Lindstrøm får atter spilletid i storsejr

Efter kontroversen mellem Napoli og Victor Osimhen var der mere harmoni over tingene i onsdagens ligasejr.



Efter tre kampe i Serie A uden sejr var Napoli tilbage på vinderkurs, da det italienske mesterhold onsdag aften vandt 4-1 hjemme over Udinese.

Sejren betyder, at Napoli kravler en smule op i tabellen, hvor holdet nu er nummer fem med 11 point efter seks kampe.

Inter, som onsdag overraskende tabte 1-2 hjemme til Sassuolo, topper stadig den bedste italienske fodboldrække med 15 point.

Samme pointantal har AC Milan, der onsdag vandt 3-1 ude over Cagliari. Inter fører på en lidt bedre målscore end Milan.

Napoli kunne i onsdagens sejr glæde sig over, at den offensive stjernespiller Kvischa Kvaratskhelia omsider fik scoret efter en måltørke siden marts.

Den driblestærke georgier leverede en blændende detalje med et chip over Udineses keeper, da han scorede til 3-0 i anden halvleg.

Forinden havde midtbanespilleren Piotr Zielinski scoret til 1-0 på et straffespark efter 19 minutter.

Men hvad der måske kan vise sig endnu vigtigere, var, at angriberen Victor Osimhen øgede til 2-0 fem minutter før pausen for Napoli.

Osimhen blev hyldet af hjemmepublikum efter sit mål, og det kan måske skabe lidt ro, efter at nigerianeren har følt sig udsat for hån efter den seneste 0-0-kamp ude mod Bologna, hvor han brændte et straffespark.

Napoli havde på sin officielle TikTok-profil delt en video, hvor Osimhen med et lydspor af en tegnefilmsagtig pibestemme bad om at få straffespark. Videoen blev hurtigt slettet igen, men nåede at gå viralt.

Osimhen brokkede sig i den kamp åbenlyst til træner Rudi Garcia over at blive udskiftet.

Onsdag aften var der mere harmoni over tingene, og Osimhen var med til at afgøre kampen.

Den danske landsholdsspiller Jesper Lindstrøm kom på banen efter 63 minutter for Napoli, og dermed blev det til et danskeropgør, da Udinese havde den tidligere AGF-stopper Thomas Kristensen med fra start.

Udinese fik scoret en enkelt gang i kampen, da Lazar Samardzic viste, at han også kunne score et glimrende solomål.

Den indskiftede angriber Giovanni Simeone, der var kommet ind i stedet for Osimhen, cementerede sejren med målet til 4-1 efter 82 minutter.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Jonas Wind til danskerklub?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De jagter Henrik Meister

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Danskerne har stor tiltro til Norge