Laudrup rådgiver Isaksen: Det var et stort chok

Gustav Isaksen har strålet for Lazio i den seneste tid, og den tidligere FC Midtjylland-stjerne har nu fået et råd med på vejen fra Michael Laudrup.



Fra 1983 til 1985 var Michael Laudrup en stor profil i Lazio, og her fire årtier senere har Rom-klubbens fans igen fået en dansk helt. 

I de seneste måneder har Gustav Isaksen tilspillet sig en større og større rolle i Lazio, og den tidligere FC Midtjylland-stjerne har nu fået et råd med på vejen fra Michael Laudrup, der i sidste uge var i Rom for at kommentere Champions League-braget mod Bayern München for Viaplay. 

– Han er faldet godt til, og han kommer til at gøre det endnu bedre, når han mestrer sproget. Sådan var det i hvert fald for mig. Det kommer måske til at tage seks, syv eller otte måneder. Men når det så lykkes, så føler du dig som en del af gruppen, lyder det ifølge Corriere dello Sport fra Michael Laudrup. 

– Det var kompliceret for mig. På mit Lazio-hold var der kun én ud af 24 spillere, der kunne tale engelsk. Så jeg begyndte at studere for at føle mig som en af dem. Det er en af de kulturelle forskelle, man møder, når man flytter til et andet land. 

– For mig var det et stort chok at rykke fra det trygge miljø i Danmark til Rom, hvor fodbold virkelig fylder alt. Sådan er det i hele Italien, men her er det særligt vildt. Jeg har forresten også et andet råd til Isaksen, og det er, at han altid skal sige, at han drømmer om at slå Roma i derbyet. 

Den 22-årige Gustav Isaksen har i Lazios seneste to kampe haft en central rolle. Mod Bayern München fik danskeren fremprovokeret et straffe og et rødt kort, og i søndagens 2-1-nederlag til Bologna scorede Isaksen sit andet mål i Serie A.

Gustav Isaksen udtalte sig i sidste uge også om omvæltningen ved at flytte fra Herning til Rom. Det kan du læse om HER





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

De har spurgt på Gustav Isaksen

England – Argentina

FC København-transfer bremses af denne årsag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent