Klubejer brugte NBA-tur til at overtale Højlund

Atalantas medejer har nu afsløret, at han har lovet Rasmus Højlund en tur til USA for at se NBA-holdet Boston Celtics spille.



Atalanta valgte i sommer at hente Rasmus Højlund i Sturm Graz, og den transfer har været en stor succes for Bergamo-klubben, der har nydt godt af danskerens målfarlighed de seneste måneder. 

Fredag scorede Højlund sit syvende Serie A-mål i denne sæson, da den 20-årige dansker kort før slutfløjtet blev matchvinder i Atalantas 2-1-sejr over Empoli. 

Atalanta betalte 126 millioner kroner for Højlund i sommer, men i et interview med CBS har Bergamo-klubbens amerikanske medejer Stephen Pagliuca afsløret en lille kuriøsitet fra sommerens forhandlinger med Højlund og angriberens familie. 

– Jeg tog afsted (til Østrig, red.) sammen med Luca Percassi (Atalantas formand, red.) og Lee Congerton (Atalantas rekrutteringschef, red.), og lidt tilfældigt, da vi satte os ned, fortalte Højlunds mor os om hendes baggrund, om at hun selv havde været en god fodboldspiller. Og det viste sig, at hun spillede her i Nashville og i New Hampshire, hvor hun har mange venner. Og Celtics (NBA-holdet Boston Celtics, red.) var rigtigt gode dengang, lyder det, ifølge Football Italia, fra Pagliuca. 

– På den måde havde vi en del af pakken. Vi har tilbudt dem en tur til at se Celtics med courtside-billetter så snart sæsonen er ovre. 

Rasmus Højlund kan på torsdag spille sin tredje landskamp, når Danmark indleder EM-kvalifikationen med en hjemmekamp mod Finland. 







LIVE

TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Enig med FC Midtjylland-angriber

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Spanien

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

“Du er en fucking maskine!”

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Jagter dansk erstatning

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA – Belgien

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’