Jens Stryger Larsen vil ikke forlænge sin aftale med Udinese, hvilket har fået konsekvenser.
Den danske højre back har således tilbragt det seneste halve år på tribunen uden at komme i kamp. Det er selvsagt ikke en holdbar situation med tanke på, at der ligger en VM-slutrunde rundt om hjørnet, som han selvsagt gerne vil med til.
BT’s transferpodcast ‘Transfervinduet’ fortalte i sidste uge, at Brøndby IF vil sætte alle sejl til for at hente ham retur til Danmark. De kan dog ende med at få en lang transfernæse, da danskeren gerne vil tilbringe flere år i udlandet.
Muligheden for flere år i udlandet vil Cagliari gerne give ham, skriver lokalmediet mondoudinese.it, der også leverer indhold til Gazzetta dello Sport.
Lige nu har Cagliari højre back Raoul Bellanova på udlån fra Bordeaux, som har imponeret stort, men det er næppe sandsynligt, at de får lov til at udløse hans købsoption. Der er angiveligt massiv interesse fra større adresser.
Derfor har Cagliari lavet en liste med potentielle afløsere, og her er danskeren øverst. Skiftet afhænger dog af, om Cagliari formår at overleve i Serie A, skriver samme medie.
Cagliari er lige nu to point over stregen med tre spillerunder igen. Den italienske klub kan hente 31-årige Jens Stryger Larsen kvit og frit til sommer, når kontrakten udløber med Udinese.
Her har han været siden 2017, og har i denne sæson optrådt 12 gange, indtil han blev placeret på tribunen i slutningen af oktober. Den manglende spilletid har også fået ham til at miste sin plads på landsholdet.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Paraguay – Australien
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE