Lindstrøms vilde drømme: Alt kan ske

Jesper Lindstrøm går ikke ned på ambitioner og drømme, og skulle en bestemt af disse gå i opfyldelse, så venter der folkefest i hjemlandet.



Det har indtil videre været en sæson til glemmebogen for Jesper Lindstrøm, der har haft vanskeligt ved at bryde igennem i sin første tid i Napoli, der til gengæld heller ikke har været i nærheden af sidste sæsons høje niveau. 

Men det er set før, at spillere har en vanskelig første sæson, hvorefter de har fået deres gennembrud, og mon ikke også at det er det, som håbet er med Lindstrøm. 

Selv er danskeren i hvert fald optimistisk, når det kommer til fremtiden, og mon ikke også at klubben har stor tro på ham. Op til weekenden har Napoli i hvert fald bragt et stort interview med danskeren om alt mellem himmel og jord. 

I interviewet kommer Jesper Lindstrøm ind på sine drømme som fodboldspiller, og her lægger danskeren ikke skjul på, at han drømmer stort. 

– Som fodboldspiller er den største drøm ikke at fortryde noget i slutningen af din karriere. Jeg vil føle, at jeg har givet alt og udnyttet enhver mulighed. Det er klart, at jeg som alle andre gerne vil vinde Champions League og VM med mit landshold, og jeg vil blive en af de bedste fodboldspillere i verden. 

– Jeg ved, at det er en drøm, men det er fodbold, og i fodbold kan alt ske. Så hver dag giver jeg alt for at blive bedre og vise, at jeg kan spille med på et højt niveau, siger han. 

Champions League-drømmen lever fortsat i denne sæson, omend det virker til at være meget urealistisk, at Napoli skal gå hele vejen. Man fik hjemme 1-1 mod FC Barcelona i den første kamp i ottendedelsfinalen, så der venter en svær opgave i returkampen på Camp Nou. 

Jesper Lindstrøm gjorde dog en fin figur som indskifter i det første opgør, hvor han spillede en lille rolle i Victor Osimhens udligning. 

VM-drømmen kommer til at tage noget tid, før den bliver realiseret. Så kan han passende starte med EM til sommer.

I interviewet kommer han også ind på, at hans yndlingsret er pasta, hvilket er meget passende, og at han har en kok derhjemme, som kun taler italiensk. 





Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’