Medie: Eriksen kan få dansk legekammerat i Inter

De nykårede italienske mestre har ondt i økonomien, og transfer-karrusellen kan sende en dansk forsvarsspiller til klubben.



Ét af Inters helt store salgsobjekter i det kommende transfervindue er den marokkanske højreback Achraf Hakimi, der længe har været rygtet til PSG.

Men nu ser Chelsea ud til at forsøge at overhale den franske klub indenom. Det skriver Sky Sports Italia.

Begge klubber har ifølge det italienske medie budt i omegnen af 60 millioner euro (ca. 450 millioner kroner, red.), men det er ikke helt nok for Inter. Chelsea har dog et es i ærmet. De er nemlig klar til at smide enten Emerson Palmieri eller danske Andreas Christensen oven i hatten.

Begge spillere er på kontrakt hos Champions League-vinderne frem til 2022, og det skulle være årsagen til, at Chelsea overvejer at smide dem oven i handlen, så de er sikre på, at de får værdi for spillerne.

Det, der taler for Andreas Christensen, er, at Emerson Palmieri ifølge de italienske medie har en klausul i sin kontrakt, der gør, at Chelsea kan aktivere en etårig forlængelse. Det betyder også, at han formentlig har en højere værdi end den 25-årige dansker.

Andreas Christensen kom ind i Champions League-finalen, hvor han erstattede brasilianske Thiago Silva. Her gjorde han det ganske fint, og det kan få Inter til at overveje, om det er på tide, at Christian Eriksen skal have en dansk legekammerat i den italienske Serie A-klub.





Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske klubber scorer millioner på VM

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt