Købte Højlund fra Graz: Jeg blev smadret i Italien

Siden viste det sig at være et ret klogt indkøb af den tidligere Atalanta-sportsdirektør.



Det var nok ikke alle, der havde forudset, hvordan Rasmus Højlunds karriere ville udforme sig efter, at han uden den store succes i FC København blev solgt til østrigske Sturm Graz.

Men efter blot et halvt år dér, så kom Atalanta på banen og købte ham. Det var walisiske Lee Congerton, der dengang var sportsdirektør i Bergamo-klubben, som stod bag det indkøb, som han dengang blev hånet for. Det fortæller han om i et interview med The Telegraph.

– Sandheden er, at de smadrede mig i Italien på det tidspunkt. Denne udenlandske fyr i italiensk fodbold har købt en spiller fra Østrig, født i 2003, som havde været en fiasko i København, siger han og fortsætter:

– Hvis du tager VM væk, 10 måneder senere, solgte vi ham for 85 millioner euro (630 millioner kroner red.). Det er Atalanta. Det er simpelt. De ved, hvad de er. De stoler på akademiet og scoutingen, lyder det fra Congerton.

Endvidere forklarer han, at Atalanta-cheftræner Gian Piero Gasperini ikke havde det store imod, at man solgte de spillere, han havde i truppen – hvis bare man hentede en, der var bedre ind som erstatning.

Congerton, der nu er tilknyttet saudi-arabiske Al Ahli som sportsdirektør, ser desuden tilbage på en tid i den italienske klub, som passede ham meget godt.

– Antonio Percassi, ejeren, var professionel spiller, så han forstår fodbold, hvilket er ret unikt på det niveau af ejerskab. Så har du Stephen Pagliuca og hans amerikanske folk, der er kommet ind og er meget respektfulde over for den lokale identitet. De er forretningsfolk, men de er sportsfolk. De vil vinde. Jeg spurgte, hvad vi ønsker at være? De var meget klare: top seks, vi vil være i Europa hvert år og vil gerne få profit, fortæller waliseren.

Rasmus Højlund nåede at spille 34 kampe for Atalanta, hvor det blev til 10 mål, inden han røg videre til Manchester United. Her har han nu spillet 35 kampe og lavet 13 mål på tværs af alle turneringer.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

PSG genvinder Champions League

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er færdige i 1. division

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

LIVE: PSG vinder Champions League

Arne Slot fyret af Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM