Lindstrøm-exit? Dette bliver afgørende

Antonio Conte har kurs mod Napoli, og spørgsmålet er nu, om Jesper Lindstrøm indgår i den italienske stjernetræners planer for næste sæson. Ifølge den napolitanske avis Il Mattino skal Jesper Lindstrøm sælges, medmindre Antonio Conte modsætter sig et exit for den dyrt indkøbte dansker.



Skiftet til Napoli er slet ikke gået efter planen for Jesper Lindstrøm, og meget tyder nu på, at den tidligere Brøndby IF-stjerne kan forlade den syditalienske storklub efter blot én sæson. 

Ifølge den napolitanske avis Il Mattino er situationen umiddelbart den, at Jesper Lindstrøm skal sælges denne sommer. Det samme gælder for den brasilianske forsvarsspiller Natan og den tidligere FC Midtjylland-spiller Jens-Lys Cajuste. 

Ifølge Il Mattino skal Napoli nemlig have tilført midler, fordi klubben vil hente Torino-profilen Alessandro Buongiorno, der har et prisskilt på 300 millioner kroner. 

– Medmindre den nye træner ønsker noget andet, vil det betyde, at Natan, Cajuste og Lindstrøm bliver solgt, skriver avisen. 

Meget tyder på, at Antonio Conte bliver Napolis nye cheftræner, og dermed bliver det altså op til stjernetræneren at beslutte, om Jesper Lindstrøm har en fremtid i Napoli eller ej. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport er der dog ikke nødvendigvis lagt op til et Napoli-exit for Jesper Lindstrøm denne sommer. Den milanesiske avis skriver, at en af Antonio Contes vigtigste opgaver bliver at få gang i Natan, Cajuste og Lindstrøm, fordi Napoli har investeret mange penge i trioen, som endnu ikke har leveret tilfredsstillende.  

I weekenden udtalte Francesco Calzona, der mod Lecce stod i spidsen for Napoli for sidste gang, at Jesper Lindstrøm er ‘uegnet’ til at spille for Napoli. En udtalelse, som La Gazzetta dello Sport også fremhæver. 

– Men vi må se, hvad Conte siger, skriver avisen om Jesper Lindstrøms skæbne. 

I hele den forgangne Serie A-sæson opnåede Jesper Lindstrøm sammenlagt lidt over 400 minutters spilletid under tre forskellige cheftrænere i Napoli. 





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Værste i 16 år

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen