Kristiansen: Derfor ville jeg væk fra Leicester

Victor Kristiansen forklarer, at det eksempelvis kunne komme til at påvirke synet på ham på landsholdet.



Victor Kristiansen har haft gang i flytningerne på det seneste. I januar rykkede han fra FC København til Leicester, og i sommerens vindue tog han på en lejeaftale i Bologna, hvor der er en købsoption for italienerne.

Her spiller han på sin vante plads på venstrebacken, og det var netop det, der fik ham væk fra Leicester. Det fortæller han ifølge blandt andet Calciomercato ved klubbens pressemøde forud for deres kommende kamp mod Verona.

Her kommer han ind på, at man i Leicester med Enzo Maresca som ny manager ville bruge et tremandsforsvar, og her var det planen, at Kristiansen skulle bruges som en af dem.

– Han ønskede, at jeg skulle spille på venstre side, så jeg fortalte min agent, at jeg havde brug for at gå et sted hen, hvor jeg kunne være mig selv og hvor jeg kunne udvikle mig som back, hvilket er grunden til, at jeg sluttede mig til Leicester, siger han og fortsætter:

– Bologna kom og viste mig et virkelig godt projekt, hvor jeg kunne udvikle mig og spille som back. Det var grunden til, at jeg kom til Bologna. Den første kamp var en god oplevelse for mig, godt stadion, vi vandt, hvilket var det vigtigste. Jeg spillede en god kamp, og det var en god første oplevelse, lyder det fra Kristiansen.

Derudover peger pladsen på landsholdet også meget for ham. Senest kom han ind i den sidste del af Danmarks kamp mod Finland.

– Selvfølgelig, hvis jeg skulle spille midterforsvar, tror jeg ikke, jeg ville blive set som en midterforsvarer på landsholdet, så det var vigtigt at komme til en klub, hvor jeg kunne spille back og være den Victor, alle kender, fortæller Bologna-backen.

Han kommer desuden ind på, at han fik nogle tips fra landsholdskammeraten Andreas Skov Olsen, der tidligere har spillet i Bologna om de gode steder i byen.

I Bologna havde man længe været ude efter Kristiansen. Læs mere om det her.



Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Åge Hareide er død

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

– Han er fuldstændig vanvittig

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Stort Yussuf Poulsen-chok

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby takker nej til to spillere

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

– Lidt af en bombe

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Her er AGF’s transferplaner

‘En af sæsonens bedste transfers’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Medier i svime: Den bedste!

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz