Efter tre kampe i Serie A uden sejr var Napoli tilbage på vinderkurs, da det italienske mesterhold onsdag aften vandt 4-1 hjemme over Udinese.
Sejren betyder, at Napoli kravler en smule op i tabellen, hvor holdet nu er nummer fem med 11 point efter seks kampe.
Inter, som onsdag overraskende tabte 1-2 hjemme til Sassuolo, topper stadig den bedste italienske fodboldrække med 15 point.
Samme pointantal har AC Milan, der onsdag vandt 3-1 ude over Cagliari. Inter fører på en lidt bedre målscore end Milan.
Napoli kunne i onsdagens sejr glæde sig over, at den offensive stjernespiller Kvischa Kvaratskhelia omsider fik scoret efter en måltørke siden marts.
Den driblestærke georgier leverede en blændende detalje med et chip over Udineses keeper, da han scorede til 3-0 i anden halvleg.
Forinden havde midtbanespilleren Piotr Zielinski scoret til 1-0 på et straffespark efter 19 minutter.
Men hvad der måske kan vise sig endnu vigtigere, var, at angriberen Victor Osimhen øgede til 2-0 fem minutter før pausen for Napoli.
Osimhen blev hyldet af hjemmepublikum efter sit mål, og det kan måske skabe lidt ro, efter at nigerianeren har følt sig udsat for hån efter den seneste 0-0-kamp ude mod Bologna, hvor han brændte et straffespark.
Napoli havde på sin officielle TikTok-profil delt en video, hvor Osimhen med et lydspor af en tegnefilmsagtig pibestemme bad om at få straffespark. Videoen blev hurtigt slettet igen, men nåede at gå viralt.
Osimhen brokkede sig i den kamp åbenlyst til træner Rudi Garcia over at blive udskiftet.
Onsdag aften var der mere harmoni over tingene, og Osimhen var med til at afgøre kampen.
Den danske landsholdsspiller Jesper Lindstrøm kom på banen efter 63 minutter for Napoli, og dermed blev det til et danskeropgør, da Udinese havde den tidligere AGF-stopper Thomas Kristensen med fra start.
Udinese fik scoret en enkelt gang i kampen, da Lazar Samardzic viste, at han også kunne score et glimrende solomål.
Den indskiftede angriber Giovanni Simeone, der var kommet ind i stedet for Osimhen, cementerede sejren med målet til 4-1 efter 82 minutter.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Smadrer transferrekord
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
Spanien har et ekstra øje på Messi
EKSKLUSIVT
