Efter tre kampe i Serie A uden sejr var Napoli tilbage på vinderkurs, da det italienske mesterhold onsdag aften vandt 4-1 hjemme over Udinese.
Sejren betyder, at Napoli kravler en smule op i tabellen, hvor holdet nu er nummer fem med 11 point efter seks kampe.
Inter, som onsdag overraskende tabte 1-2 hjemme til Sassuolo, topper stadig den bedste italienske fodboldrække med 15 point.
Samme pointantal har AC Milan, der onsdag vandt 3-1 ude over Cagliari. Inter fører på en lidt bedre målscore end Milan.
Napoli kunne i onsdagens sejr glæde sig over, at den offensive stjernespiller Kvischa Kvaratskhelia omsider fik scoret efter en måltørke siden marts.
Den driblestærke georgier leverede en blændende detalje med et chip over Udineses keeper, da han scorede til 3-0 i anden halvleg.
Forinden havde midtbanespilleren Piotr Zielinski scoret til 1-0 på et straffespark efter 19 minutter.
Men hvad der måske kan vise sig endnu vigtigere, var, at angriberen Victor Osimhen øgede til 2-0 fem minutter før pausen for Napoli.
Osimhen blev hyldet af hjemmepublikum efter sit mål, og det kan måske skabe lidt ro, efter at nigerianeren har følt sig udsat for hån efter den seneste 0-0-kamp ude mod Bologna, hvor han brændte et straffespark.
Napoli havde på sin officielle TikTok-profil delt en video, hvor Osimhen med et lydspor af en tegnefilmsagtig pibestemme bad om at få straffespark. Videoen blev hurtigt slettet igen, men nåede at gå viralt.
Osimhen brokkede sig i den kamp åbenlyst til træner Rudi Garcia over at blive udskiftet.
Onsdag aften var der mere harmoni over tingene, og Osimhen var med til at afgøre kampen.
Den danske landsholdsspiller Jesper Lindstrøm kom på banen efter 63 minutter for Napoli, og dermed blev det til et danskeropgør, da Udinese havde den tidligere AGF-stopper Thomas Kristensen med fra start.
Udinese fik scoret en enkelt gang i kampen, da Lazar Samardzic viste, at han også kunne score et glimrende solomål.
Den indskiftede angriber Giovanni Simeone, der var kommet ind i stedet for Osimhen, cementerede sejren med målet til 4-1 efter 82 minutter.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
MEDIE
Forhandler med storklub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIGE NU
Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
