Købte Højlund fra Graz: Jeg blev smadret i Italien

Siden viste det sig at være et ret klogt indkøb af den tidligere Atalanta-sportsdirektør.



Det var nok ikke alle, der havde forudset, hvordan Rasmus Højlunds karriere ville udforme sig efter, at han uden den store succes i FC København blev solgt til østrigske Sturm Graz.

Men efter blot et halvt år dér, så kom Atalanta på banen og købte ham. Det var walisiske Lee Congerton, der dengang var sportsdirektør i Bergamo-klubben, som stod bag det indkøb, som han dengang blev hånet for. Det fortæller han om i et interview med The Telegraph.

– Sandheden er, at de smadrede mig i Italien på det tidspunkt. Denne udenlandske fyr i italiensk fodbold har købt en spiller fra Østrig, født i 2003, som havde været en fiasko i København, siger han og fortsætter:

– Hvis du tager VM væk, 10 måneder senere, solgte vi ham for 85 millioner euro (630 millioner kroner red.). Det er Atalanta. Det er simpelt. De ved, hvad de er. De stoler på akademiet og scoutingen, lyder det fra Congerton.

Endvidere forklarer han, at Atalanta-cheftræner Gian Piero Gasperini ikke havde det store imod, at man solgte de spillere, han havde i truppen – hvis bare man hentede en, der var bedre ind som erstatning.

Congerton, der nu er tilknyttet saudi-arabiske Al Ahli som sportsdirektør, ser desuden tilbage på en tid i den italienske klub, som passede ham meget godt.

– Antonio Percassi, ejeren, var professionel spiller, så han forstår fodbold, hvilket er ret unikt på det niveau af ejerskab. Så har du Stephen Pagliuca og hans amerikanske folk, der er kommet ind og er meget respektfulde over for den lokale identitet. De er forretningsfolk, men de er sportsfolk. De vil vinde. Jeg spurgte, hvad vi ønsker at være? De var meget klare: top seks, vi vil være i Europa hvert år og vil gerne få profit, fortæller waliseren.

Rasmus Højlund nåede at spille 34 kampe for Atalanta, hvor det blev til 10 mål, inden han røg videre til Manchester United. Her har han nu spillet 35 kampe og lavet 13 mål på tværs af alle turneringer.





Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bekræfter millionbud på dansker

De vil hente Andreas Maxsø

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Køber sig ind i dansk klub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndbys store karantænemareridt

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

– Det er fuldkommen meningsløst

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

– Vi tror på et godt resultat

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Tænker ikke på Danmarks landshold

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år