Medie: Eriksen kan få dansk legekammerat i Inter

De nykårede italienske mestre har ondt i økonomien, og transfer-karrusellen kan sende en dansk forsvarsspiller til klubben.



Ét af Inters helt store salgsobjekter i det kommende transfervindue er den marokkanske højreback Achraf Hakimi, der længe har været rygtet til PSG.

Men nu ser Chelsea ud til at forsøge at overhale den franske klub indenom. Det skriver Sky Sports Italia.

Begge klubber har ifølge det italienske medie budt i omegnen af 60 millioner euro (ca. 450 millioner kroner, red.), men det er ikke helt nok for Inter. Chelsea har dog et es i ærmet. De er nemlig klar til at smide enten Emerson Palmieri eller danske Andreas Christensen oven i hatten.

Begge spillere er på kontrakt hos Champions League-vinderne frem til 2022, og det skulle være årsagen til, at Chelsea overvejer at smide dem oven i handlen, så de er sikre på, at de får værdi for spillerne.

Det, der taler for Andreas Christensen, er, at Emerson Palmieri ifølge de italienske medie har en klausul i sin kontrakt, der gør, at Chelsea kan aktivere en etårig forlængelse. Det betyder også, at han formentlig har en højere værdi end den 25-årige dansker.

Andreas Christensen kom ind i Champions League-finalen, hvor han erstattede brasilianske Thiago Silva. Her gjorde han det ganske fint, og det kan få Inter til at overveje, om det er på tide, at Christian Eriksen skal have en dansk legekammerat i den italienske Serie A-klub.





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Usbekistan – Colombia

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Frankrig – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Deadline overskredet: FC København melder ud

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Irak – Norge

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Argentina – Algeriet

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner