Juventus og danskerklubben Atalanta spillede søndag aften 3-3 i en meget underholdende Serie A-kamp.
Danske Joakim Mæhle kom på måltavlen kort efter pausen med målet til 2-2 for Bergamo-klubben.
Weekenden begyndte rigtigt skidt for Juventus, da klubben fredag aften blev fratrukket 15 point for sin rolle i en sag om værdisætning af spillere. Også på banen kom holdet søndag dårligt fra land.
Bare fire minutter var spillet, da den nigerianske angriber Ademola Lookman tog chancen fra kanten af feltet. Bolden gik ind ved nærmeste stolpe efter lidt af et drop fra den polske målmand Wojciech Szczesny.
Juventus kom sig dog over chokket, og allerede før pausen var holdet foran.
Midtvejs i halvlegen fik hjemmeholdet straffespark, som Angel Di Maria omsatte til mål. Den argentinske verdensmester havde også en fod med i målet til 2-1 ti minutter senere.
Med hælen afleverede Di Maria til Nicolo Fagioli, som sendte bolden ind i feltet, hvor Arkadiusz Milik firsttimede den i kassen.
Anden halvleg var lige begyndt, da Mæhle gik med i venstre side og fik en perfekt aflevering i feltet efter fint kombinationsspil. Koldblodigt lagde Mæhle bolden uden for keeper Wojciech Szczesnys rækkevidde til 2-2-udligning.
På landsholdet har Mæhle været en hyppig målscorer, men det har ikke været tilfældet hos Atalanta. Man skal faktisk et år tilbage for at finde hans seneste mål i Serie A.
Syv minutter efter udligningen kom Atalanta atter foran ved Lookman på et hovedstød, men heller ikke denne gang holdt føringen. Juventus kom på 3-3 ved Danilo på et frispark lige uden for feltet i det 65. minut.
Angriberen Rasmus Højlund var valgt til Atalantas startopstilling efter at have scoret i fire kampe i træk, men det blev ikke til den femte træffer på stribe for den tidligere FCK-spiller.
Efter 82 minutter blev han skiftet ud.
Fra bænken kunne han se Juventus presse på for sejrsmålet i de sidste minutter, men Atalanta holdt stand mod storklubben.
Juventus er faldet langt tilbage i tabellen efter at have mistet de føromtalte 15 point. Holdet er på en beskeden niendeplads med 23 point, mens Atalanta nu er nummer fem med 35 point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Randers kæmper sig tilbage to gange
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’