fortæller han om i et interview på Discovery+, hvor han også kommer ind på, hvordan hans børn har været med i overvejelserne.
– Mine to drenge var heldigvis ikke så gamle på det tidspunkt, så det gav en mulighed om. Den lille ville ikke have den store effekt, men den store ville stadigvæk blive lidt ramt af det. De var seks og fire, siger han og fortsætter:
– De var ikke nok settle. De ville blive kede af det, men ikke nok til, at det ville have det store… Hvis vi har blevet i Spanien i et år mere – og efter vi havde været der i to. De begyndte begge to så småt at tale spansk – så ville den være sværere der. Og jeg havde et ønske om at komme tilbage til Italien, fortæller forsvarsstyrmanden.
Opholdet i Atalanta, hvor Kjær kom på en lejeaftale, blev dog ikke til den store succes, når det kommer til spilletid, men han peger selv på, at det var en fed klub at være i – og at han ikke føler, at han spillede en eneste dårlig kamp for dem.
– Den eneste grund til, at det ikke fungerede, det var, at vores træner lavede en taktisk beslutning, der valgte at sige, at det ikke kunne fungere mellem ham og jeg. Og det var så det. Men var jeg kommet til Milan uden, lyder det spørgende fra Simon Kjær.
Senest har landsholdsanføreren oplevet at blive hyldet i Parken. Det forstod han dog ikke meningen med. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
Frankrig – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
TRANSFER