Jens Stryger Larsen vil ikke forlænge sin aftale med Udinese, hvilket har fået konsekvenser.
Den danske højre back har således tilbragt det seneste halve år på tribunen uden at komme i kamp. Det er selvsagt ikke en holdbar situation med tanke på, at der ligger en VM-slutrunde rundt om hjørnet, som han selvsagt gerne vil med til.
BT’s transferpodcast ‘Transfervinduet’ fortalte i sidste uge, at Brøndby IF vil sætte alle sejl til for at hente ham retur til Danmark. De kan dog ende med at få en lang transfernæse, da danskeren gerne vil tilbringe flere år i udlandet.
Muligheden for flere år i udlandet vil Cagliari gerne give ham, skriver lokalmediet mondoudinese.it, der også leverer indhold til Gazzetta dello Sport.
Lige nu har Cagliari højre back Raoul Bellanova på udlån fra Bordeaux, som har imponeret stort, men det er næppe sandsynligt, at de får lov til at udløse hans købsoption. Der er angiveligt massiv interesse fra større adresser.
Derfor har Cagliari lavet en liste med potentielle afløsere, og her er danskeren øverst. Skiftet afhænger dog af, om Cagliari formår at overleve i Serie A, skriver samme medie.
Cagliari er lige nu to point over stregen med tre spillerunder igen. Den italienske klub kan hente 31-årige Jens Stryger Larsen kvit og frit til sommer, når kontrakten udløber med Udinese.
Her har han været siden 2017, og har i denne sæson optrådt 12 gange, indtil han blev placeret på tribunen i slutningen af oktober. Den manglende spilletid har også fået ham til at miste sin plads på landsholdet.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
EKSKLUSIVT