Koldblodigt Mæhle-mål i vild målfest mod Juventus

Joakim Mæhle scorede til 2-2 for Atalanta, der på udebane fik uafgjort i en målrig kamp mod Juventus.



Juventus og danskerklubben Atalanta spillede søndag aften 3-3 i en meget underholdende Serie A-kamp.

Danske Joakim Mæhle kom på måltavlen kort efter pausen med målet til 2-2 for Bergamo-klubben.

Weekenden begyndte rigtigt skidt for Juventus, da klubben fredag aften blev fratrukket 15 point for sin rolle i en sag om værdisætning af spillere. Også på banen kom holdet søndag dårligt fra land.

Bare fire minutter var spillet, da den nigerianske angriber Ademola Lookman tog chancen fra kanten af feltet. Bolden gik ind ved nærmeste stolpe efter lidt af et drop fra den polske målmand Wojciech Szczesny.

Juventus kom sig dog over chokket, og allerede før pausen var holdet foran.

Midtvejs i halvlegen fik hjemmeholdet straffespark, som Angel Di Maria omsatte til mål. Den argentinske verdensmester havde også en fod med i målet til 2-1 ti minutter senere.

Med hælen afleverede Di Maria til Nicolo Fagioli, som sendte bolden ind i feltet, hvor Arkadiusz Milik firsttimede den i kassen.

Anden halvleg var lige begyndt, da Mæhle gik med i venstre side og fik en perfekt aflevering i feltet efter fint kombinationsspil. Koldblodigt lagde Mæhle bolden uden for keeper Wojciech Szczesnys rækkevidde til 2-2-udligning.

På landsholdet har Mæhle været en hyppig målscorer, men det har ikke været tilfældet hos Atalanta. Man skal faktisk et år tilbage for at finde hans seneste mål i Serie A.

Syv minutter efter udligningen kom Atalanta atter foran ved Lookman på et hovedstød, men heller ikke denne gang holdt føringen. Juventus kom på 3-3 ved Danilo på et frispark lige uden for feltet i det 65. minut.

Angriberen Rasmus Højlund var valgt til Atalantas startopstilling efter at have scoret i fire kampe i træk, men det blev ikke til den femte træffer på stribe for den tidligere FCK-spiller.

Efter 82 minutter blev han skiftet ud.

Fra bænken kunne han se Juventus presse på for sejrsmålet i de sidste minutter, men Atalanta holdt stand mod storklubben.

Juventus er faldet langt tilbage i tabellen efter at have mistet de føromtalte 15 point. Holdet er på en beskeden niendeplads med 23 point, mens Atalanta nu er nummer fem med 35 point.

/ritzau/





Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– De skal skille sig af med ham!

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Thomas Frank afviser at tale om det

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Steve Cooper varsler store ændringer

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Det var fuldstændig galimatias!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

AaB-talent prøver sig af i Italien

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview