Dansker bag kæmpe Milan-aftale med Dubai-firma

Der er udsigt til næsten en kvart milliard om året i Milans nye sponsor-aftale med Emirates.



Simon Kjærs AC Milan har siden 2007 haft Fly Emirates som sponsor, og fra 2010 har flyselskabet med base i Dubai været på trøjerne hos Milano-klubben. Det kommer de til at være i fremtiden.

Det har Milan præsenteret torsdag, hvor der ifølge den italienske sportsavis La Gazzetta dello Sport er udsigt til mere end en fordobling af sponsoratet. 

Tidligere lå det på omkring 105 millioner kroner, mens der altså er udsigt til, at de kan putte 225 millioner kroner i klubkassen hvert år.

Den nye aftale blev desuden markeret med, at blandt andet cheftræner Stefano Pioli og legenden Zlatan Ibrahimovic var rejst til De Forenede Arabiske Emirater, hvor de mødtes med Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, der er både direktør og bestyrelsesformand for Emirates Airline & Group.

Derudover var danske Casper Stylsvig, der er en del af direktionen i AC Milan med, og har stået for en del af udformningen af aftalen. Han har en kommerciel nøglerolle i storklubben.

Stylsvig udtaler:

– Vi er meget stolte af at forlænge væres partnerskab med Emirates, som er med til at konsolidere væres forhold med verdens største flyselskab. Vi vil styrke båndet med det globale publikum, siger han og fortsætter:

– At fortsætte med at gøre dette med et brand, der knytter verden sammen fra deres hovedkvarter i Dubai, gør os ekstremt stolt. Med denne aftale, dette partnerskab, mellem AC Milan og Emirates vil det fortsætte i næsten to årtier, som demonstrerer, hvor stærkt samarbejdet er, lyder det fra Casper Stylsvig.

Mens nabolandet Qatar har taget en del opmærksomhed under VM-slutrunden, så har De Forenede Arabiske Emirater, der har de samme problemer med at overholde menneskerettigheder, gået lidt under radaren

Emirates har også store sponsorater i klubber som Real Madrid, Arsenal, Benfica og Lyon.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-spiller idømt karantæne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen