Det var nok ikke alle, der havde forudset, hvordan Rasmus Højlunds karriere ville udforme sig efter, at han uden den store succes i FC København blev solgt til østrigske Sturm Graz.
Men efter blot et halvt år dér, så kom Atalanta på banen og købte ham. Det var walisiske Lee Congerton, der dengang var sportsdirektør i Bergamo-klubben, som stod bag det indkøb, som han dengang blev hånet for. Det fortæller han om i et interview med The Telegraph.
– Sandheden er, at de smadrede mig i Italien på det tidspunkt. Denne udenlandske fyr i italiensk fodbold har købt en spiller fra Østrig, født i 2003, som havde været en fiasko i København, siger han og fortsætter:
– Hvis du tager VM væk, 10 måneder senere, solgte vi ham for 85 millioner euro (630 millioner kroner red.). Det er Atalanta. Det er simpelt. De ved, hvad de er. De stoler på akademiet og scoutingen, lyder det fra Congerton.
Endvidere forklarer han, at Atalanta-cheftræner Gian Piero Gasperini ikke havde det store imod, at man solgte de spillere, han havde i truppen – hvis bare man hentede en, der var bedre ind som erstatning.
Congerton, der nu er tilknyttet saudi-arabiske Al Ahli som sportsdirektør, ser desuden tilbage på en tid i den italienske klub, som passede ham meget godt.
– Antonio Percassi, ejeren, var professionel spiller, så han forstår fodbold, hvilket er ret unikt på det niveau af ejerskab. Så har du Stephen Pagliuca og hans amerikanske folk, der er kommet ind og er meget respektfulde over for den lokale identitet. De er forretningsfolk, men de er sportsfolk. De vil vinde. Jeg spurgte, hvad vi ønsker at være? De var meget klare: top seks, vi vil være i Europa hvert år og vil gerne få profit, fortæller waliseren.
Rasmus Højlund nåede at spille 34 kampe for Atalanta, hvor det blev til 10 mål, inden han røg videre til Manchester United. Her har han nu spillet 35 kampe og lavet 13 mål på tværs af alle turneringer.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? Der er interesse fra Danmark
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
MEDIE
Roony vil væk
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
NYHEDER