Lasse Schöne kommer næppe til at optræde mere for sit klubhold Genoa. Onsdag aften kom det frem, at den danske midtbanemand ikke er blevet registreret som én af de 25-spillere, cheftræner Rolando Maran kan sende på banen i indeværende sæson.
Det er noget af en overraskelse med tanke på, at 34-årige Lasse Schöne spillede 34 kampe for Genoa i sidste sæson. Og det er noget af en kindhest til den tidligere danske landsholdsspiller.
Revien Kanhai, der er agent for Lasse Schöne, er da også tosset på Genoa over behandlingen af Lasse Schöne.
– Træneren indikerede, at han gerne ville bruge Lasse i startopstillingen, men sportsdirektøren ville det anderledes, siger Revien Kanhai til Voetbal International og lufter en massiv kritik af Serie A-klubben:
Læs også:Genoa udelader Lasse Schöne fra truppen
– Vi meddelte i sidste uge, at Lasse ville blive i klubben og kæmpe sig tilbage på holdet. Begge direktører mente, at dette var en god plan. Sent i aftes hørte vi så, at sportsdirektøren ikke har registreret ham. Lasse tog derefter kontakt til trænerteamet, der fortalte, at de gerne ville have ham med, men at sportsdirektøren ville det anderledes.
Agenten langer hårdt ud efter Genoas sportsdirektør Daniele Faggiano, der har siddet i jobbet i to måneder.
– Han er bange for den stærke indflydelse, Lasse har i truppen. Det har vi kunnet mærke de seneste par uger. Det er især skandaløst, at vi ikke blev informeret om dette før transfervinduets lukning. Så kunne vi have ophævet kontrakten og fundet en ny klub i ro og fred. Der var bejlere nok.
– Det er trist, hvordan klubben behandler Lasse, men det sidste ord er ikke sagt i denne sag, fastslår Revien Kanhai.
Læs også:Coronasmitten amok i Genoa: 17 inklusiv Lerager og Schöne ramt
Lasse Schöne kan stadig få ophævet sin kontrakt i Genoa, men hans muligheder for at finde en ny klub er begrænset. Danskeren kan kun skifte til en klub i et land, hvor transfervinduet stadig er åbent – det begrænser sig til Schweiz, Rusland, Kroatien og Portugal.
Lasse Schöne var i sidste uge i dialog med FC København.
Læs også:FC København og Lasse Schöne kan ikke blive enige
Læs også:Disse spillere kan forlade Superligaen i de næste 14 dage
Læs også:AaB har flirtet med Oscar Hiljemark i to måneder
LIVE
TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TIPSBLADET SPECIAL
