Lindstrøm får atter spilletid i storsejr

Efter kontroversen mellem Napoli og Victor Osimhen var der mere harmoni over tingene i onsdagens ligasejr.



Efter tre kampe i Serie A uden sejr var Napoli tilbage på vinderkurs, da det italienske mesterhold onsdag aften vandt 4-1 hjemme over Udinese.

Sejren betyder, at Napoli kravler en smule op i tabellen, hvor holdet nu er nummer fem med 11 point efter seks kampe.

Inter, som onsdag overraskende tabte 1-2 hjemme til Sassuolo, topper stadig den bedste italienske fodboldrække med 15 point.

Samme pointantal har AC Milan, der onsdag vandt 3-1 ude over Cagliari. Inter fører på en lidt bedre målscore end Milan.

Napoli kunne i onsdagens sejr glæde sig over, at den offensive stjernespiller Kvischa Kvaratskhelia omsider fik scoret efter en måltørke siden marts.

Den driblestærke georgier leverede en blændende detalje med et chip over Udineses keeper, da han scorede til 3-0 i anden halvleg.

Forinden havde midtbanespilleren Piotr Zielinski scoret til 1-0 på et straffespark efter 19 minutter.

Men hvad der måske kan vise sig endnu vigtigere, var, at angriberen Victor Osimhen øgede til 2-0 fem minutter før pausen for Napoli.

Osimhen blev hyldet af hjemmepublikum efter sit mål, og det kan måske skabe lidt ro, efter at nigerianeren har følt sig udsat for hån efter den seneste 0-0-kamp ude mod Bologna, hvor han brændte et straffespark.

Napoli havde på sin officielle TikTok-profil delt en video, hvor Osimhen med et lydspor af en tegnefilmsagtig pibestemme bad om at få straffespark. Videoen blev hurtigt slettet igen, men nåede at gå viralt.

Osimhen brokkede sig i den kamp åbenlyst til træner Rudi Garcia over at blive udskiftet.

Onsdag aften var der mere harmoni over tingene, og Osimhen var med til at afgøre kampen.

Den danske landsholdsspiller Jesper Lindstrøm kom på banen efter 63 minutter for Napoli, og dermed blev det til et danskeropgør, da Udinese havde den tidligere AGF-stopper Thomas Kristensen med fra start.

Udinese fik scoret en enkelt gang i kampen, da Lazar Samardzic viste, at han også kunne score et glimrende solomål.

Den indskiftede angriber Giovanni Simeone, der var kommet ind i stedet for Osimhen, cementerede sejren med målet til 4-1 efter 82 minutter.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Forhandler med storklub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

De er tilbage i Premier League

Her er FC Københavns vej i Europa

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK