Mæhle: Sådan har interessen været efter EM

Joakim Mæhle er med på, at Atalanta nok ikke vil sælge en spiller, som de lige har givet en lang kontrakt.



Joakim Mæhle var under sommerens EM-slutrunde en af de helt store oplevelser på det danske landshold. Dog betød det imponerende spil ikke, at wingbacken kom videre til en ny klub i løbet af transfervinduet.

Men for Mæhle selv har tankerne heller ikke ligefrem været på at skulle væk fra Bergamo-klubben. Det fortæller han om i et interview med B.T.

– Jeg kan være helt ærlig og sige, at jeg ikke har hørt noget. Jeg har gjort det meget klart for agenter, at hvis det bare er ved snakken, så behøver jeg ikke høre det, siger han og fortsætter:

– Og så tror jeg heller ikke, at Atalanta er interesseret i at sælge en mand, som de næsten lige har givet en femårig kontrakt. Men der har selvfølgelig været nogle klubber, som har spurgt lidt ind, lyder det fra Joakim Mæhle.

I Atalanta er han inde og ude af startopstillingen, men det lader ikke til at genere nordjyden, som understreger, at det er en del af gamet – og at han har prøvet det før.

Endvidere fortæller Mæhle, at han har haft et 2021, hvor han nærmest ikke har kunne gøre noget forkert, men det er efterhånden begyndt at komme i et almindeligt spor nu. Den slags har været hårdt mentalt, understreger landsholdsspilleren, men beroliger med, at det er en ting, som han har været stærk til at klare.

Joakim Mæhle er som sædvanligt udtaget til Kasper Hjulmands landshold. Se hele truppen her.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Arsenal – Fulham

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Tottenham jagter choktransfer

Chok i Wolfsburg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

– Vi har alle fejlet

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Arsenal-træner er rasende