Klubejer brugte NBA-tur til at overtale Højlund

Atalantas medejer har nu afsløret, at han har lovet Rasmus Højlund en tur til USA for at se NBA-holdet Boston Celtics spille.



Atalanta valgte i sommer at hente Rasmus Højlund i Sturm Graz, og den transfer har været en stor succes for Bergamo-klubben, der har nydt godt af danskerens målfarlighed de seneste måneder. 

Fredag scorede Højlund sit syvende Serie A-mål i denne sæson, da den 20-årige dansker kort før slutfløjtet blev matchvinder i Atalantas 2-1-sejr over Empoli. 

Atalanta betalte 126 millioner kroner for Højlund i sommer, men i et interview med CBS har Bergamo-klubbens amerikanske medejer Stephen Pagliuca afsløret en lille kuriøsitet fra sommerens forhandlinger med Højlund og angriberens familie. 

– Jeg tog afsted (til Østrig, red.) sammen med Luca Percassi (Atalantas formand, red.) og Lee Congerton (Atalantas rekrutteringschef, red.), og lidt tilfældigt, da vi satte os ned, fortalte Højlunds mor os om hendes baggrund, om at hun selv havde været en god fodboldspiller. Og det viste sig, at hun spillede her i Nashville og i New Hampshire, hvor hun har mange venner. Og Celtics (NBA-holdet Boston Celtics, red.) var rigtigt gode dengang, lyder det, ifølge Football Italia, fra Pagliuca. 

– På den måde havde vi en del af pakken. Vi har tilbudt dem en tur til at se Celtics med courtside-billetter så snart sæsonen er ovre. 

Rasmus Højlund kan på torsdag spille sin tredje landskamp, når Danmark indleder EM-kvalifikationen med en hjemmekamp mod Finland. 






VM-LIVE: Frankrig skifter ud




TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

De vil ansætte Guardiola som landstræner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Amir Richardson meldes tæt på skifte

‘Det er jeg træt af’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show