Fra 1983 til 1985 var Michael Laudrup en stor profil i Lazio, og her fire årtier senere har Rom-klubbens fans igen fået en dansk helt.
I de seneste måneder har Gustav Isaksen tilspillet sig en større og større rolle i Lazio, og den tidligere FC Midtjylland-stjerne har nu fået et råd med på vejen fra Michael Laudrup, der i sidste uge var i Rom for at kommentere Champions League-braget mod Bayern München for Viaplay.
– Han er faldet godt til, og han kommer til at gøre det endnu bedre, når han mestrer sproget. Sådan var det i hvert fald for mig. Det kommer måske til at tage seks, syv eller otte måneder. Men når det så lykkes, så føler du dig som en del af gruppen, lyder det ifølge Corriere dello Sport fra Michael Laudrup.
– Det var kompliceret for mig. På mit Lazio-hold var der kun én ud af 24 spillere, der kunne tale engelsk. Så jeg begyndte at studere for at føle mig som en af dem. Det er en af de kulturelle forskelle, man møder, når man flytter til et andet land.
– For mig var det et stort chok at rykke fra det trygge miljø i Danmark til Rom, hvor fodbold virkelig fylder alt. Sådan er det i hele Italien, men her er det særligt vildt. Jeg har forresten også et andet råd til Isaksen, og det er, at han altid skal sige, at han drømmer om at slå Roma i derbyet.
Den 22-årige Gustav Isaksen har i Lazios seneste to kampe haft en central rolle. Mod Bayern München fik danskeren fremprovokeret et straffe og et rødt kort, og i søndagens 2-1-nederlag til Bologna scorede Isaksen sit andet mål i Serie A.
Gustav Isaksen udtalte sig i sidste uge også om omvæltningen ved at flytte fra Herning til Rom. Det kan du læse om HER.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER