Medie: Jens Stryger foran skifte på én betingelse

Den danske højre back Jens Stryger Larsen kan til sommer endelig få græs under fødderne igen, når aftalen med Udinese udløber.



Jens Stryger Larsen vil ikke forlænge sin aftale med Udinese, hvilket har fået konsekvenser.

Den danske højre back har således tilbragt det seneste halve år på tribunen uden at komme i kamp. Det er selvsagt ikke en holdbar situation med tanke på, at der ligger en VM-slutrunde rundt om hjørnet, som han selvsagt gerne vil med til.

BT’s transferpodcast ‘Transfervinduet’ fortalte i sidste uge, at Brøndby IF vil sætte alle sejl til for at hente ham retur til Danmark. De kan dog ende med at få en lang transfernæse, da danskeren gerne vil tilbringe flere år i udlandet.

Muligheden for flere år i udlandet vil Cagliari gerne give ham, skriver lokalmediet mondoudinese.it, der også leverer indhold til Gazzetta dello Sport.

Lige nu har Cagliari højre back Raoul Bellanova på udlån fra Bordeaux, som har imponeret stort, men det er næppe sandsynligt, at de får lov til at udløse hans købsoption. Der er angiveligt massiv interesse fra større adresser.

Derfor har Cagliari lavet en liste med potentielle afløsere, og her er danskeren øverst. Skiftet afhænger dog af, om Cagliari formår at overleve i Serie A, skriver samme medie.

Cagliari er lige nu to point over stregen med tre spillerunder igen. Den italienske klub kan hente 31-årige Jens Stryger Larsen kvit og frit til sommer, når kontrakten udløber med Udinese.

Her har han været siden 2017, og har i denne sæson optrådt 12 gange, indtil han blev placeret på tribunen i slutningen af oktober. Den manglende spilletid har også fået ham til at miste sin plads på landsholdet.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Scorer vanvittig løn i Premier League

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

USA – Belgien



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Portugal – Spanien

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’