Koldblodigt Mæhle-mål i vild målfest mod Juventus

Joakim Mæhle scorede til 2-2 for Atalanta, der på udebane fik uafgjort i en målrig kamp mod Juventus.



Juventus og danskerklubben Atalanta spillede søndag aften 3-3 i en meget underholdende Serie A-kamp.

Danske Joakim Mæhle kom på måltavlen kort efter pausen med målet til 2-2 for Bergamo-klubben.

Weekenden begyndte rigtigt skidt for Juventus, da klubben fredag aften blev fratrukket 15 point for sin rolle i en sag om værdisætning af spillere. Også på banen kom holdet søndag dårligt fra land.

Bare fire minutter var spillet, da den nigerianske angriber Ademola Lookman tog chancen fra kanten af feltet. Bolden gik ind ved nærmeste stolpe efter lidt af et drop fra den polske målmand Wojciech Szczesny.

Juventus kom sig dog over chokket, og allerede før pausen var holdet foran.

Midtvejs i halvlegen fik hjemmeholdet straffespark, som Angel Di Maria omsatte til mål. Den argentinske verdensmester havde også en fod med i målet til 2-1 ti minutter senere.

Med hælen afleverede Di Maria til Nicolo Fagioli, som sendte bolden ind i feltet, hvor Arkadiusz Milik firsttimede den i kassen.

Anden halvleg var lige begyndt, da Mæhle gik med i venstre side og fik en perfekt aflevering i feltet efter fint kombinationsspil. Koldblodigt lagde Mæhle bolden uden for keeper Wojciech Szczesnys rækkevidde til 2-2-udligning.

På landsholdet har Mæhle været en hyppig målscorer, men det har ikke været tilfældet hos Atalanta. Man skal faktisk et år tilbage for at finde hans seneste mål i Serie A.

Syv minutter efter udligningen kom Atalanta atter foran ved Lookman på et hovedstød, men heller ikke denne gang holdt føringen. Juventus kom på 3-3 ved Danilo på et frispark lige uden for feltet i det 65. minut.

Angriberen Rasmus Højlund var valgt til Atalantas startopstilling efter at have scoret i fire kampe i træk, men det blev ikke til den femte træffer på stribe for den tidligere FCK-spiller.

Efter 82 minutter blev han skiftet ud.

Fra bænken kunne han se Juventus presse på for sejrsmålet i de sidste minutter, men Atalanta holdt stand mod storklubben.

Juventus er faldet langt tilbage i tabellen efter at have mistet de føromtalte 15 point. Holdet er på en beskeden niendeplads med 23 point, mens Atalanta nu er nummer fem med 35 point.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Leverkusen – Bayern