Vender Christian Eriksen tilbage på fodboldbanen, eller har vi set det sidste til den danske stjerne?
Det spørgsmål svæver fortsat i luften, efter at den danske landsholdsspiller faldt livløs om på banen i EM-kampen mod Finland tilbage i juni. Christian Eriksen overlevede heldigvis, men han har ikke spillet siden, og han har heller ikke udtalt sig offentligt.
Ifølge det italienske medie Tuttosport ventes Christian Eriksen at melde ud om fremtiden i løbet af december – et halvt år efter ulykken på Parkens græstæppe. Danskeren venter angiveligt fortsat på at få en endelig dom fra lægerne.
Tuttosport skriver, at Christian Eriksen lige nu befinder sig i Milano, hvor han bor i samme lejlighedskompleks som Inters cheftræner Simone Inzaghi.
Selv hvis Christian Eriksen får grønt lys af lægerne til at fortsætte karrieren, og han selv har mod på det, kommer han næppe til at optræde mere for Inter. Eriksen fik i sommer indopereret en pacemaker, og reglerne i Italien foreskriver, at man ikke må dyrke professionel idræt med sådan én i kroppen. Danskeren skal altså have den fjernet, hvis han vil spille videre for Inter.
I sidste måned forlød det, at Christian Eriksen skulle til en række afgørende lægetjek i oktober, men det afviste spillerens agent Martin Schoots.
– Jeg læser alle mulige spekulationer på nettet om diverse undersøgelser i næste måned. Det er nonsens. Helt simpelt er der ikke nogen tidsramme, sagde Martin Schoots til TV 2 SPORT.
Christian Eriksen er 29 år.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
FC København – OB
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
INTERVIEW
