Det har indtil videre været en sæson til glemmebogen for Jesper Lindstrøm, der har haft vanskeligt ved at bryde igennem i sin første tid i Napoli, der til gengæld heller ikke har været i nærheden af sidste sæsons høje niveau.
Men det er set før, at spillere har en vanskelig første sæson, hvorefter de har fået deres gennembrud, og mon ikke også at det er det, som håbet er med Lindstrøm.
Selv er danskeren i hvert fald optimistisk, når det kommer til fremtiden, og mon ikke også at klubben har stor tro på ham. Op til weekenden har Napoli i hvert fald bragt et stort interview med danskeren om alt mellem himmel og jord.
I interviewet kommer Jesper Lindstrøm ind på sine drømme som fodboldspiller, og her lægger danskeren ikke skjul på, at han drømmer stort.
– Som fodboldspiller er den største drøm ikke at fortryde noget i slutningen af din karriere. Jeg vil føle, at jeg har givet alt og udnyttet enhver mulighed. Det er klart, at jeg som alle andre gerne vil vinde Champions League og VM med mit landshold, og jeg vil blive en af de bedste fodboldspillere i verden.
– Jeg ved, at det er en drøm, men det er fodbold, og i fodbold kan alt ske. Så hver dag giver jeg alt for at blive bedre og vise, at jeg kan spille med på et højt niveau, siger han.
Champions League-drømmen lever fortsat i denne sæson, omend det virker til at være meget urealistisk, at Napoli skal gå hele vejen. Man fik hjemme 1-1 mod FC Barcelona i den første kamp i ottendedelsfinalen, så der venter en svær opgave i returkampen på Camp Nou.
Jesper Lindstrøm gjorde dog en fin figur som indskifter i det første opgør, hvor han spillede en lille rolle i Victor Osimhens udligning.
VM-drømmen kommer til at tage noget tid, før den bliver realiseret. Så kan han passende starte med EM til sommer.
I interviewet kommer han også ind på, at hans yndlingsret er pasta, hvilket er meget passende, og at han har en kok derhjemme, som kun taler italiensk.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
OPTAKT
Frankrig – Sverige
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT