Medie: Eriksen-udmelding ventes i december

En udmelding om Christian Eriksens fremtid kommer i december, skriver italiensk medie.



Vender Christian Eriksen tilbage på fodboldbanen, eller har vi set det sidste til den danske stjerne?

Det spørgsmål svæver fortsat i luften, efter at den danske landsholdsspiller faldt livløs om på banen i EM-kampen mod Finland tilbage i juni. Christian Eriksen overlevede heldigvis, men han har ikke spillet siden, og han har heller ikke udtalt sig offentligt.

Ifølge det italienske medie Tuttosport ventes Christian Eriksen at melde ud om fremtiden i løbet af december – et halvt år efter ulykken på Parkens græstæppe. Danskeren venter angiveligt fortsat på at få en endelig dom fra lægerne. 

Tuttosport skriver, at Christian Eriksen lige nu befinder sig i Milano, hvor han bor i samme lejlighedskompleks som Inters cheftræner Simone Inzaghi. 

Selv hvis Christian Eriksen får grønt lys af lægerne til at fortsætte karrieren, og han selv har mod på det, kommer han næppe til at optræde mere for Inter. Eriksen fik i sommer indopereret en pacemaker, og reglerne i Italien foreskriver, at man ikke må dyrke professionel idræt med sådan én i kroppen. Danskeren skal altså have den fjernet, hvis han vil spille videre for Inter.

I sidste måned forlød det, at Christian Eriksen skulle til en række afgørende lægetjek i oktober, men det afviste spillerens agent Martin Schoots.

– Jeg læser alle mulige spekulationer på nettet om diverse undersøgelser i næste måned. Det er nonsens. Helt simpelt er der ikke nogen tidsramme, sagde Martin Schoots til TV 2 SPORT.

Christian Eriksen er 29 år. 





LIVE

VM-LIVE: USA med stort tilbud

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Norge – Frankrig

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

De er enige med Mathias Jensen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Uruguay – Spanien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Jordan – Argentina