Medie: Eriksen kan få dansk legekammerat i Inter

De nykårede italienske mestre har ondt i økonomien, og transfer-karrusellen kan sende en dansk forsvarsspiller til klubben.



Ét af Inters helt store salgsobjekter i det kommende transfervindue er den marokkanske højreback Achraf Hakimi, der længe har været rygtet til PSG.

Men nu ser Chelsea ud til at forsøge at overhale den franske klub indenom. Det skriver Sky Sports Italia.

Begge klubber har ifølge det italienske medie budt i omegnen af 60 millioner euro (ca. 450 millioner kroner, red.), men det er ikke helt nok for Inter. Chelsea har dog et es i ærmet. De er nemlig klar til at smide enten Emerson Palmieri eller danske Andreas Christensen oven i hatten.

Begge spillere er på kontrakt hos Champions League-vinderne frem til 2022, og det skulle være årsagen til, at Chelsea overvejer at smide dem oven i handlen, så de er sikre på, at de får værdi for spillerne.

Det, der taler for Andreas Christensen, er, at Emerson Palmieri ifølge de italienske medie har en klausul i sin kontrakt, der gør, at Chelsea kan aktivere en etårig forlængelse. Det betyder også, at han formentlig har en højere værdi end den 25-årige dansker.

Andreas Christensen kom ind i Champions League-finalen, hvor han erstattede brasilianske Thiago Silva. Her gjorde han det ganske fint, og det kan få Inter til at overveje, om det er på tide, at Christian Eriksen skal have en dansk legekammerat i den italienske Serie A-klub.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Curaçao – Elfenbenskysten

Paraguay – Australien

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Norge – Frankrig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tunesien – Holland

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Senegal – Irak

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afslører: FCK ringede aldrig

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

I dialog om dansk bomber

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-spiller får fem karantænedage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?