Medie: Eriksen-udmelding ventes i december

En udmelding om Christian Eriksens fremtid kommer i december, skriver italiensk medie.



Vender Christian Eriksen tilbage på fodboldbanen, eller har vi set det sidste til den danske stjerne?

Det spørgsmål svæver fortsat i luften, efter at den danske landsholdsspiller faldt livløs om på banen i EM-kampen mod Finland tilbage i juni. Christian Eriksen overlevede heldigvis, men han har ikke spillet siden, og han har heller ikke udtalt sig offentligt.

Ifølge det italienske medie Tuttosport ventes Christian Eriksen at melde ud om fremtiden i løbet af december – et halvt år efter ulykken på Parkens græstæppe. Danskeren venter angiveligt fortsat på at få en endelig dom fra lægerne. 

Tuttosport skriver, at Christian Eriksen lige nu befinder sig i Milano, hvor han bor i samme lejlighedskompleks som Inters cheftræner Simone Inzaghi. 

Selv hvis Christian Eriksen får grønt lys af lægerne til at fortsætte karrieren, og han selv har mod på det, kommer han næppe til at optræde mere for Inter. Eriksen fik i sommer indopereret en pacemaker, og reglerne i Italien foreskriver, at man ikke må dyrke professionel idræt med sådan én i kroppen. Danskeren skal altså have den fjernet, hvis han vil spille videre for Inter.

I sidste måned forlød det, at Christian Eriksen skulle til en række afgørende lægetjek i oktober, men det afviste spillerens agent Martin Schoots.

– Jeg læser alle mulige spekulationer på nettet om diverse undersøgelser i næste måned. Det er nonsens. Helt simpelt er der ikke nogen tidsramme, sagde Martin Schoots til TV 2 SPORT.

Christian Eriksen er 29 år. 





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Lyngby BK – AGF

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Brøndby-boss teaser for transfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Her er FCK’s næste modstander i Europa



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde