Kristiansen: Derfor ville jeg væk fra Leicester

Victor Kristiansen forklarer, at det eksempelvis kunne komme til at påvirke synet på ham på landsholdet.



Victor Kristiansen har haft gang i flytningerne på det seneste. I januar rykkede han fra FC København til Leicester, og i sommerens vindue tog han på en lejeaftale i Bologna, hvor der er en købsoption for italienerne.

Her spiller han på sin vante plads på venstrebacken, og det var netop det, der fik ham væk fra Leicester. Det fortæller han ifølge blandt andet Calciomercato ved klubbens pressemøde forud for deres kommende kamp mod Verona.

Her kommer han ind på, at man i Leicester med Enzo Maresca som ny manager ville bruge et tremandsforsvar, og her var det planen, at Kristiansen skulle bruges som en af dem.

– Han ønskede, at jeg skulle spille på venstre side, så jeg fortalte min agent, at jeg havde brug for at gå et sted hen, hvor jeg kunne være mig selv og hvor jeg kunne udvikle mig som back, hvilket er grunden til, at jeg sluttede mig til Leicester, siger han og fortsætter:

– Bologna kom og viste mig et virkelig godt projekt, hvor jeg kunne udvikle mig og spille som back. Det var grunden til, at jeg kom til Bologna. Den første kamp var en god oplevelse for mig, godt stadion, vi vandt, hvilket var det vigtigste. Jeg spillede en god kamp, og det var en god første oplevelse, lyder det fra Kristiansen.

Derudover peger pladsen på landsholdet også meget for ham. Senest kom han ind i den sidste del af Danmarks kamp mod Finland.

– Selvfølgelig, hvis jeg skulle spille midterforsvar, tror jeg ikke, jeg ville blive set som en midterforsvarer på landsholdet, så det var vigtigt at komme til en klub, hvor jeg kunne spille back og være den Victor, alle kender, fortæller Bologna-backen.

Han kommer desuden ind på, at han fik nogle tips fra landsholdskammeraten Andreas Skov Olsen, der tidligere har spillet i Bologna om de gode steder i byen.

I Bologna havde man længe været ude efter Kristiansen. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Dansk megahandel på plads

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Han er ny landstræner for Italien

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Har budt en milliard

Bekræfter: Salah-transfer droppet

FCK misser landsholdsspiller

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Rodri er blevet opereret i ryggen

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok