Dansker bag kæmpe Milan-aftale med Dubai-firma

Der er udsigt til næsten en kvart milliard om året i Milans nye sponsor-aftale med Emirates.



Simon Kjærs AC Milan har siden 2007 haft Fly Emirates som sponsor, og fra 2010 har flyselskabet med base i Dubai været på trøjerne hos Milano-klubben. Det kommer de til at være i fremtiden.

Det har Milan præsenteret torsdag, hvor der ifølge den italienske sportsavis La Gazzetta dello Sport er udsigt til mere end en fordobling af sponsoratet. 

Tidligere lå det på omkring 105 millioner kroner, mens der altså er udsigt til, at de kan putte 225 millioner kroner i klubkassen hvert år.

Den nye aftale blev desuden markeret med, at blandt andet cheftræner Stefano Pioli og legenden Zlatan Ibrahimovic var rejst til De Forenede Arabiske Emirater, hvor de mødtes med Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, der er både direktør og bestyrelsesformand for Emirates Airline & Group.

Derudover var danske Casper Stylsvig, der er en del af direktionen i AC Milan med, og har stået for en del af udformningen af aftalen. Han har en kommerciel nøglerolle i storklubben.

Stylsvig udtaler:

– Vi er meget stolte af at forlænge væres partnerskab med Emirates, som er med til at konsolidere væres forhold med verdens største flyselskab. Vi vil styrke båndet med det globale publikum, siger han og fortsætter:

– At fortsætte med at gøre dette med et brand, der knytter verden sammen fra deres hovedkvarter i Dubai, gør os ekstremt stolt. Med denne aftale, dette partnerskab, mellem AC Milan og Emirates vil det fortsætte i næsten to årtier, som demonstrerer, hvor stærkt samarbejdet er, lyder det fra Casper Stylsvig.

Mens nabolandet Qatar har taget en del opmærksomhed under VM-slutrunden, så har De Forenede Arabiske Emirater, der har de samme problemer med at overholde menneskerettigheder, gået lidt under radaren

Emirates har også store sponsorater i klubber som Real Madrid, Arsenal, Benfica og Lyon.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Sender opfordring til Superliga-træner

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jens Stage-skifte i fare

Uruguay – Kap Verde



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Dame N’Doye scorer nyt job

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss med spændende transfermelding

Interessant melding om VM-profil