Mikkel Damsgaard kan lidt overraskende være på vej mod Premier League og London.
Det er den lille danskerklub Brentford, der arbejder på at hente den danske offensivspiller, der i en alder af 22 år har vist så lovende takter på det danske landshold.
Damsgaard missede det meste af sidste sæson med en skade, og han skal fremover tage gigtmedicin for at holde sin skade i skak, men interessen for danskeren er der, selv om han har havde en skidt sæson i fjor.
Thomas Franks Premier League-tropper mangler en dåseåbner, efter man har sagt farvel til Christian Eriksen, der er rykket til Manchester United, og her arbejder klubben seriøst på at hente Damsgaard.
Tidligere har rygterne gået på, at Brentford har sendt bud, der har været noget under Sampdorias vurdering af danskeren, men nu fortæller Gianlucadimarzio.com, at Brentford er tilbage med et nyt bud, der er noget højere end tidligere.
Mediet Il Secolo XIX rapporterer i øvrigt det samme.
Ifølge transfermediet har Brentford sendt et bud på lidt mere end 80 millioner kroner på danskeren, og med diverse bonusser kan det beløb stige til 130 millioner kroner.
Det er stadig under beløbet på omkring 150 millioner kroner, som Sampdoria vil have for den tidligere FC Nordsjælland-spiller, men gianlucadimarzio.com skriver, at der er en mulighed for, at parterne kan finde en aftale, fordi Brentford selv har bevæget sig mod Sampdorias vurdering af spilleren.
Dermed er døren ikke lukket for et skifte, selv om det har lydt tidligere, at Mikkel Damsgaard ikke selv føler sig sikker på et skifte til England.
Men et skifte til Brentford vil give noget tryghed og noget kendskab, da der er flere danskere, og fordi klubben med sikkerhed vil bygge spillet op omkring den danske offensivspiller.
Damsgaard har stadig to år igen af aftalen med Sampdoria.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Tv-vært stopper på Viaplay
HELT VILDT
