Simon Kjærs AC Milan har siden 2007 haft Fly Emirates som sponsor, og fra 2010 har flyselskabet med base i Dubai været på trøjerne hos Milano-klubben. Det kommer de til at være i fremtiden.
Det har Milan præsenteret torsdag, hvor der ifølge den italienske sportsavis La Gazzetta dello Sport er udsigt til mere end en fordobling af sponsoratet.
Tidligere lå det på omkring 105 millioner kroner, mens der altså er udsigt til, at de kan putte 225 millioner kroner i klubkassen hvert år.
Den nye aftale blev desuden markeret med, at blandt andet cheftræner Stefano Pioli og legenden Zlatan Ibrahimovic var rejst til De Forenede Arabiske Emirater, hvor de mødtes med Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, der er både direktør og bestyrelsesformand for Emirates Airline & Group.
Derudover var danske Casper Stylsvig, der er en del af direktionen i AC Milan med, og har stået for en del af udformningen af aftalen. Han har en kommerciel nøglerolle i storklubben.
Stylsvig udtaler:
– Vi er meget stolte af at forlænge væres partnerskab med Emirates, som er med til at konsolidere væres forhold med verdens største flyselskab. Vi vil styrke båndet med det globale publikum, siger han og fortsætter:
– At fortsætte med at gøre dette med et brand, der knytter verden sammen fra deres hovedkvarter i Dubai, gør os ekstremt stolt. Med denne aftale, dette partnerskab, mellem AC Milan og Emirates vil det fortsætte i næsten to årtier, som demonstrerer, hvor stærkt samarbejdet er, lyder det fra Casper Stylsvig.
Mens nabolandet Qatar har taget en del opmærksomhed under VM-slutrunden, så har De Forenede Arabiske Emirater, der har de samme problemer med at overholde menneskerettigheder, gået lidt under radaren
Emirates har også store sponsorater i klubber som Real Madrid, Arsenal, Benfica og Lyon.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
De vil have Rashford
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFERPLANEN