Det har indtil videre været en sæson til glemmebogen for Jesper Lindstrøm, der har haft vanskeligt ved at bryde igennem i sin første tid i Napoli, der til gengæld heller ikke har været i nærheden af sidste sæsons høje niveau.
Men det er set før, at spillere har en vanskelig første sæson, hvorefter de har fået deres gennembrud, og mon ikke også at det er det, som håbet er med Lindstrøm.
Selv er danskeren i hvert fald optimistisk, når det kommer til fremtiden, og mon ikke også at klubben har stor tro på ham. Op til weekenden har Napoli i hvert fald bragt et stort interview med danskeren om alt mellem himmel og jord.
I interviewet kommer Jesper Lindstrøm ind på sine drømme som fodboldspiller, og her lægger danskeren ikke skjul på, at han drømmer stort.
– Som fodboldspiller er den største drøm ikke at fortryde noget i slutningen af din karriere. Jeg vil føle, at jeg har givet alt og udnyttet enhver mulighed. Det er klart, at jeg som alle andre gerne vil vinde Champions League og VM med mit landshold, og jeg vil blive en af de bedste fodboldspillere i verden.
– Jeg ved, at det er en drøm, men det er fodbold, og i fodbold kan alt ske. Så hver dag giver jeg alt for at blive bedre og vise, at jeg kan spille med på et højt niveau, siger han.
Champions League-drømmen lever fortsat i denne sæson, omend det virker til at være meget urealistisk, at Napoli skal gå hele vejen. Man fik hjemme 1-1 mod FC Barcelona i den første kamp i ottendedelsfinalen, så der venter en svær opgave i returkampen på Camp Nou.
Jesper Lindstrøm gjorde dog en fin figur som indskifter i det første opgør, hvor han spillede en lille rolle i Victor Osimhens udligning.
VM-drømmen kommer til at tage noget tid, før den bliver realiseret. Så kan han passende starte med EM til sommer.
I interviewet kommer han også ind på, at hans yndlingsret er pasta, hvilket er meget passende, og at han har en kok derhjemme, som kun taler italiensk.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
Åge Hareide er død
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
MEDIE
Han er IKKE i spil
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
NYHEDER
– Lidt af en bombe
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid