Klar besked til Lindstrøm: Viger ikke pladsen

Den danske offensivspiller kommer tilsyneladende til at få kamp til stregen om startpladsen i Napoli.



Tirsdag kunne Jesper Lindstrøm færdiggøre sit store skifte fra Eintracht Frankfurt til de forsvarende italienske mestre, Napoli. 

Selvom den tidligere Brøndby-stjerne har imponeret stort i tysk fodbold, kommer han ikke lige foreløbig til at få en plads i startelleveren hos den syditalienske klub. 

I hvert fald ikke hvis man spørger agenten til Matteo Politano, der til daglig tørner ud for Napoli. 

– Napoli er et fantastisk hold, og hos store hold er der konkurrence. Politano har dog kun gjort det godt og viger ikke pladsen for nogen. De kvaliteter og præstationer, som Politano leverer, er af højeste niveau. Politano har tillid hos træneren. Han har aldrig stillet spørgsmålstegn ved ham, fortæller Politanos agent, Mario Giuffredi, i et radioprogram ifølge Il Napolista.

Matteo Politano, der har startet på højre kant i Napolis to første Serie A-kampe, bliver efter alt at dømme Lindstrøms største konkurrent om en plads fra start. 

Khvicha Kvaratskhelia, der normalvis starter til venstre, bliver noget nær umulig at vippe af pinden. 

Ellers råder Napoli over offensivspillere som Hirving Lozano og Giacomo Raspadori. 

Meget peger i retning af, at Lozano bliver solgt, mens Raspadori har startet de to første kampe på venstre kant, idet Kvaratskhelia sidder ude med skade.

Den store napolitanske lokalavis Il Mattino skriver også, at meget tyder på, at Lindstrøm kommer til at starte på bænken bag Politano. 

De tilføjer dog, at træner Rudi Garcia med al sandsynlighed kommer til at rotere en del i kæden lige bag formstærke Victor Osimhen. 





LIVE

LIVE: Superliga-oprykker teaser

Tager skylden for misset Champions League

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Højlund slutter sæsonen med bravour

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Her er FC Københavns vej i Europa

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Kommer med frækt bud på dansk mester

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie