Kristiansen: Derfor ville jeg væk fra Leicester

Victor Kristiansen forklarer, at det eksempelvis kunne komme til at påvirke synet på ham på landsholdet.



Victor Kristiansen har haft gang i flytningerne på det seneste. I januar rykkede han fra FC København til Leicester, og i sommerens vindue tog han på en lejeaftale i Bologna, hvor der er en købsoption for italienerne.

Her spiller han på sin vante plads på venstrebacken, og det var netop det, der fik ham væk fra Leicester. Det fortæller han ifølge blandt andet Calciomercato ved klubbens pressemøde forud for deres kommende kamp mod Verona.

Her kommer han ind på, at man i Leicester med Enzo Maresca som ny manager ville bruge et tremandsforsvar, og her var det planen, at Kristiansen skulle bruges som en af dem.

– Han ønskede, at jeg skulle spille på venstre side, så jeg fortalte min agent, at jeg havde brug for at gå et sted hen, hvor jeg kunne være mig selv og hvor jeg kunne udvikle mig som back, hvilket er grunden til, at jeg sluttede mig til Leicester, siger han og fortsætter:

– Bologna kom og viste mig et virkelig godt projekt, hvor jeg kunne udvikle mig og spille som back. Det var grunden til, at jeg kom til Bologna. Den første kamp var en god oplevelse for mig, godt stadion, vi vandt, hvilket var det vigtigste. Jeg spillede en god kamp, og det var en god første oplevelse, lyder det fra Kristiansen.

Derudover peger pladsen på landsholdet også meget for ham. Senest kom han ind i den sidste del af Danmarks kamp mod Finland.

– Selvfølgelig, hvis jeg skulle spille midterforsvar, tror jeg ikke, jeg ville blive set som en midterforsvarer på landsholdet, så det var vigtigt at komme til en klub, hvor jeg kunne spille back og være den Victor, alle kender, fortæller Bologna-backen.

Han kommer desuden ind på, at han fik nogle tips fra landsholdskammeraten Andreas Skov Olsen, der tidligere har spillet i Bologna om de gode steder i byen.

I Bologna havde man længe været ude efter Kristiansen. Læs mere om det her.





TransferLIVE: På rov i OB




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Her kan man se La Liga fremover

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

AGF-scoop: Hijackede transfer

Rooney: Her er Englands store problem



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

PL-træner blev fyret over E-mail

Portugal – Kroatien

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Spanien – Østrig

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson