Victor Kristiansen har haft gang i flytningerne på det seneste. I januar rykkede han fra FC København til Leicester, og i sommerens vindue tog han på en lejeaftale i Bologna, hvor der er en købsoption for italienerne.
Her spiller han på sin vante plads på venstrebacken, og det var netop det, der fik ham væk fra Leicester. Det fortæller han ifølge blandt andet Calciomercato ved klubbens pressemøde forud for deres kommende kamp mod Verona.
Her kommer han ind på, at man i Leicester med Enzo Maresca som ny manager ville bruge et tremandsforsvar, og her var det planen, at Kristiansen skulle bruges som en af dem.
– Han ønskede, at jeg skulle spille på venstre side, så jeg fortalte min agent, at jeg havde brug for at gå et sted hen, hvor jeg kunne være mig selv og hvor jeg kunne udvikle mig som back, hvilket er grunden til, at jeg sluttede mig til Leicester, siger han og fortsætter:
– Bologna kom og viste mig et virkelig godt projekt, hvor jeg kunne udvikle mig og spille som back. Det var grunden til, at jeg kom til Bologna. Den første kamp var en god oplevelse for mig, godt stadion, vi vandt, hvilket var det vigtigste. Jeg spillede en god kamp, og det var en god første oplevelse, lyder det fra Kristiansen.
Derudover peger pladsen på landsholdet også meget for ham. Senest kom han ind i den sidste del af Danmarks kamp mod Finland.
– Selvfølgelig, hvis jeg skulle spille midterforsvar, tror jeg ikke, jeg ville blive set som en midterforsvarer på landsholdet, så det var vigtigt at komme til en klub, hvor jeg kunne spille back og være den Victor, alle kender, fortæller Bologna-backen.
Han kommer desuden ind på, at han fik nogle tips fra landsholdskammeraten Andreas Skov Olsen, der tidligere har spillet i Bologna om de gode steder i byen.
I Bologna havde man længe været ude efter Kristiansen. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT