Lasse Schöne-agent angriber Genoa: Det er skandaløst

Lasse Schöne er røget helt ud i kulden i Genoa, og danskerens agent er rasende på Serie A-klubben.



Lasse Schöne kommer næppe til at optræde mere for sit klubhold Genoa. Onsdag aften kom det frem, at den danske midtbanemand ikke er blevet registreret som én af de 25-spillere, cheftræner Rolando Maran kan sende på banen i indeværende sæson.

Det er noget af en overraskelse med tanke på, at 34-årige Lasse Schöne spillede 34 kampe for Genoa i sidste sæson. Og det er noget af en kindhest til den tidligere danske landsholdsspiller.

Revien Kanhai, der er agent for Lasse Schöne, er da også tosset på Genoa over behandlingen af Lasse Schöne.

– Træneren indikerede, at han gerne ville bruge Lasse i startopstillingen, men sportsdirektøren ville det anderledes, siger Revien Kanhai til Voetbal International og lufter en massiv kritik af Serie A-klubben:

Læs også:Genoa udelader Lasse Schöne fra truppen

– Vi meddelte i sidste uge, at Lasse ville blive i klubben og kæmpe sig tilbage på holdet. Begge direktører mente, at dette var en god plan. Sent i aftes hørte vi så, at sportsdirektøren ikke har registreret ham. Lasse tog derefter kontakt til trænerteamet, der fortalte, at de gerne ville have ham med, men at sportsdirektøren ville det anderledes.

Agenten langer hårdt ud efter Genoas sportsdirektør Daniele Faggiano, der har siddet i jobbet i to måneder.

– Han er bange for den stærke indflydelse, Lasse har i truppen. Det har vi kunnet mærke de seneste par uger. Det er især skandaløst, at vi ikke blev informeret om dette før transfervinduets lukning. Så kunne vi have ophævet kontrakten og fundet en ny klub i ro og fred. Der var bejlere nok.

– Det er trist, hvordan klubben behandler Lasse, men det sidste ord er ikke sagt i denne sag, fastslår Revien Kanhai.

Læs også:Coronasmitten amok i Genoa: 17 inklusiv Lerager og Schöne ramt

Lasse Schöne kan stadig få ophævet sin kontrakt i Genoa, men hans muligheder for at finde en ny klub er begrænset. Danskeren kan kun skifte til en klub i et land, hvor transfervinduet stadig er åbent – det begrænser sig til Schweiz, Rusland, Kroatien og Portugal.

Lasse Schöne var i sidste uge i dialog med FC København.

Læs også:FC København og Lasse Schöne kan ikke blive enige
Læs også:Disse spillere kan forlade Superligaen i de næste 14 dage
Læs også:AaB har flirtet med Oscar Hiljemark i to måneder




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United

De har spurgt på Gustav Isaksen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

FC København-transfer bremses af denne årsag

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

‘Det er jeg træt af’