Lindstrøm-exit? Dette bliver afgørende

Antonio Conte har kurs mod Napoli, og spørgsmålet er nu, om Jesper Lindstrøm indgår i den italienske stjernetræners planer for næste sæson. Ifølge den napolitanske avis Il Mattino skal Jesper Lindstrøm sælges, medmindre Antonio Conte modsætter sig et exit for den dyrt indkøbte dansker.



Skiftet til Napoli er slet ikke gået efter planen for Jesper Lindstrøm, og meget tyder nu på, at den tidligere Brøndby IF-stjerne kan forlade den syditalienske storklub efter blot én sæson. 

Ifølge den napolitanske avis Il Mattino er situationen umiddelbart den, at Jesper Lindstrøm skal sælges denne sommer. Det samme gælder for den brasilianske forsvarsspiller Natan og den tidligere FC Midtjylland-spiller Jens-Lys Cajuste. 

Ifølge Il Mattino skal Napoli nemlig have tilført midler, fordi klubben vil hente Torino-profilen Alessandro Buongiorno, der har et prisskilt på 300 millioner kroner. 

– Medmindre den nye træner ønsker noget andet, vil det betyde, at Natan, Cajuste og Lindstrøm bliver solgt, skriver avisen. 

Meget tyder på, at Antonio Conte bliver Napolis nye cheftræner, og dermed bliver det altså op til stjernetræneren at beslutte, om Jesper Lindstrøm har en fremtid i Napoli eller ej. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport er der dog ikke nødvendigvis lagt op til et Napoli-exit for Jesper Lindstrøm denne sommer. Den milanesiske avis skriver, at en af Antonio Contes vigtigste opgaver bliver at få gang i Natan, Cajuste og Lindstrøm, fordi Napoli har investeret mange penge i trioen, som endnu ikke har leveret tilfredsstillende.  

I weekenden udtalte Francesco Calzona, der mod Lecce stod i spidsen for Napoli for sidste gang, at Jesper Lindstrøm er ‘uegnet’ til at spille for Napoli. En udtalelse, som La Gazzetta dello Sport også fremhæver. 

– Men vi må se, hvad Conte siger, skriver avisen om Jesper Lindstrøms skæbne. 

I hele den forgangne Serie A-sæson opnåede Jesper Lindstrøm sammenlagt lidt over 400 minutters spilletid under tre forskellige cheftrænere i Napoli. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hårdt angreb på DBU-boss

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Topboss sviner Barça til

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Fem bud på Brøndbys nye træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK