Medie: Jens Stryger foran skifte på én betingelse

Den danske højre back Jens Stryger Larsen kan til sommer endelig få græs under fødderne igen, når aftalen med Udinese udløber.



Jens Stryger Larsen vil ikke forlænge sin aftale med Udinese, hvilket har fået konsekvenser.

Den danske højre back har således tilbragt det seneste halve år på tribunen uden at komme i kamp. Det er selvsagt ikke en holdbar situation med tanke på, at der ligger en VM-slutrunde rundt om hjørnet, som han selvsagt gerne vil med til.

BT’s transferpodcast ‘Transfervinduet’ fortalte i sidste uge, at Brøndby IF vil sætte alle sejl til for at hente ham retur til Danmark. De kan dog ende med at få en lang transfernæse, da danskeren gerne vil tilbringe flere år i udlandet.

Muligheden for flere år i udlandet vil Cagliari gerne give ham, skriver lokalmediet mondoudinese.it, der også leverer indhold til Gazzetta dello Sport.

Lige nu har Cagliari højre back Raoul Bellanova på udlån fra Bordeaux, som har imponeret stort, men det er næppe sandsynligt, at de får lov til at udløse hans købsoption. Der er angiveligt massiv interesse fra større adresser.

Derfor har Cagliari lavet en liste med potentielle afløsere, og her er danskeren øverst. Skiftet afhænger dog af, om Cagliari formår at overleve i Serie A, skriver samme medie.

Cagliari er lige nu to point over stregen med tre spillerunder igen. Den italienske klub kan hente 31-årige Jens Stryger Larsen kvit og frit til sommer, når kontrakten udløber med Udinese.

Her har han været siden 2017, og har i denne sæson optrådt 12 gange, indtil han blev placeret på tribunen i slutningen af oktober. Den manglende spilletid har også fået ham til at miste sin plads på landsholdet.





Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Oliver Sonne vender tilbage

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk