Medie: Eriksen kan få dansk legekammerat i Inter

De nykårede italienske mestre har ondt i økonomien, og transfer-karrusellen kan sende en dansk forsvarsspiller til klubben.



Ét af Inters helt store salgsobjekter i det kommende transfervindue er den marokkanske højreback Achraf Hakimi, der længe har været rygtet til PSG.

Men nu ser Chelsea ud til at forsøge at overhale den franske klub indenom. Det skriver Sky Sports Italia.

Begge klubber har ifølge det italienske medie budt i omegnen af 60 millioner euro (ca. 450 millioner kroner, red.), men det er ikke helt nok for Inter. Chelsea har dog et es i ærmet. De er nemlig klar til at smide enten Emerson Palmieri eller danske Andreas Christensen oven i hatten.

Begge spillere er på kontrakt hos Champions League-vinderne frem til 2022, og det skulle være årsagen til, at Chelsea overvejer at smide dem oven i handlen, så de er sikre på, at de får værdi for spillerne.

Det, der taler for Andreas Christensen, er, at Emerson Palmieri ifølge de italienske medie har en klausul i sin kontrakt, der gør, at Chelsea kan aktivere en etårig forlængelse. Det betyder også, at han formentlig har en højere værdi end den 25-årige dansker.

Andreas Christensen kom ind i Champions League-finalen, hvor han erstattede brasilianske Thiago Silva. Her gjorde han det ganske fint, og det kan få Inter til at overveje, om det er på tide, at Christian Eriksen skal have en dansk legekammerat i den italienske Serie A-klub.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jess Thorup indlagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Roy Keane slagter dansk stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

“Brøndby er skræddersyet til ham”

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

I dialog – stor klub vil have denne dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Dansk stortalents værdi eksploderer