Simon Kjærs AC Milan har siden 2007 haft Fly Emirates som sponsor, og fra 2010 har flyselskabet med base i Dubai været på trøjerne hos Milano-klubben. Det kommer de til at være i fremtiden.
Det har Milan præsenteret torsdag, hvor der ifølge den italienske sportsavis La Gazzetta dello Sport er udsigt til mere end en fordobling af sponsoratet.
Tidligere lå det på omkring 105 millioner kroner, mens der altså er udsigt til, at de kan putte 225 millioner kroner i klubkassen hvert år.
Den nye aftale blev desuden markeret med, at blandt andet cheftræner Stefano Pioli og legenden Zlatan Ibrahimovic var rejst til De Forenede Arabiske Emirater, hvor de mødtes med Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, der er både direktør og bestyrelsesformand for Emirates Airline & Group.
Derudover var danske Casper Stylsvig, der er en del af direktionen i AC Milan med, og har stået for en del af udformningen af aftalen. Han har en kommerciel nøglerolle i storklubben.
Stylsvig udtaler:
– Vi er meget stolte af at forlænge væres partnerskab med Emirates, som er med til at konsolidere væres forhold med verdens største flyselskab. Vi vil styrke båndet med det globale publikum, siger han og fortsætter:
– At fortsætte med at gøre dette med et brand, der knytter verden sammen fra deres hovedkvarter i Dubai, gør os ekstremt stolt. Med denne aftale, dette partnerskab, mellem AC Milan og Emirates vil det fortsætte i næsten to årtier, som demonstrerer, hvor stærkt samarbejdet er, lyder det fra Casper Stylsvig.
Mens nabolandet Qatar har taget en del opmærksomhed under VM-slutrunden, så har De Forenede Arabiske Emirater, der har de samme problemer med at overholde menneskerettigheder, gået lidt under radaren
Emirates har også store sponsorater i klubber som Real Madrid, Arsenal, Benfica og Lyon.
LIVE
TransferLIVE: Så stor er Winds frikøbsklausul
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
OPTAKT
Spanien – Østrig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
England – DR Congo
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner