Victor Kristiansen har haft gang i flytningerne på det seneste. I januar rykkede han fra FC København til Leicester, og i sommerens vindue tog han på en lejeaftale i Bologna, hvor der er en købsoption for italienerne.
Her spiller han på sin vante plads på venstrebacken, og det var netop det, der fik ham væk fra Leicester. Det fortæller han ifølge blandt andet Calciomercato ved klubbens pressemøde forud for deres kommende kamp mod Verona.
Her kommer han ind på, at man i Leicester med Enzo Maresca som ny manager ville bruge et tremandsforsvar, og her var det planen, at Kristiansen skulle bruges som en af dem.
– Han ønskede, at jeg skulle spille på venstre side, så jeg fortalte min agent, at jeg havde brug for at gå et sted hen, hvor jeg kunne være mig selv og hvor jeg kunne udvikle mig som back, hvilket er grunden til, at jeg sluttede mig til Leicester, siger han og fortsætter:
– Bologna kom og viste mig et virkelig godt projekt, hvor jeg kunne udvikle mig og spille som back. Det var grunden til, at jeg kom til Bologna. Den første kamp var en god oplevelse for mig, godt stadion, vi vandt, hvilket var det vigtigste. Jeg spillede en god kamp, og det var en god første oplevelse, lyder det fra Kristiansen.
Derudover peger pladsen på landsholdet også meget for ham. Senest kom han ind i den sidste del af Danmarks kamp mod Finland.
– Selvfølgelig, hvis jeg skulle spille midterforsvar, tror jeg ikke, jeg ville blive set som en midterforsvarer på landsholdet, så det var vigtigt at komme til en klub, hvor jeg kunne spille back og være den Victor, alle kender, fortæller Bologna-backen.
Han kommer desuden ind på, at han fik nogle tips fra landsholdskammeraten Andreas Skov Olsen, der tidligere har spillet i Bologna om de gode steder i byen.
I Bologna havde man længe været ude efter Kristiansen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT