Laudrup rådgiver Isaksen: Det var et stort chok

Gustav Isaksen har strålet for Lazio i den seneste tid, og den tidligere FC Midtjylland-stjerne har nu fået et råd med på vejen fra Michael Laudrup.



Fra 1983 til 1985 var Michael Laudrup en stor profil i Lazio, og her fire årtier senere har Rom-klubbens fans igen fået en dansk helt. 

I de seneste måneder har Gustav Isaksen tilspillet sig en større og større rolle i Lazio, og den tidligere FC Midtjylland-stjerne har nu fået et råd med på vejen fra Michael Laudrup, der i sidste uge var i Rom for at kommentere Champions League-braget mod Bayern München for Viaplay. 

– Han er faldet godt til, og han kommer til at gøre det endnu bedre, når han mestrer sproget. Sådan var det i hvert fald for mig. Det kommer måske til at tage seks, syv eller otte måneder. Men når det så lykkes, så føler du dig som en del af gruppen, lyder det ifølge Corriere dello Sport fra Michael Laudrup. 

– Det var kompliceret for mig. På mit Lazio-hold var der kun én ud af 24 spillere, der kunne tale engelsk. Så jeg begyndte at studere for at føle mig som en af dem. Det er en af de kulturelle forskelle, man møder, når man flytter til et andet land. 

– For mig var det et stort chok at rykke fra det trygge miljø i Danmark til Rom, hvor fodbold virkelig fylder alt. Sådan er det i hele Italien, men her er det særligt vildt. Jeg har forresten også et andet råd til Isaksen, og det er, at han altid skal sige, at han drømmer om at slå Roma i derbyet. 

Den 22-årige Gustav Isaksen har i Lazios seneste to kampe haft en central rolle. Mod Bayern München fik danskeren fremprovokeret et straffe og et rødt kort, og i søndagens 2-1-nederlag til Bologna scorede Isaksen sit andet mål i Serie A.

Gustav Isaksen udtalte sig i sidste uge også om omvæltningen ved at flytte fra Herning til Rom. Det kan du læse om HER





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt