Klubejer brugte NBA-tur til at overtale Højlund

Atalantas medejer har nu afsløret, at han har lovet Rasmus Højlund en tur til USA for at se NBA-holdet Boston Celtics spille.



Atalanta valgte i sommer at hente Rasmus Højlund i Sturm Graz, og den transfer har været en stor succes for Bergamo-klubben, der har nydt godt af danskerens målfarlighed de seneste måneder. 

Fredag scorede Højlund sit syvende Serie A-mål i denne sæson, da den 20-årige dansker kort før slutfløjtet blev matchvinder i Atalantas 2-1-sejr over Empoli. 

Atalanta betalte 126 millioner kroner for Højlund i sommer, men i et interview med CBS har Bergamo-klubbens amerikanske medejer Stephen Pagliuca afsløret en lille kuriøsitet fra sommerens forhandlinger med Højlund og angriberens familie. 

– Jeg tog afsted (til Østrig, red.) sammen med Luca Percassi (Atalantas formand, red.) og Lee Congerton (Atalantas rekrutteringschef, red.), og lidt tilfældigt, da vi satte os ned, fortalte Højlunds mor os om hendes baggrund, om at hun selv havde været en god fodboldspiller. Og det viste sig, at hun spillede her i Nashville og i New Hampshire, hvor hun har mange venner. Og Celtics (NBA-holdet Boston Celtics, red.) var rigtigt gode dengang, lyder det, ifølge Football Italia, fra Pagliuca. 

– På den måde havde vi en del af pakken. Vi har tilbudt dem en tur til at se Celtics med courtside-billetter så snart sæsonen er ovre. 

Rasmus Højlund kan på torsdag spille sin tredje landskamp, når Danmark indleder EM-kvalifikationen med en hjemmekamp mod Finland. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

De har spurgt på Gustav Isaksen

England – Argentina

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

FC København-transfer bremses af denne årsag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte